Foto: Shutterstock

Trávník, nebo květnatá louka?

Pečlivě pěstovaný trávník patřil dlouhá léta k ozdobě každé zahrady. V posledních letech je však nahrazují květnaté louky. Obojí má své výhody i nevýhody, přečtěte si jaké.

Představa, že na zahradě budete mít kolem terasy krátce střižený pažit a na něj, oddělená pouze úzkou cestou, naváže květnatá louka, je neuskutečnitelná. Trávník by se totiž postupem času zaplevelil a nikdy nevypadal tak hezky, jak byste si přáli. O každou plochu se totiž musíte jinak starat a každá potřebuje jiné podmínky, aby vypadala pěkně. Ale samozřejmě můžete zkusit pěstovat na zahradě obojí, jen hranice musí být výraznější, třeba přímo dům. Pak můžete před ním vysít louku a za ním si pěstovat krátce střižený trávník. Nebo naopak.

Klasický trávník

Pěstování krátce střiženého trávníku je náročné. Ulehčit si ho můžete správným založením a také výběrem vhodného osiva. Pokud se vám to povede, může se životnost zelené plochy pohybovat v řádu desetiletí, tedy mnohem déle, než vydrží nejen trvalkové záhony, ale skleník nebo nábytek na terase. V Anglii, která je pro pěstitele vzorem, mají trávníky stoleté i starší. Správné setí se tedy vyplatí.

 

Foto: Shutterstock

Do nevyhovujících podmínek

Přirozené travní porosty, mezi něž se řadí stepi, pampy a prérie, jsou vždy na slunci. Pokud vaši zahradu ale stíní sousedův dům nebo koruny stromů, je třeba tomu přizpůsobit i výběr osiva. Nikdy si totiž nekupujete jeden travní druh, ale směs. A její složení výrobci přizpůsobují podmínkám, kde chcete trávník pěstovat. Ve stínu, který pro ně není přirozený, bývají více zastoupené výběžkaté druhy, například kostřava červená, které se lépe rozrostou a trávník tak pěkně zhoustne i bez celodenních paprsků slunce.

Nejen stín, ale také chození, hraní nebo házení míčku psovi pažitu nesvědčí. Ty, které obdivujte v okolí historických sídel, jsou totiž jen na koukání. Chcete-li tedy plochu na hraní, zvolte takzvanou hřišťovou směs s převažujícím podílem lipnice luční, která má pevně zakořeněné trsy, jež jsou pružné a odolné a jen tak se neponičí. Jen pozor, že tato směs není určená do stínu, a nebude-li na slunci, trávník se bude rozrůstat pomalu a déle regenerovat po hrách.

 

Foto: Shutterstock

Proč využít záplaty

Jestliže po hrách nebo grilování najdete v trávníku poškozená a vypálená místa nebo na ploše zůstanou lysiny po plísni sněžné, k jejich zacelení zvolte raději speciální záplatu. Je vhodnější než pouhé dosetí ze zbytku původního balení. Travní směsi rychle stárnou, mají krátkou klíčivost – maximálně dva roky. To je vývojově dáno tím, že pravidelně produkují spoustu semen za sezonu. Také klíčení a dorůstání nových rostlin ve starším trávníku je pomalé a poškození bude dlouho znát. V záplatách je přimícháno k osivu i rychle působící hnojivo a růstový stimulátor, které nové rostliny podpoří ve vývoji. Poškození tak zmizí v řádu týdnů, nikoli celou sezonu.

 

Foto: Shutterstock

Louka plná květů

Zalíbily se vám květnové louky, a tak necháváte svůj ještě loni pečlivě pěstovaný trávník zarůst sedmikráskami, pampeliškami a těšíte se, že za dva roky už budete mít krásně kvetoucí plochu? Omyl. Pouhým nesečením a nepoužíváním herbicidů se trávník v louku nepromění. Chybí mu totiž semena, ze kterých by se louka obnovila. Jediné, co vám tedy kolem domu poroste, budou odolné a agresivní druhy, jako je třeba popenec, jitrocel, smetanka a další. Svými širokými listy zaberou plochu a zabrání jiným, méně vitálním druhům, například kopretinám, chrpám či kohoutkům se zde uchytit.

Pokud opravdu toužíte po kvetoucí louce, musíte ji založit naprosto stejně jako klasický trávník. To začíná především zrytím a pečlivým několikanásobným odplevelením plochy. A opět pečlivým výběrem osiva. I tady je třeba respektovat podmínky na zahradě. Pečlivě čtěte příbalové informace zejména u obecně pojmenovaných směsích, jako je Krajková louka, Česká květnice, Louka starých časů, Chalupářská louka, Modrá louka a podobně. Pokud máte přiměřeně vlhké místo s kvalitní půdou, vzejde zde skoro každý typ. Pokud je ale plocha příliš suchá, nebo naopak podmáčená, vybírejte pečlivěji směsi určené právě pro místa bez vody nebo naopak vlhká.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek