Péče o jarní trávník

Krásně upravená zahrada a okolí chaty nebo chalupy jsou chloubou jejich majitelů. K tomu patří samozřejmě také trávník, který po zimě vypadá zuboženě. Potřebuje první pomoc i pravidelnou péči.

Především trávník potřebuje váš zásah. Nebo to, co z něj po zimě zbylo. A tak je potřeba plochu zbavit všech nečistot, které by bránily trávě v růstu. Vyhrabejte zbytky listí a jehličí, odumřelou trávu, spadané větvičky. Máte na pozemku krtince a propadlé chodbičky od hrabošů? Rozhrňte je, velké propadliny a nerovnosti zasypte vhodnou zeminou. Není-li trávník přemokřený, posekejte ho do výšky 3–4 cm a trávu vyhrabejte.

Skládací zahradní vozík dopomůže k rychlému úklidu odpadu

Vertikutace a úprava půdy

Letošní mírnější zima dovolila, aby se na pozemku rozmohly plevel a mech. Tráva nemůže růst ani přes zplstnatělé zbytky, jež mohou vytvořit až několikacentimetrovou vrstvu. Ta do země nepropouští vodu ani živiny, brání výměně plynů a je skvělým prostředím pro vznik plísní a houbovitých onemocnění. Tráva je pak náchylnější k chorobám. Díky tomu všemu se také zkracuje kořenový systém a trávník pak v suchých a teplých dnech snadno usychá. Vertikutací se odstraní travní plsť i mechy. Tento zákrok se má poprvé provádět od konce března do dubna, lépe řečeno na počátku vegetačního období trávníku. Proto je zapotřebí respektovat odlišnosti klimatických pásem naší země. Plocha má být suchá, zásah se provádí maximálně do hloubky 3 mm. Vertikutační drápky nebo nože z trávníku odstraňují plsť, nože rovněž pronikají do půdy, kterou provzdušňují. Naruší a omezí tak růst plevele, a díky tomu, že také přesekají travní výběžky, následně podpoří růst nových travních výhonků. I když po zásahu vertikutátoru trávník vypadá zuboženě, prořezaná půda lépe přijímá živiny a vodu. Trávník tak rychleji regeneruje, potom je hustější a zelenější. Vertikutace odhalí místa, kde tráva vymrzla, a nerovnosti plochy. Prohlubeniny je potřeba vyrovnat kvalitní zeminou, boule a vyvýšeniny naopak rozkopat a srovnat s okolním terénem.

Pomocí sady Combisystem lze náčiní zkombinovat s vhodnou násadou (Gardena)

Dosévání a obnova

Holá místa dosejte vhodnou travní směsí a zavlažte. Na trhu existuje celá řada směsí na obnovu trávníku bez rytí, například vysetím speciálních směsí, které urychlují klíčení osiva až o třicet procent nebo během tří až čtyř týdnů zregenerují poškozený trávník. Na obnově pracujte od dubna, vždy s přihlédnutím k půdně klimatickým podmínkám. Trávník musí být dokonale vyhrabaný a posečený na výšku dva až tři centimetry. Podle toho, jakou máte zeminu, ji upravte. Těžší půdu odlehčete třeba křemičitým pískem, do lehkých typů přidejte rašelinu. Vhodné osivo následně vysejte v dávce dvacet až třicet gramů na čtvereční metr a dobře jej zapravte do hloubky dvou až tří milimetrů. Ideální je to právě po vertikutaci, kdy je povrch trávníku do potřebné hloubky narušen. Oseté plochy je potřeba průběžně udržovat vlhké.

Asi po třech týdnech po výsevu, kdy má tráva výšku mezi deseti až patnácti centimetry, můžete rostliny zkrátit kosou nebo srpem. Teprve po zesílení rostlin použijte sekačku. Je-li trávník poškozený z více než padesáti procent, vyplatí se založit jej znovu.

Akumulátorové nůžky na trávu pomohou ošetřit okraje trávníku

Zakládání nového trávníku

Pokud se teprve chystáte na založení nového trávníku, jaro je optimálním obdobím pro jeho výsev. V půdě je dostatek vláhy a nejsou vedra, která by ji prudce vysoušela. Osivo zasejte do důkladně prokypřené, plevelů a kamene zbavené půdy. Po výsevu je do půdy zapravte – buď speciálním válcem s hroty, nebo ručně, pomocí hrábí. Poté celou plochu uválcujte, aby se semena v zemi upevnila. Půdu udržujte neustále vlhkou.

Robustní benzínové sekačky ošetří velké plochy trávníku a zastanou jak funkci sečení se sběrným košem, tak i mulčování

Nezapomeňte na hnojení

Na jaře nezapomeňte trávník přihnojit, abyste mu dodali veškeré potřebné živiny, hlavně pak dusík, který podporuje růst a regeneraci, draslík pro odolnost trav vůči suchu, vymrzání a chorobám. Tráva potřebuje rovněž fosfor, živinu pro růst kořenového systému. Hořčík pak je důležitý pro tvorbu chlorofylu (zelené barvivo), bez něhož optimálně neprobíhá fotosyntéza. Při správném hnojení trávník prosperuje. Tráva zesílí a lépe se brání plevelům a mechům. Hnojivo do trávníku nedávejte, když je hezké slunečné počasí, protože by mohlo v kombinaci se slunečním zářením trávu spálit. Také po hnojení trávník dobře zalijte.

Lehká akumulátorová strunová sekačka nabízí neomezenou volnost pohybu, bez zamotaných kabelů

Jak správně sekat

Vzešel vám trávník v celé ploše? Jeho pravidelné sečení patří k základní péči o trávník. Nepěkně nebo nevhodně posečená plocha je nejen nevzhledná na pohled, ale také může napomáhat poškození travního porostu. Proto je zapotřebí udržovat podle typu trávníku a použitých travin potřebnou výšku porostu. Pravidelné sečení podporuje odnožování travních stébel, čímž se porost zahušťuje. Jednotlivé travní druhy vyžadují rozdílnou intenzitu i výšku sekání. Proto si všímejte přírůstku a přizpůsobte mu sečení. Obecně neuděláte chybu, když budete při každém sekání snižovat výšku trávníku maximálně o třetinu výšky stébel. Pokud na chatu či chalupu jezdíte po delších časových intervalech, nezkracujte dlouhou trávu najednou, ale pokud možno vždy o zmíněnou třetinu a v odstupu několika dní. Jedině tak nebude trávník v letním období stresován případným horkem a suchem, udrží si potřebnou vlhkost a nebude brzy žloutnout. Pokud jste dosívali velké plochy nebo zakládali trávník zcela nový, první sečení by mělo proběhnout v okamžiku, kdy je porost vysoký šest až osm centimetrů, a snížit by se měl maximálně na pět centimetrů. Postupným sečením v pravidelných intervalech během sezóny dosáhnete optimální výšky celé plochy trávníku.

Čupřiny u plotů a chodníků

Aby trávník vypadal dokonale, věnujte pozornost a péči také místům u plotu, přechodům mezi trávníkem a chodníkem nebo u dekorativních kamenů, staveb a solitérních rostlin v travnaté ploše. To jsou místa, kam většina sekaček, pokud nejsou vybaveny postranními hřebeny, nedosáhne. Trsy trávy, podobné neposedným čupřinám, působí nesourodě a kazí dojem z jinak upravené zahrady. Pořiďte si na ně speciální pomocníky v podobě různých typů nůžek na trávu. Nebo strunových sekaček. A nezapomeňte, že je lepší těmito místy v péči o trávník začít a teprve poté použít sekačku. Pokud vlastníte tu se sběracím košem, uklidí následně i odstraněnou trávu z ošetřených hran.

 


Text: tet; foto: archiv firem

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek