Narcisy, nezdolní optimisté

Spolu s tulipány tvoří narcisy téměř nerozlučné jarní duo. Jejich pěstování se ale odlišuje. jak se o ně správně starat, aby vám každoročně zdobily zahradu?

Milovníkům zářivých barev nabízejí narcisy spoustu variací. Klasicky působí jednobarevné květy, ať už zářivě žluté, vanilkové či téměř oranžové. Moderní a dnes už i častější jsou ale různobarevné květy, které mají jinak zbarvené okvětní lístky a pakorunku. Narcisy ovšem vybírejte nejen podle květu, ale i termínu kvetení, abyste si je na jaře užili co nejdéle.

Narcis bílý (Narcissus poeticus)

Nenáročné pěstování

Narcisy se vysazují dříve než tulipány – jejich cibulky by měly být v půdě už v první polovině září a jsou vhodné i do přírodnější zahrady s loukou místo trávníku nebo cibulovinami v trávě. Nepotřebují totiž pravidelné přesazování jako tulipány, na jednom místě je můžete nechat růst klidně několik let a mohou zde i zplanět. Například v Anglii najdete zplanělé narcisy na rozsáhlých plochách, takže můžete mít pocit, že tam jsou doma podobně jako bledule v našich lužních lesích.

Po odkvetení je nejlepší zvadlé květy celé odřezat. Pokud to neuděláte, rostlina bude živiny směrovat do vyvíjejících se semen, což samozřejmě jde na úkor cibulí a v nich se vytvářejících květních základů pro další rok. S listy je to ale naopak. Protože to jsou místa fotosyntézy a tvorby zásobních látek, jsou nezbytné pro růst cibule a vývoj květních základů. Nejlepší je listy proto nechat zežloutnout, zvadnout a uschnout v přirozeném prostředí. Pokud chcete, aby cibule narostly do dostatečné velikosti, zalévejte je i po odkvetení. Přestat byste měli při nástupu horkých dnů začátkem léta, kdy se jejich růst zastavuje.

Maličký Narcissus bulbocodium

Intenzivní vůně

Narcisy málokdy výrazně voní, najdete mezi nimi ale i výjimky. Přivoňte si například k narcisu bílému (Narcissus poeticus) pocházejícímu z Francie, o kterém se ve starých herbářích psalo již v roce 1899. Tento bíle kvetoucí druh na vysokém stvolu má malou, plochou, červeně vroubenou pakorunku a rozkvétá nejpozději ze všech narcisů, až na přelomu dubna a května. Hodí se do trvalkových záhonů a právě do něj se měl údajně proměnit mladík z antické báje, který se zamiloval sám do sebe.

Na skalky

Mezi narcisy jsou i docela maličké druhy, například Narcissus bulbocodium, N. jonquilla a N. cyclamineus, které je možné pěstovat na skalkách. Pocházejí z polopouštních podmínek, proto je třeba je pěstovat na teplých a dobře odvodněných místech, aby je zejména v zimě neohrožovala vlhkost. Pěstování těchto původních druhů je trochu náročnější než běžných zahradních forem. Na trhu ale najdete i nově vyšlechtěné odrůdy, které se svými nároky více blíží klasickým zahradním druhům.

Narcisy mohou na jednom místě růst bez přesazování mnoho let


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Opojné šeříky

Opojné šeříky

Máte také tak rádi vůni šeříků? Jejich krásné bohaté květy jsou každé jaro ozdobou zahrady. Víte, že jich existuje více druhů? Vyberte si, které z nich budou vaší zahradě nejvíce slušet.

Celý článek

Léto s hortenzií

Léto s hortenzií

Hortenzie je oblíbenou rostlinou. Má úžasné květy jemných pastelových barev, které přímo svádějí k vázání do kytic i k výrobě nejrůznějších dekorací.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.