Astra čínská (Callistephus chinensis)

Astry dvou tváří

Astry patří ke stálicím českých zahrad. Tímto jménem se však označují jak pestré letničky, tak vytrvalé podzimní astry nazývané také hvězdnice. Na zahradě tak mohou růst dvě skupiny aster – jedna ji ozdobí přes léto a druhá ji provede babím létem a časným podzimem.

Zajímavé také je, že ačkoli jsou astry chápány jako nezbytný sortiment českých „babičkovských“ zahrad, jejich botanické názvy vás zavedou do dalekého světa.

Letničky z Číny

Astra čínská (Callistephus chinensis)

Latinský název letních aster je Callistephus chinensis, tedy astra čínská. Není sice jasné, odkud jméno pochází, u nás se ale tyto astry pěstují už minimálně sto let. Nevýhodou je, že se musejí předpěstovat z březnových výsevů. Ven se silná sadba vysazuje až v polovině května. Astry potřebují slunné místo a zahradní půdu s dostatkem živin, přímé hnojení organickými hnojivy ale rády nemají. Podle výšky je možné si vybrat nízké odrůdy na obruby (třeba ‚Průhonický trpaslík‘), pestré směsi barev do letničkových záhonů (‚Super Princess směs‘) nebo mimořádně trvanlivé vysoké odrůdy neobvyklých květů určené k řezu (‚Duchenesse Silvery Rose‘).

Trvalky z Ameriky

Astra keříčkovitá (Aster dumosus)

Novoanglické či novobelgické astry jsou původem americké vysoké rozvětvené trvalky s dřevnatějícími stonky, na kterých rozkvétají desítky jednoduchých malých úborů v syté fialové nebo růžové barvě. Do této skupiny rostlin patří ještě nižší astra keříčkovitá (Aster dumosus) s drobnými kvítky méně výrazných pastelových barev. Šlechtitelé astry mezi sebou často kříží, díky čemuž vznikají krásné zahradní odrůdy, které si už pěstitelé vybírají jen podle barvy květů a výšky, nikoli podle původu. Už naše babičky se s jejich názvoslovím vypořádaly po svém a všem podzimním drobnokvětým astrám říkaly svatováclavské kvítí.

 

Uložit

Uložit


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek