Modrá očka

Máte rádi modře kvetoucí rostliny? Je jich hodně, stačí si jen vybrat, ozdobit si s nimi svou zahrádku a pak už se jen spokojeně kochat a radovat z krásy jejich květů.

Modré květy nejsou na zahradě zrovna dominantní, ale sluší jim to v sousedství rostlin s květy bílými, růžovými či žlutými. Některé dokážou vytvářet modré koberce – ladoňka, modřenec, pupkovec, barvínek, violka psí.

Kosatec zahradní (Iris barbata)

Některé jsou krásnými solitéry – kalokvět, bělotrn. Krása jiných vynikne ve společnosti květin jiných barev – ostrožka, rozrazil, statice. A můžeme jmenovat dál. Krásně modré jsou například hořce, chrpy, pomněnky, černuchy, piláty, skoro modré jsou zvonky, macešky, orlíčky, modré květy můžou mít i určité kultivary plaménku, hvězdnic, kakostů, bohyšek, kosatců i flox. Další najdeme mezi bylinkami, vzpomeňte na yzop, šalvěj, levanduli, brutnák. Že by vás nenapadlo, že jich může být tolik? A máte nějaké modroočko v zahradě? Jeho pěstování bude určitě snazší než vyšlechtit nebesky modrou růži nebo tulipán.

Pupkovec jarní (Omphalodes verna)

Ladoňka sibiřská (Scilla siberica)

Barvínek menší (Vinca minor)

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Modřenec arménský (Muscari armeniacum)

(Nigella damascena)

 


Text: lzic; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…