Foto: Shutterstock

Narcisy, nenáročné květiny na záhony i do skalek

K výhodám narcisů patří poměrně snadné pěstování. Jsou méně náročné než tulipány, nemusíte je pravidelně přesazovat do dobře vyhnojené půdy, stačí jednou za tři až čtyři roky. Méně tvoří dceřiné cibule ani nejsou tak citlivé na kvalitu zeminy. Lépe se hodí zejména do vlhčích míst s vyšší hladinou spodní vody, kde ostatní cibuloviny hnijí. Neohrožují je tolik ani virózy.

Pro jarní záhony

V každém katalogu nebo zahradnictví najdete desítky odrůd, většinou se od sebe liší podobou květů. Základní tvar má šest okvětních plátků a v trubku srostlou pakorunku. Stále oblíbenější jsou narcisy plnokvěté. Lišit se mohou i barvou – odrůdy ‚Calgary‘ a ‚Pink Silk‘ kvetou smetanově bíle, ‚Peaches and Cream‘ vanilkově, ‚Athol Palace‘ sírově žlutě, ‚Yellow Salome‘ a ‚Alexis Beauty‘ krémově žlutě a ‚Orange Juice‘ nebo ‚Cooper Queen‘ mají až oranžový odstín.

Žádané jsou i vícebarevné kultivary, mezi něž se řadí ‚Riot‘, ‚High Society‘, ‚Pink Parasol‘, ‚Suada‘ nebo ‚Juanita‘. Protože narcisy poměrně dlouho zakořeňují, vysazují se jejich cibule asi o měsíc dříve než cibule tulipánů, klidně i na konci srpna. V teplých oblastech ale tuto práci odsuňte na září, při dlouhém podzimu je v zahřáté půdě ohrožuje fusarióza, tedy hniloba cibulí. Sázejí se do hloubky kolem patnácti centimetrů.

 

Foto: Shutterstock

Do kytic

Původní botanické druhy narcisů jsou spíš nízké, ale i zde najdete jednu výjimku. Jde o narcis bílý (Narcissus poeticus), jehož stonky mohou dosáhnout až čtyřiceti centimetrů. Má drobnější bílé květy s nízkou oranžovou a červeně vroubenou korunkou. Velmi příjemně voní. Liší se od jiných druhů termínem kvetení, který je o měsíc až šest týdnů pozdější než u ostatních zahradních odrůd a připadá až na přelom dubna a května. Díky tomu se řezaný narcis bílý používá i do kytic, ve stejné době totiž kvetou také kamzičník, konvalinky, šeřík či pivoňky lékařské. Třebaže pochází z teplého Řecka a Španělska, je mrazuvzdorný.

 

Foto: Shutterstock

Drobné druhy pro skalky

Velmi oblíbený je pouze asi patnáct centimetrů vysoký narcis bramboříkovitý (Narcissus cyclamineus) pocházející ze suchých a na živiny chudých pyrenejských slunečných luk. Místo původu z něj dělá druh vhodný pro vápencové skalky, má podobné nároky, jako například koniklec, hlaváček, tařice a lýkovec.

Nově vyšlechtěné odrůdy ‚February Gold‘, ‚Peeping Tom‘ nebo ‚Tete a Tete‘ vypadají jako miniatury klasických narcisů. Oranžovou pakorunkou zaujmou ‚Jumblie‘ či ‚Jetfire‘, bíložlutým zbarvením ‚Tracey‘. Stejně jako většina skalniček kvetou už časně zjara, tedy od února do března.

Dalším zajímavým druhem je Narcissus bulbocodium, překládaný jako narcis sukničkový s trávovitými listy a nezvykle velkou široce nálevkovitou pakorunkou. Jde o určitou raritu – okvětní plátky má velmi úzké a otočené vzhůru. Kvete v dubnu, pěstují se smetanové ‚Spoirot‘ a ‚White Petticoat‘ a žluté ‚Casual Elegans‘ či ‚Julia Jane‘.


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek