Ovoce a zelenina u pergoly

Plánujete na zahradě postavit pergolu? Místo vistárie nebo pnoucích růží si u ní můžete zasadit něco, co bude také pěkně vypadat, a navíc z toho budete mít i užitek.

Kromě poměrně oblíbené vinné révy lze v našich podmínkách u pergol pěstovat také mnoho dalších ovocných či zeleninových druhů, trvalých i jednoletých. S některými vás seznámíme.

Schizandra

Je to keřovitá pomalu rostoucí liána, která se pne až do výšky 15 metrů. Potřebuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Má nevýrazné bílé květy vonící po citronu a hroznovitá souplodí, která jsou tvořena až 40 bobulemi jasně červené barvy. Léčivé účinky této rostliny se často přirovnávají k ženšenu, říká se jí také elixír mládí. Dodává tělu energii, pomáhá proti únavě, posiluje imunitu a kromě jiného má také velice pozitivní vliv na obnovení poškozené jaterní tkáně.

Lufa

Tato jednoletá rostlina rychle vytváří až několik metrů dlouhé výhony. Semena vyséváme v dubnu do propustného substrátu a předpěstované sazeničky sázíme ven až v květnu, protože jsou citlivé na mráz. Potřebuje slunné stanoviště, půdu s dostatkem humusu, pravidelnou zálivku a přihnojení zhruba jednou týdně. Její plody jsou podlouhlé žebrované tykve, mohou v optimálních podmínkách dosáhnout až metrové délky. Mladé plody můžeme jíst, ze zralých se získávají čistě přírodní mycí žínky.

Lagenarie

Někdy se jí říká indická okurka. Je to statná popínavá jednoletá rostlina z čeledi tykvovitých, která doroste do výšky kolem 10 metrů. Vyséváme a sázíme ji stejně jako lufu. Potřebuje slunečné stanoviště a humózní zeminu. Mladé plody se využívají k přípravě jídel. Plně dozrálé plody jsou na povrchu tvrdé a používají se jako dekorace. V zemích jejich původu se velké plody suší a vyrábějí se z nich nádoby a dokonce i hudební nástroje.

Kiwi

O toto ovoce je stále větší zájem, ale zahrádkáři mají z jeho pěstování trochu obavy.
Kiwi je vlastně marketingové označení, rostlina se správně jmenuje aktinidie. Všeobecně lze říci, že aktinidie lze pěstovat všude tam, kde se daří vinné révě. Na pultech našich prodejen se většinou objevují plody velkoplodých druhů aktinidií Actinidia deliciosa a A. chinensis. Oba tyto druhy je možné pěstovat také u nás, ale daleko vhodnější pro naše podmínky jsou drobnoplodé druhy, které bez újmy přežijí i teploty –25 až –30 °C! Jejich hlavními výhodami proti velkoplodým odrůdám jsou nenáročnost, velká a stabilní úroda, často mnohem vyšší obsah vitaminu C a už zmiňovaná mrazuvzdornost.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek