Bramboříky milují chlad

Obchody v zimním období lákají k nákupu krásně kvetoucích bramboříků, které se často stávají ozdobou vánočního stolu. Teplé prostředí bytu jim ale nedělá dobře.

Vytopený interiér je pro bramboříky zcela nevyhovující, a tak často vydrží pouze jednu sezónu. Pokud s nimi ale budete dobře zacházet, pokvetou až do jara a poté i po mnoho dalších zim a aspoň částečně vám nahradí v tomto období rozkvetlou zahradu.

Bramboříky v květináčích objevíte v nepřeberném množství variant. Jsou čistě bílé i zelenkavé, jemně růžové, lososové, červené, nachové, drobné i velké, s lístky hladkými i zkadeřenými. Jedinečný tvar daný ohrnutými korunními plátky mají všechny včetně „plnokvětých forem“ s lístky zmnoženými. Květy vynikají na pozadí tmavozelených, stříbřitě zdobených listů. Lákavých kultivarů je na výběr mnoho, rozdílné jsou i velikosti rostlin – mohou být jen deset, ale také třicet centimetrů vysoké a široké.

Brambořík v pokoji

Rostliny v květináčích jsou vyšlechtěné z bramboříku perského (Cyclamen persicum), který roste planě v lesích a křovinách na východě Středozemí. Ani kultivary z něj pocházející nejsou květinami vhodnými do vytopených pokojů. Jejich krása vydrží mnohem déle, když jim dopřejete svěží vzduch o teplotě do osmnácti, nejlépe však mezi deseti až patnácti stupni, a to bez velkého kolísání. Velké a silné rostliny snesou i teplotu jen kolem pěti stupňů, ale pozor, nesmějí zmrznout. Všem prospívá zvýšená vzdušná vlhkost a rozptýlené světlo.

Na jihu Evropy, kde mráz často nepálí, kvetou v zimě i ve venkovních truhlících. V našich končinách je pro ně ideální zimní zahrada, okno chladnějších místností, využít lze meziokenní prostory orientované na sever či východ, kde bývá méně přímého slunce a nehrozí zde ani takové kolísání teplot.

Dešťové lázně

Pokud bramboříkům dopřejete zálivku dešťovou vodou, budou spokojené jako v lázních. Ta z vodovodu je tvrdší a moc jim nesvědčí, pokud ale nemáte jinou možnost, pomůže převaření, při němž se vodní kámen usadí na dně. Substrát udržujte mírně vlhký. Neměl by zaschnout ani být promočený. Trvalé mokro vede k hnilobám stejně jako zálivka přímo na hlízu. Rostlina v chladu odpařuje méně vody, čemuž je třeba přísun vody přizpůsobit. Do zálivky přidejte jednou týdně hnojivo pro pokojové rostliny okrasné květem.

Letní odpočinek

Brambořík kvete v zimě, odpočívá v létě. Když s příchodem jara pomalu přestává kvést a začnou mu opadávat listy, ukládá se k letnímu spánku. Přestaňte ho postupně zalévat, až listy opadají zcela a zůstane jen hlíza. V ní se krása i síla rostliny ukrývá až do podzimu. Hlízu můžete opatrně vyjmout z květináče a uchovávat v lísce na vzdušném chladném místě. V polovině léta ji přesaďte do větší nádoby, protože každoročně o něco povyroste a nese i více květů. Substrátem – stačí běžný pro pokojové rostliny nebo domácí, připravený z vyzrálého kompostu, zkompostovaného listí a trochy písku – ji zahrňte přibližně do dvou třetin.

Pokud hlízu ponecháte v původním květináči – ideálně venku ve stínu, v suchém substrátu nijak neutrpí a můžete ji přesadit rovnou do nového. S podporou hnojiva pokvete dokonce i bez přesazení, ale napřesrok jí nový květináč a substrát přece jen dopřejte. Na sklonku léta začne hlíza kořenit a rašit, postupně proto zvyšujte závlahu. Pozor na to, že hlíza je v syrovém stavu jedovatá.

Tip

Pravidelné odstraňování uvadlých květů podpoří násadu poupat. Květy opatrně vykruťte i se stopkou, u hlízy nenechávejte pahýly, aby nelákaly plíseň.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Starodávné kynuté koláče

Starodávné kynuté koláče

Chcete umět péct skvělé koláče tak, jak to dokázaly hospodyňky už před více než sto lety? Pak s námi nahlédněte do receptů, podle kterých se to naučily, a vyzkoušejte, jak vám budou chutnat.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.