Oleandry zkrášlí terasu i zahradu

Patří k nejatraktivnějším přenosným rostlinám. Nádherně, bohatě kvetou a příjemně voní. Přinesou vám domů náladu teplých přímořských krajů, přitom není náročné je pěstovat.

Oleandry jsou stálezelené, krásně kvetoucí keře až menší stromy. V přírodě mohou dosahovat až čtyřmetrové výšky. Větve a výhony mají prutovité, listy jsou úzké, dlouhé 10–15 cm, lesklé, kožovité. Na koncích výhonů vykvétají krásné, vonné květy v bohatých květenstvích. Jsou doma ve Středomoří a v subtropických oblastech Asie.

Oleandr kvete na nových výhonech, které rostlině vyraší během zimy

Přírodní i šlechtěné

Původní botanické druhy jsou pouze tři, dnes však je pěstováno množství kultivarů a na mnoha místech světa rostou volně v přírodě „zdivočelé“ populace těchto rostlin. Nejznámější a nejčastěji pěstovaný planý druh oleandr obecný (Nerium oleander) má květy jednoduché, růžové, velké kolem 3 cm.

U vyšlechtěných rostlin najdeme květy různých barev od růžové, přes lososovou, světle červenou až tmavě rudou, žlutou, krémovou i jasně bílou. Květy jsou jak jednoduché, tak plné a mohou dosahovat velikosti kolem 9 cm.

Některé kultivary mají i okrasné, panašované (žluto či bělozelené) listy, takže jsou dekorativní i mimo období květu.

Starší rostliny přesazujte jednou za tři až čtyři roky, mladé každý rok

Jak je pěstovat

Oleandry jsou poměrně nenáročné rostliny. Při pěstování vycházíme z podmínek, na jaké jsou rostliny zvyklé v přírodě – to znamená, že je pěstujeme na slunných místech s dostatkem vláhy v době vegetace.

V domovině oleandrů často letní teplota vystoupí nad 30 °C, v zimě se pohybuje průměrně kolem 2–8 °C. Krátkodobě snesou i teploty klesající až k –10 °C. Mrazíky sice většinou poškodí mladé výhony, které potom odumírají, avšak rostliny spolehlivě obráží ze staršího dřeva, nebo tvoří nové výhony od kořenů. Dlouhodobé mrazy však nepřežijí.

V našich podmínkách pěstujeme oleandry ve větších nádobách s dobrou drenáží.

Daří se jim v hlinitopísčité půdě s přídavkem rašeliny (nejlépe kompostová zemina, písek a rašelina v poměru 2:1:1).

Květy oleandru jsou nejen krásné, ale také výrazně voní

Mladé rostliny (asi do věku 4 let) přesazujeme nejlépe každý rok, vždy do o něco většího květináče, starší rostliny jednou za 3–4 roky. U takových rostlin zkrátíme kořeny asi o třetinu a zasadíme je do původní nádoby s novým substrátem.

Od jara do podzimu se rostlinám daří nejlépe venku na chráněném místě na zahradě nebo na terase, vhodné je pěstovat oleandry pod pergolou krytou průhlednou stříškou. Jejich květy jsou totiž náchylné na vlhkost a při dlouhotrvajících deštích hnědnou, plesnivějí a opadávají.
Na vláhu a výživu jsou oleandry náročné, hlavně v době květu. Substrát bychom měli udržovat stále vlhký.

Hnojit musíme pravidelně každý týden hnojivy pro okrasné kvetoucí dřeviny.

Oleandry zimujeme na velmi světlém místě třeba na zaskleném balkonu nebo v chladné chodbě při teplotě mezi 5–10 °C.

Oleandry můžou mít různou barvu květů od růžové, přes lososovou, světle červenou až tmavě rudou, žlutou, krémovou až po jasně bílou

Řez a množení

Oleandry kvetou na koncích nových výhonů. Proto staré přerostlé větve na podzim seřízneme asi o třetinu až o polovinu. Během zimy vyrazí nové výhony, které začnou na jaře rychle dorůstat a v létě se na nich již dočkáme bohaté násady květů.

Polodřevité části odříznutých výhonů můžeme použít k množení:

Z výhonů nařežeme z nich asi 10–15 cm dlouhé řízky, které zasadíme do směsi rašeliny s pískem 1:1. Překryjeme je igelitovým sáčkem (kvůli udržení vyšší vzdušné vlhkosti) a umístíme je do světlé místnosti s teplotami mezi 15–20 °C. Substrát udržujeme stále mírně vlhký. Řízky můžeme nechat zakořenit i ve vodě. Rostliny zakoření asi za 4–5 týdnů.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek