Jak pěstovat letničky

Letničky vyžadují poměrně hodně péče. Pokud nechcete být zklamaní výsledkem, je třeba jim dopřát vhodné místo, správné přihnojování a přiměřenou zálivku. A co ještě?

Příprava záhonů pro pěstování letniček není žádná věda. Vycházejte z toho, že letní květiny jsou na místě jen pár měsíců a za tu dobu chcete, aby ze sebe vydaly to nejlepší. Proto jim připravte místo podle jejich požadavků. Obecně lze říci, že drtivá většina z této skupiny rostlin ocení dobře zpracovanou zahradní půdu s dostatkem živin. Pozor ale v tomto případě na přehnojení! Příliš mnoho dusíku na počátku růstu vede k tomu, že rostliny nasazují málo květů a také snadno poléhají a stávají se obětí chorob, nejčastěji různých plísní. Proto je potřeba věnovat se více než u jiných zahradních rostlin jejich postupnému přihnojování. Začínat s ním můžete přibližně v polovině července a pokračovat v dvoutýdenních intervalech až do září. Nejvhodnější je tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny.

Kam se hodí

Letničky jsou poměrně náročné na vaši práci a péči. Začíná to pěstováním sadby, pokračuje přípravou záhonů a výsadbou, během sezony musíte dbát na přiměřenou zálivku, aby se všechno ujalo a později rozkvetlo. Svojí barevností a krásou vám to ale rostliny vrátí. Nejlépe vyniknou v takových zahradách, pro jejichž majitele je starost o rostliny celoživotním hobby. Existují však i méně náročné druhy pro ty, kteří pěstování berou pouze jako odpočinkovou činnost a relaxaci. Je naopak zbytečné je vysazovat na chalupy a chaty, kde je péče spíše nárazová, tedy nedostačující. Tam je ale plnohodnotně nahradí odolné trvalky.

Krásenka

Letní fiala

Způsob výsadby

Jinak se samozřejmě vysazují letničkové záhony v zahradách a jinak klasická rabata s ornamentálním vzorem v parcích. Na ta doma zapomeňte, nechcete přece vzbudit dojem, že jste zabloudili do francouzského parku nebo lázní. Pro zahrady je vhodnější ostrůvková výsadba, kterou je třeba sladit podle nároků jednotlivých druhů. Jde o skupiny druhů řazených podle podobných nároků na stanoviště, výšky a typu růstu. Lépe vypadají místa vysazená z méně druhů, které ale tvoří početnější skupiny stejné barvy, potom je dojem nejsilnější.

Ostálky

Luštěnice

Pozor na výjimky

Letničky mají rády úrodnou půdu, ovšem i mezi nimi najdete výjimky, kterým vyhovují zcela jiné podmínky. Jde především o druhy, které pocházejí z teplých oblastí a mají sukulentní charakter. V běžné zahradní půdě by vůbec nekvetly, je třeba jim do ní přidat vyšší podíl písku a téměř je nehnojit. Jde o oblíbenou šruchu velkokvětou (Portulaca grandiflora) a kosmatec chudobkokvětý (Dorotheanthus bellidiformis). Sázejí se proto spíše než do klasických záhonů na kraje skalek, podél cest a k zídkám, neboť jim nevadí ani sluneční úpal. Do vícedruhových letničkových záhonů nevysazujte ani pnoucí rostliny. Těm vymezte místo po kraji nebo v pozadí, mezi ostatními rostlinami by nevynikly ani s oporou. To tedy platí pro thunbergii, hrachor, okrasný fazol, povíjnici nebo rhodochiton.

Gazánie

Pestrovka


Podle výšky

Dělení letniček podle výšky je důležité pro kompozici záhonu a zahrady. Dozadu se vysazují vysoké rostliny, ty se nikdy nedávají na kraj výsadby, protože nekryjí půdu a na pohled to nevypadá pěkně.
Nízké s výškou 20 až 30 centimetrů: gazánie, nestařec, šrucha, všelicha, drchnička, kosmatec. Jsou vhodné i na obruby.
Střední s výškou kolem 40 centimetrů: hledíkovka, aksamitník, nevadlec, šalvěj zářivá, lokanka, sluncovka, pestrovka, kejklířka, sporýš, měsíček.
Vysoké 50 centimetrů a více: hledík, astra čínská, ostálka, krásenka, laskavec, zvonek prostřední, letní fiala, luštěnice, kokarda, okrasný tabák, slunečnice.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek