Sázíme narcisy

Podzim sice ještě nezačal, ale už je čas začít myslet na jaro a jarní cibuloviny. Na výsadbu tulipánů je ještě čas, narcisy však raději kupte a zasaďte již v září nebo začátkem října.

Tyto nádherné jarní cibuloviny můžeme sázet do záhonů i do trávníků, bude jim to slušet na předzahrádce, ve skalce i v nádobě. Snášejí výborně polostín i stín, mohou se proto sázet také pod stromy a keře. V zemích svého původu rostou na stráních a loukách v podhorských oblastech, z toho vycházejte při výběru vhodného stanoviště. Mělo by být osluněné, dostatečně vlhké a chráněné, aby netrpěly vrtochy počasí. Sluneční úpal a sucho narcisy nesnášejí. Nejlépe se jim daří v půdě propustné, středně těžké a dostatečně zásobené živinami.

Jak připravit půdu

Než začnete sázet, vyhnojte půdu dobrým kompostem nebo průmyslovým hnojivem, například cereritem. Sázejte dostatečně hluboko tak, aby nad cibulí byla aspoň 15 cm vysoká vrstva zeminy. Tím budou dostatečně chráněny před případnými holomrazy. Sázejte je do skupin, jednotlivé cibule na vzdálenost asi 20 cm od sebe. Pokud je sucho, výsadbu zalijte.

Narcisům prospívá také nastýlka, například z mulčové kůry. Na jaře pak rostliny opět přihnojte cereritem. Na stanovišti je můžete nechat asi šest let, pak cibule přesaďte jinam.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Rostliny k jezírku

Rostliny k jezírku

Máte na zahradě jezírko nebo se ho chystáte založit? Pak vás bude určitě zajímat, kterým rostlinám se bude v jeho blízkosti dařit. Zkombinujte je od nízkých až po vysoké.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.