Foto: Shutterstock

Zkrášlí terasu, stůl i záhon: Zamilujte si svěží tulipány

Jen u těchto květin můžete neomezeně kombinovat mnoho druhů i barev. Jsou krásné nejen na záhoně, ale i ve váze, a tak by na vaší zahradě určitě neměly chybět. Které si vyberete?

Tulipán pozdní

Tulipa tarda

Tulipán pozdní – používá se i označení tarda – je nízký botanický druh, který se nejčastěji pěstuje jako skalkový. Od ostatních se liší tím, že na jednom stonku vyrůstá několik žlutých květů s bílými špičkami. Rozvíjí se v dubnu, často se vysazuje společně s prvosenkami.

Tipy pro pěstování: Jde původem o polopouštní druh, proto nesnáší trvalé zamokření, a to hlavně v zimě. Potřebuje dobrou drenáž, která zajistí odtok srážkové vody.

 

Foto: Shutterstock

Tulipán Kaufmannův

Tulipa kaufmanniana

Z tohoto tulipánu jsou vyšlechtěny nižší kříženci s výškou kolem třiceti centimetrů. Téměř vždy mají dvoubarevné květy, často s podélným pruhováním, které vynikne u zavřených poupat. Jsou užší a delší, zakončené vždy špičkou a hladkým okrajem. Kvetou od března do května.

Tipy pro pěstování: Snáší vápenitou sušší půdu a vyhovuje mu poloslunné místo. Hodí se na okraje záhonů i pro rychlení a pěstování v nádobách, neboť se nevyvrací.

 

Foto: Shutterstock

Tulipán Greigův

Tulipa x greigii

Tento kříženec má květy v různých odstínech sytě žluté s červeným středem či světle červené. Zajímavé jsou i šedozelené listy, pokryté hnědými skvrnami uspořádanými do pruhů. Tulipán je nízký, dorůstá do výšky čtvrt metru. Kvete v dubnu a květnu.

Tipy pro pěstování: Vysaďte ho na slunné místo, orientované na jižní nebo východní stranu, chráněnou před silným větrem. Vhodná je úrodná dobře propustná zemina.

 

Foto: Shutterstock

Tulipán zahradní

Tulipa gesneriana

Nejširší skupina obsahující na tisíc odrůd a kultivarů, s různými typy květů i vybarvením je určena především pro pěstování na volných záhonech. Sázejte k sobě alespoň pět, lépe však deset rostlin, aby jednotlivé rostliny vynikly. Kvetou od března do června.

Tipy pro pěstování: Dobře porostou jen na plném slunci a v kvalitní vyhnojené půdě. Musejí se pravidelně přesazovat a třídit, na zahradě každé dva roky.

 

Foto: Shutterstock


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Nemusíte mít zahradu, abyste se mohli pustit do pěstování rostlin pro zkrášlení svého prostředí i užitek z plodů. Využít můžete i balkon a vnější či vnitřní okenní parapety. Jako nádoby a pomůcky vám poslouží nejrůznější věci, které máte po ruce.

Celý článek

Bylinky pro detoxikaci organismu

Bylinky pro detoxikaci organismu

Detox organismu není žádné zázračné probuzení přívalem energie, ale spíše snaha o zrychlení metabolismu a podporu činnosti jater a ledvin, která vede k vyloučení škodlivin z těla.

Celý článek