Skromné macešky

Na kaskády pelargonií, million bells nebo bidens je ještě brzy, truhlíky za oknem ani mísy na terase však prázdné být nemusejí. Macešky či drobné violky dodají pestré barvy, krásu i něhu.

Za svou atraktivitu vděčí macešky hlavně velkým, jemným, často vícebarevným a voňavým květům. Na trhu jsou v mnoha barvách, s výrazným očkem i bez, můžeme si tedy vybírat a kombinovat podle nálady. Maceškám v truhlících nevadí ani mírný mrazík a vydrží kvést velmi dlouho. Až je budete chtít vyměnit třeba za petúnie, nemusíte je rovnou vyhodit. Lze je přesadit někam na záhon, ještě chvilku budou zdobit i tam. Pokud je nemáte kam přesadit, můžete květy ostříhat do vázy – budete překvapeni, jak dlouho zůstanou svěží.

Na jaře i na podzim

Dnešní odrůdy se liší vzrůstem, velikostí a tvarem květů, barvou a barevnou kombinací květů, dobou kvetení, odolností vůči mrazu. Řadí se do několika pěstitelských skupin. Rané macešky kvetou již na podzim, i když hlavní doba kvetení nastává až v jarních měsících. Jejich květy jsou však menší a rostliny nejsou tak kompaktní. Jsou mrazuvzdorné, avšak pro jistotu je třeba přikrýt je na zimu chvojím.

Květy macešek jsou jedlé, hodí se pro ozdobení salátů i dezertů

Pozdní macešky kvetou až na jaře. Vyznačují se kompaktním vzrůstem a velkými květy. V přistíněných polohách kvetou nepředstavitelně dlouho až do srpna. Výsevní termín pro macešky kvetoucí na podzim a v časném jaře je v druhé polovině června až v první polovině července, pro pozdní macešky začátkem července až do druhé poloviny tohoto měsíce. Jsou také mrazuvzdorné.

Nabídka zbarvení je široká, od jemných pastelových tónů po velice pestré kombinace

Jak se o ně starat

Macešky nesnášejí sucho a úpal. Zásadně vyžadují středně těžké humózní půdy (pH 7). Jsou náročné na výživu, proto se nesmí zapomenout je přihnojovat. Nesnášejí přehnojení dusíkem. Odkvetlé květy se doporučuje odstraňovat.

Některé macešky se mohou pyšnit krásnou kresbou připomínající lidský obličej

Tip

Krásná jarní kombinace vznikne například sloučením zlatožlutých macešek s červenými tulipány, modrobílých variací s pomněnkami či oranžovokvětých s fialovými prvosenkami.

V truhlících je můžeme kombinovat například se sedmikráskami

Vyšší odrůdy jsou vhodné i k řezu

Vyniknou i ve větších kulatých nádobách

Macešky jsou poměrně odolné, tak je můžeme zasadit i do závěsných košů

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Levandulová inspirace

Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Celý článek

Namnožte si levanduli

Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Celý článek

Věnec z kulatých bodláků

Věnec z kulatých bodláků

Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit, abyste si z nich mohli vytvořit pěkný věnec.

Celý článek

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Chystáte se na dovolenou k moři? Pokud zamíříte do Portugalska, pak se nejspíš setkáte se zdejším tradičním řemeslem – zpracováním korku. Co všechno se z něj dá vyrobit? Vydejte se s námi na výlet.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.