Nejkrásnější stromy v zahradě

Stromy by neměly v zahradě chybět. Nejen, že ji zkrášlí svými květy, oživí ševelením listů, ale poskytnou i vítaný stín pro posezení v horkých dnech a některé i sladkou úrodu ovoce. Který si letos vysadíte?

Magnolie

Magnolia

K nejpůsobivějším z magnolií patří ta velkokvětá (m. Grandiflora). Patří k nejkrásnějším kvetoucím stromům. I když roste pomalu, dosahuje výšky šest i více metrů. Při výsadbě pro ni vyberte místo chráněné před studeným větrem a do půdy přidejte rašelinu. Od července do září oceníte její krásné vonící smetanově bílé květy, další odrůdy se barví do růžového nebo fialového odstínu. Tato dřevina je odolná proti chorobám a škůdcům. V pozdějším věku tvoří velkou korunu, proto jí dopřejte poměrně hodně místa.

 

Trnovník akát

Robinia pseudoacacia

 

Mezi akáty je oblíbená zejména odrůda ´Frisia´, která se hodí do blízkosti zahradních posezení, protože svými listy vytváří příjemný stín. Jde o poměrně robustní strom, který velmi dobře snáší vedra a občasné sucho, daří se jí i na písčitých půdách. Navíc neroste tak rychle jako původní druh. K přednostem patří i velmi pěkné zbarvení listů. Jen pozor, je jedovatá a má trny. Z kořenů vybíhají odnože, které narušují dlažbu.

 

Třešeň japonská

Cerasus japonica

 

Tato skupina – setkáte se také se jménem sakura – zahrnuje množství nádherných odrůd, mezi nimiž si můžete vybrat strom vhodný do své zahrady – velký nebo malý. Například odrůda ´Kanzan´ dorůstá sotva do dvoumetrové výšky, jiné zase mohou být až desetimetrové. Do malých předzahrádek zvolte odrůdu ´Brilina´s úzkou korunou. Japonské třešně zdobí od dubna květy bílé i růžové, jednoduché nebo plné. Jen pozor, slabě rostoucí odrůdy často napadá monilióza.

 

Okrasná jabloň

Malus

 

K velmi oblíbeným okrasným jabloním patří červeně kvetoucí odrůdy, které od dubnu rozzáří každou zahradu, na podzim ji zdobí plody a podle odrůdy i pestré listy. Před výsadbou jim ale dopřejte půdu obohacenou o rašelinu nebo vyzrálý kompost. Nezapomeňte stromu poskytnout pevnou oporu, a pokud je třeba, pravidelně ošetřujte jabloň proti škůdcům a chorobám. Mnoho odrůd je náchylných na padlí, opadávání listů a strupovitost. I když jde o menší strom, můžete pod nim založit záhon s cibulovinami či trvalkami.

 

Katalpa trubačovitá

Catalpa bignonioides

 

Jde o rychle rostoucí strom, kterému se dobře daří v městských zahradách. Dřevina je atraktivní díky velkým srdčitým listům a bílým květům se žlutými a purpurovými skvrnami. Na podzim zase odhaluje dlouhé tenké tobolky. Pozor na silný vítr, který může snadno polámat větve. Je odolná vůči chorobám a škůdcům, ale může ji poškodit silný mráz.

 

Hloh obecný

Crataegus laevigata

 

Nejoblíbenější odrůdou mezi hlohy je ´Paul´s Scarlet´. Patří sice k těm méně vitálnějším, ale má mnohem méně ostnů než ostatní druhy. Má krásné plné červené květy. Plody zase lákají ptáky. Protože v dospělosti zůstává relativně malým stromem, výborně se hodí do předzahrádek, ale také jako solitér do trávníku. Má málo rozrostlý kořenový systém, proto pod ním můžete pěstovat další květiny. Strom je náchylný na spálu jádrovin – bakteriální onemocnění, které může dřevinu rychle zničit.

 


Desatero pro výsadbu stromů

1 Při hledání vhodného místa myslete na to, že strom nesmíte zasázet příliš blízko u domu, protože by se špatně rozvíjela jeho koruna a kořeny by mohly proniknout do základů. Držte se pravidla, že nejmenší vzdálenost od staveb by měla být polovinou průměru koruny dospělého stromu.

2 Z místa odstraňte vrchní drny a vykopejte jámu, která musí být minimálně dvakrát větší než kořenový bal.

3 Aby mohly kořeny lépe prorůstat hlouběji do půdy, dno výkopu trochu nakypřete rycími vidlemi nebo rýčem. Zeminu odloženou z výkopu promíchejte s trochou kompostu, hrabanky či drcenou kůrou.

4 Koupenou dřevinu vyndejte z nádoby a jemně narušte kořenový bal. Až potom můžete stromek vložit do jámy a zasypat.

5 Nezapomeňte na opěrný kůl, který zatlučte do jámy. Ten by měl být dostatečně dlouhý, aby po zatlučení dosahoval přibližně k nejspodnějším větvím stromku.

6 Kmen opatrně přivařte speciální páskou ke kůlu.

7 Na závěr zeminu kolem kmene důkladně přitlačte a vytvořte zde mísu, do níž budete zalévat. Voda se tak nebude zbytečně rozlévat po okolí.

8 Čerstvě zasazené stromky v prvních dnech zalévejte hodně, postupně dávku snižujte.

9 Pozor, pokud chcete pod stromem vytvořit trvalkový záhon. Mnohé květiny vytvářejí hodně jemných kořínků ve vrchní vrstvě půdy, což škodí například magnolii, vrbě či bříze.

10 Vhodným obdobím pro výsadbu stromů s balem je pozdní podzim nebo časné jaro. Stromy z kontejnerů můžete sázet kdykoli.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek