Jak pěstovat letničky

Letničky vyžadují poměrně hodně péče. Pokud nechcete být zklamaní výsledkem, je třeba jim dopřát vhodné místo, správné přihnojování a přiměřenou zálivku. A co ještě?

Příprava záhonů pro pěstování letniček není žádná věda. Vycházejte z toho, že letní květiny jsou na místě jen pár měsíců a za tu dobu chcete, aby ze sebe vydaly to nejlepší. Proto jim připravte místo podle jejich požadavků. Obecně lze říci, že drtivá většina z této skupiny rostlin ocení dobře zpracovanou zahradní půdu s dostatkem živin. Pozor ale v tomto případě na přehnojení! Příliš mnoho dusíku na počátku růstu vede k tomu, že rostliny nasazují málo květů a také snadno poléhají a stávají se obětí chorob, nejčastěji různých plísní. Proto je potřeba věnovat se více než u jiných zahradních rostlin jejich postupnému přihnojování. Začínat s ním můžete přibližně v polovině července a pokračovat v dvoutýdenních intervalech až do září. Nejvhodnější je tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny.

Kam se hodí

Letničky jsou poměrně náročné na vaši práci a péči. Začíná to pěstováním sadby, pokračuje přípravou záhonů a výsadbou, během sezony musíte dbát na přiměřenou zálivku, aby se všechno ujalo a později rozkvetlo. Svojí barevností a krásou vám to ale rostliny vrátí. Nejlépe vyniknou v takových zahradách, pro jejichž majitele je starost o rostliny celoživotním hobby. Existují však i méně náročné druhy pro ty, kteří pěstování berou pouze jako odpočinkovou činnost a relaxaci. Je naopak zbytečné je vysazovat na chalupy a chaty, kde je péče spíše nárazová, tedy nedostačující. Tam je ale plnohodnotně nahradí odolné trvalky.

Krásenka

Letní fiala

Způsob výsadby

Jinak se samozřejmě vysazují letničkové záhony v zahradách a jinak klasická rabata s ornamentálním vzorem v parcích. Na ta doma zapomeňte, nechcete přece vzbudit dojem, že jste zabloudili do francouzského parku nebo lázní. Pro zahrady je vhodnější ostrůvková výsadba, kterou je třeba sladit podle nároků jednotlivých druhů. Jde o skupiny druhů řazených podle podobných nároků na stanoviště, výšky a typu růstu. Lépe vypadají místa vysazená z méně druhů, které ale tvoří početnější skupiny stejné barvy, potom je dojem nejsilnější.

Ostálky

Luštěnice

Pozor na výjimky

Letničky mají rády úrodnou půdu, ovšem i mezi nimi najdete výjimky, kterým vyhovují zcela jiné podmínky. Jde především o druhy, které pocházejí z teplých oblastí a mají sukulentní charakter. V běžné zahradní půdě by vůbec nekvetly, je třeba jim do ní přidat vyšší podíl písku a téměř je nehnojit. Jde o oblíbenou šruchu velkokvětou (Portulaca grandiflora) a kosmatec chudobkokvětý (Dorotheanthus bellidiformis). Sázejí se proto spíše než do klasických záhonů na kraje skalek, podél cest a k zídkám, neboť jim nevadí ani sluneční úpal. Do vícedruhových letničkových záhonů nevysazujte ani pnoucí rostliny. Těm vymezte místo po kraji nebo v pozadí, mezi ostatními rostlinami by nevynikly ani s oporou. To tedy platí pro thunbergii, hrachor, okrasný fazol, povíjnici nebo rhodochiton.

Gazánie

Pestrovka


Podle výšky

Dělení letniček podle výšky je důležité pro kompozici záhonu a zahrady. Dozadu se vysazují vysoké rostliny, ty se nikdy nedávají na kraj výsadby, protože nekryjí půdu a na pohled to nevypadá pěkně.
Nízké s výškou 20 až 30 centimetrů: gazánie, nestařec, šrucha, všelicha, drchnička, kosmatec. Jsou vhodné i na obruby.
Střední s výškou kolem 40 centimetrů: hledíkovka, aksamitník, nevadlec, šalvěj zářivá, lokanka, sluncovka, pestrovka, kejklířka, sporýš, měsíček.
Vysoké 50 centimetrů a více: hledík, astra čínská, ostálka, krásenka, laskavec, zvonek prostřední, letní fiala, luštěnice, kokarda, okrasný tabák, slunečnice.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bramboříky na záhony i do bytu

Bramboříky na záhony i do bytu

Jsou to milovníci chladu a většinou potřebují dostatek vody. Můžete si s nimi zkrášlit chladnější místa v bytě, ale také zahradu. Vyberte si z několika druhů bramboříků.

Celý článek

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Všemocná šalvěj

Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.