Kde se daří broskvoním

Vyzrálé šťavnaté broskve jsou skoro zosobněním léta a prázdnin. Už zdaleka neplatí, že je lze pěstovat pouze v nejteplejších oblastech, možná se jim bude bez problémů dařit i u vás.

Málokterý ovocný druh u nás zaznamenal takový rozvoj jako broskvoně. V polovině minulého století se pěstovaly jen méně kvalitní, převážně bělomasé odrůdy nebo semenáče, ale v pozdějších letech došlo k výraznému posunu v kvalitě u našich i zahraničních odrůd. Pěstování broskví se tedy u nás výrazně rozšířilo nejen mezi velkopěstiteli, ale i u zahrádkářů.

Teplomilné ovoce

Řadíme je mezi teplomilné ovocné druhy, což klade určitá omezení v pěstování vzhledem k vyšším nárokům na podnebí a stanoviště. Nejlépe se sice broskvoním daří v nižších a teplejších oblastech s nadmořskou výškou do 250 m, ale v zahrádkách můžeme i ve vyšších polohách (350–500 m n. m.) najít vhodné chráněné lokality, ve kterých lze broskvoně s úspěchem pěstovat. Bývají to jižní stěny domů a různá zákoutí, kde jsou stromy chráněny před severním větrem a jarními mrazy. Důležité jsou také zimní teploty, které by neměly dlouhodobě klesnout pod –22 až –24 °C.

Výběr půdy a stanoviště

Důležitá je také půda, která by měla být lehčí až středně těžká, hlinitopísčitá až hlinitá, dobře zásobená živinami a vláhou. Nevhodná pro výsadbu broskvoní jsou místa s těžkou, zamokřenou půdou, s vysokou hladinou spodní vody nebo půdy s vysokým obsahem vápníku, ve kterých trpí broskvoně chlorózou – ta se projevuje změnami ve vybarvení listů. Často pro výsadbu broskvoně vybíráme, zvláště ve vyšších polohách, místa, kam se na jaře opírá slunce, ale náhlé tepelné změny mezi mrazivou nocí a slunečním dnem mohou vést ke vzniku mrazových desek a trhlin na kmeni a silnějších větvích. Toto nebezpečí můžeme zmírnit jednoduchým nátěrem kmenů vápenným mlékem nebo zastíněním kmenů před jarním sluníčkem různými obaly – nejčastěji kartonem. K dalším předpokladům dobré úrody patří také vhodná výživa, závlaha a optimální doba řezu čili řez těsně před rašením pupenů a letní řez.

Kdy vysazovat

Broskvoně je nejvhodnější vysazovat na jaře, vysazování na podzim je nejisté a je zbytečné riskovat zmrznutí stromku. Na menších zahradách je nejvíce pěstovaným tvarem nízkokmen s dutou kotlovitou korunou, kdy má kmínek výšku přibližně jeden metr, korunka je tvořena třemi až čtyřmi kosterními větvemi, terminál (tedy středový výhon) chybí. Na vzdálenosti jednotlivých stromků při výsadbě má vliv odrůda, kvalita půdy, tvar, v jakém budeme nově vysazený stromek pěstovat, a také vlastní velikost zahrádky. Další stromky vždy vysazujeme v dostatečné vzdálenosti od vysazené broskvoně, jistý je odstup minimálně tři metry.


Dělení broskví

Podle znaků a vlastností plodů odrůdy broskvoní zařazujeme do několika skupin: pravé broskve se slupkou plstnatou a oddělitelnou dužninou od pecky, tvrdky (cling) se slupkou plstnatou a neoddělitelnou dužninou od pecky, nektarinky se slupkou lysou a oddělitelnou dužninou od pecky, bryňonky se slupkou lysou a neoddělitelnou dužninou od pecky. Peento jsou zvláštní druhy broskvoní s plochými plody.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…