Sázíme narcisy

Podzim sice ještě nezačal, ale už je čas začít myslet na jaro a jarní cibuloviny. Na výsadbu tulipánů je ještě čas, narcisy však raději kupte a zasaďte již v září nebo začátkem října.

Tyto nádherné jarní cibuloviny můžeme sázet do záhonů i do trávníků, bude jim to slušet na předzahrádce, ve skalce i v nádobě. Snášejí výborně polostín i stín, mohou se proto sázet také pod stromy a keře. V zemích svého původu rostou na stráních a loukách v podhorských oblastech, z toho vycházejte při výběru vhodného stanoviště. Mělo by být osluněné, dostatečně vlhké a chráněné, aby netrpěly vrtochy počasí. Sluneční úpal a sucho narcisy nesnášejí. Nejlépe se jim daří v půdě propustné, středně těžké a dostatečně zásobené živinami.

Jak připravit půdu

Než začnete sázet, vyhnojte půdu dobrým kompostem nebo průmyslovým hnojivem, například cereritem. Sázejte dostatečně hluboko tak, aby nad cibulí byla aspoň 15 cm vysoká vrstva zeminy. Tím budou dostatečně chráněny před případnými holomrazy. Sázejte je do skupin, jednotlivé cibule na vzdálenost asi 20 cm od sebe. Pokud je sucho, výsadbu zalijte.

Narcisům prospívá také nastýlka, například z mulčové kůry. Na jaře pak rostliny opět přihnojte cereritem. Na stanovišti je můžete nechat asi šest let, pak cibule přesaďte jinam.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek