Skromné macešky

Na kaskády pelargonií, million bells nebo bidens je ještě brzy, truhlíky za oknem ani mísy na terase však prázdné být nemusejí. Macešky či drobné violky dodají pestré barvy, krásu i něhu.

Za svou atraktivitu vděčí macešky hlavně velkým, jemným, často vícebarevným a voňavým květům. Na trhu jsou v mnoha barvách, s výrazným očkem i bez, můžeme si tedy vybírat a kombinovat podle nálady. Maceškám v truhlících nevadí ani mírný mrazík a vydrží kvést velmi dlouho. Až je budete chtít vyměnit třeba za petúnie, nemusíte je rovnou vyhodit. Lze je přesadit někam na záhon, ještě chvilku budou zdobit i tam. Pokud je nemáte kam přesadit, můžete květy ostříhat do vázy – budete překvapeni, jak dlouho zůstanou svěží.

Na jaře i na podzim

Dnešní odrůdy se liší vzrůstem, velikostí a tvarem květů, barvou a barevnou kombinací květů, dobou kvetení, odolností vůči mrazu. Řadí se do několika pěstitelských skupin. Rané macešky kvetou již na podzim, i když hlavní doba kvetení nastává až v jarních měsících. Jejich květy jsou však menší a rostliny nejsou tak kompaktní. Jsou mrazuvzdorné, avšak pro jistotu je třeba přikrýt je na zimu chvojím.

Květy macešek jsou jedlé, hodí se pro ozdobení salátů i dezertů

Pozdní macešky kvetou až na jaře. Vyznačují se kompaktním vzrůstem a velkými květy. V přistíněných polohách kvetou nepředstavitelně dlouho až do srpna. Výsevní termín pro macešky kvetoucí na podzim a v časném jaře je v druhé polovině června až v první polovině července, pro pozdní macešky začátkem července až do druhé poloviny tohoto měsíce. Jsou také mrazuvzdorné.

Nabídka zbarvení je široká, od jemných pastelových tónů po velice pestré kombinace

Jak se o ně starat

Macešky nesnášejí sucho a úpal. Zásadně vyžadují středně těžké humózní půdy (pH 7). Jsou náročné na výživu, proto se nesmí zapomenout je přihnojovat. Nesnášejí přehnojení dusíkem. Odkvetlé květy se doporučuje odstraňovat.

Některé macešky se mohou pyšnit krásnou kresbou připomínající lidský obličej

Tip

Krásná jarní kombinace vznikne například sloučením zlatožlutých macešek s červenými tulipány, modrobílých variací s pomněnkami či oranžovokvětých s fialovými prvosenkami.

V truhlících je můžeme kombinovat například se sedmikráskami

Vyšší odrůdy jsou vhodné i k řezu

Vyniknou i ve větších kulatých nádobách

Macešky jsou poměrně odolné, tak je můžeme zasadit i do závěsných košů

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek