Foto: Shutterstock
Zkrášlí terasu, stůl i záhon: Zamilujte si svěží tulipány
Tulipán pozdní
Tulipa tarda
Tulipán pozdní – používá se i označení tarda – je nízký botanický druh, který se nejčastěji pěstuje jako skalkový. Od ostatních se liší tím, že na jednom stonku vyrůstá několik žlutých květů s bílými špičkami. Rozvíjí se v dubnu, často se vysazuje společně s prvosenkami.
Tipy pro pěstování: Jde původem o polopouštní druh, proto nesnáší trvalé zamokření, a to hlavně v zimě. Potřebuje dobrou drenáž, která zajistí odtok srážkové vody.
Foto: Shutterstock
Tulipán Kaufmannův
Tulipa kaufmanniana
Z tohoto tulipánu jsou vyšlechtěny nižší kříženci s výškou kolem třiceti centimetrů. Téměř vždy mají dvoubarevné květy, často s podélným pruhováním, které vynikne u zavřených poupat. Jsou užší a delší, zakončené vždy špičkou a hladkým okrajem. Kvetou od března do května.
Tipy pro pěstování: Snáší vápenitou sušší půdu a vyhovuje mu poloslunné místo. Hodí se na okraje záhonů i pro rychlení a pěstování v nádobách, neboť se nevyvrací.
Foto: Shutterstock
Tulipán Greigův
Tulipa x greigii
Tento kříženec má květy v různých odstínech sytě žluté s červeným středem či světle červené. Zajímavé jsou i šedozelené listy, pokryté hnědými skvrnami uspořádanými do pruhů. Tulipán je nízký, dorůstá do výšky čtvrt metru. Kvete v dubnu a květnu.
Tipy pro pěstování: Vysaďte ho na slunné místo, orientované na jižní nebo východní stranu, chráněnou před silným větrem. Vhodná je úrodná dobře propustná zemina.
Foto: Shutterstock
Tulipán zahradní
Tulipa gesneriana
Nejširší skupina obsahující na tisíc odrůd a kultivarů, s různými typy květů i vybarvením je určena především pro pěstování na volných záhonech. Sázejte k sobě alespoň pět, lépe však deset rostlin, aby jednotlivé rostliny vynikly. Kvetou od března do června.
Tipy pro pěstování: Dobře porostou jen na plném slunci a v kvalitní vyhnojené půdě. Musejí se pravidelně přesazovat a třídit, na zahradě každé dva roky.
Foto: Shutterstock