Modrá očka

Máte rádi modře kvetoucí rostliny? Je jich hodně, stačí si jen vybrat, ozdobit si s nimi svou zahrádku a pak už se jen spokojeně kochat a radovat z krásy jejich květů.

Modré květy nejsou na zahradě zrovna dominantní, ale sluší jim to v sousedství rostlin s květy bílými, růžovými či žlutými. Některé dokážou vytvářet modré koberce – ladoňka, modřenec, pupkovec, barvínek, violka psí.

Kosatec zahradní (Iris barbata)

Některé jsou krásnými solitéry – kalokvět, bělotrn. Krása jiných vynikne ve společnosti květin jiných barev – ostrožka, rozrazil, statice. A můžeme jmenovat dál. Krásně modré jsou například hořce, chrpy, pomněnky, černuchy, piláty, skoro modré jsou zvonky, macešky, orlíčky, modré květy můžou mít i určité kultivary plaménku, hvězdnic, kakostů, bohyšek, kosatců i flox. Další najdeme mezi bylinkami, vzpomeňte na yzop, šalvěj, levanduli, brutnák. Že by vás nenapadlo, že jich může být tolik? A máte nějaké modroočko v zahradě? Jeho pěstování bude určitě snazší než vyšlechtit nebesky modrou růži nebo tulipán.

Pupkovec jarní (Omphalodes verna)

Ladoňka sibiřská (Scilla siberica)

Barvínek menší (Vinca minor)

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Modřenec arménský (Muscari armeniacum)

(Nigella damascena)

 


Text: lzic; foto: Shutterstock

Další články

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek