Vysaďte si lilie

Lilie měly na českých zahradách vždy výsostné postavení. Dříve se téměř výhradně pěstovaly lilie bílé, které jako symbol nevinnosti rostly ve farních i venkovských zahradách.

Jemnou vůni, která je pro lilie typická, si zamiluje každý. Dnes se kromě bílých pěstují tvarově a barevně rozmanité hybridy, často označované jako asijské či orientální.

Barvy květů mohou být různé – od bílé, přes žlutou, růžovou, oranžovou až po červenou

Moderní sortiment lilií vychází většinou z lilie cibulkonosné (L. bulbiferum) pocházející z Balkánu a Pyrenejí. Zajímavé je, že v úžlabí jejích listů vznikají pacibulky, kterými je možné rostlinu vegetativně množit. Vzniklé rostlinky ale kvetou až po několika letech. Barvami hýřící asijské a orientální hybridy však vycházejí z botanických druhů, jako je lilie zlatá (L. auratum), lilie královská (L. regale) a další. Potřebují kyprou vlhčí půdu, hodně živin a slunečné stanoviště. Hodí se i do velkých trvalkových záhonů a často silně voní. Na zimu se nevyrývají, lépe ale přezimují s lehkým krytem.

Jak připravit záhon

Pokud je ještě na zahrádce nemáte a plánujete jejich výsadbu, můžete se do ní pustit už v únoru – pokud nebudou hrozit větší mrazy. Liliím svědčí slunečné stanoviště, chráněné před poledním úpalem. Nevadí jim ani polostín, některé dokonce uvítají umístění pod řidšími stromy.
Většině druhů vyhovuje neutrální až mírně kyselá půda, existují ale i takové, jež si potrpí na půdu vápenitou. Půda musí být ve všech případech dobře propustná, nejlépe hlinitopísčitá. Před výsadbou cibulí je třeba ji alespoň čtrnáct dní dopředu zrýt, prokypřit, zbavit plevelů a jejich kořenových zbytků a následně prohnojit. Teprve potom můžete bez obav začít s výsadbou.
Lilie se až na výjimky sázejí do hloubky odpovídající zhruba trojnásobku délky cibule. Tato hloubka je ochrání jak před zmrznutím v zimě, tak před přehřátím za příliš horkého letního počasí. Aby cibule netrpěly houbovými onemocněními, nevysazujte je příliš těsně vedle sebe.

Bílé lilie dříve zdobily téměř každou venkovskou zahradu

V květináči na balkoně

Lilie se dají dobře pěstovat i jako hrnkové květiny na balkonech. I v tomto případě už můžete začít s výsadbou, ale květináč se zasazenou cibulí zatím postavte do chladné světlé místnosti nebo skleníku a ven ho vyneste až za příznivějšího počasí. Velikost květináče musí odpovídat reálné velikosti lilie. Při tomto způsobu pěstování je nejdůležitější zabránit přemokření a slehnutí substrátu. Dno květináče vysypte hrubým pískem. Substrát si připravíte smícháním nejlépe vřesovištní zeminy s hrubým pískem v poměru dva ku jedné.
Lilie doporučuji vysazovat po třech až čtyřech cibulích, aby rostliny nepůsobily v nádobě příliš chudě. Zasypte je jednou takovou výškou substrátu, jakou mají cibule a zalijte.

Sladce růžové květy ozdobí nejen zahradu, ale i stůl

Pro velikonoční výzdobu

Pokud jste už na podzim mysleli natolik dopředu, že jste zasadili do květináčů několik cibulí a uložili je přes zimu na chladném místě, přišel nyní čas přemístit je do teplejší místnosti, abyste je probudili k životu.
Jestli jste zatoužili po květech lilie na svátečním stole teprve teď, ještě není nic ztraceno. Stačí přesadit do květináče lilii ze zahrádky, překrýt sklem a ponechat v chladnější místnosti s teplotou okolo deseti stupňů. Postupně teplotu zvyšujte až na patnáct stupňů, ochráníte tak cibuli před teplotním šokem. Tuto teplotu udržujte až do nasazení poupat. Teprve poté zvyšte teplotu na dvacet stupňů a lilii začněte jednou týdně hnojit draselným hnojivem, které urychlí zralost cibule. Rozkvést by měla asi po šesti týdnech.


Lilie v přírodě

U nás se ve světlých hájích setkáte nejčastěji s lilií zlatohlavou (Lilium martagon). Najdete ji obvykle na polostinných místech s humózní půdou, jejíž reakce bývá zpravidla mírně zásaditá. Nejlépe prospívá pod stromy nebo mezi keři, protože nemá ráda celodenní sluneční úpal. Ten naopak nevadí lilii bělostné (L. candida), která pochází ze Středomoří. V české přírodě tento evropský druh běžně neroste, pokud ano, rozšířil se sem ze zahrad a parků, kam se hojně vysazuje. Oba druhy lilií bez problémů přečkají naše zimy, prospěje jim ale zimní nastýlka z listí.

Květy mohou být jednobarevné, proužkované, skvrnité nebo s drobnými papilami

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.