Skromné macešky

Na kaskády pelargonií, million bells nebo bidens je ještě brzy, truhlíky za oknem ani mísy na terase však prázdné být nemusejí. Macešky či drobné violky dodají pestré barvy, krásu i něhu.

Za svou atraktivitu vděčí macešky hlavně velkým, jemným, často vícebarevným a voňavým květům. Na trhu jsou v mnoha barvách, s výrazným očkem i bez, můžeme si tedy vybírat a kombinovat podle nálady. Maceškám v truhlících nevadí ani mírný mrazík a vydrží kvést velmi dlouho. Až je budete chtít vyměnit třeba za petúnie, nemusíte je rovnou vyhodit. Lze je přesadit někam na záhon, ještě chvilku budou zdobit i tam. Pokud je nemáte kam přesadit, můžete květy ostříhat do vázy – budete překvapeni, jak dlouho zůstanou svěží.

Na jaře i na podzim

Dnešní odrůdy se liší vzrůstem, velikostí a tvarem květů, barvou a barevnou kombinací květů, dobou kvetení, odolností vůči mrazu. Řadí se do několika pěstitelských skupin. Rané macešky kvetou již na podzim, i když hlavní doba kvetení nastává až v jarních měsících. Jejich květy jsou však menší a rostliny nejsou tak kompaktní. Jsou mrazuvzdorné, avšak pro jistotu je třeba přikrýt je na zimu chvojím.

Květy macešek jsou jedlé, hodí se pro ozdobení salátů i dezertů

Pozdní macešky kvetou až na jaře. Vyznačují se kompaktním vzrůstem a velkými květy. V přistíněných polohách kvetou nepředstavitelně dlouho až do srpna. Výsevní termín pro macešky kvetoucí na podzim a v časném jaře je v druhé polovině června až v první polovině července, pro pozdní macešky začátkem července až do druhé poloviny tohoto měsíce. Jsou také mrazuvzdorné.

Nabídka zbarvení je široká, od jemných pastelových tónů po velice pestré kombinace

Jak se o ně starat

Macešky nesnášejí sucho a úpal. Zásadně vyžadují středně těžké humózní půdy (pH 7). Jsou náročné na výživu, proto se nesmí zapomenout je přihnojovat. Nesnášejí přehnojení dusíkem. Odkvetlé květy se doporučuje odstraňovat.

Některé macešky se mohou pyšnit krásnou kresbou připomínající lidský obličej

Tip

Krásná jarní kombinace vznikne například sloučením zlatožlutých macešek s červenými tulipány, modrobílých variací s pomněnkami či oranžovokvětých s fialovými prvosenkami.

V truhlících je můžeme kombinovat například se sedmikráskami

Vyšší odrůdy jsou vhodné i k řezu

Vyniknou i ve větších kulatých nádobách

Macešky jsou poměrně odolné, tak je můžeme zasadit i do závěsných košů

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek