Léto s hortenzií

Hortenzie je oblíbenou rostlinou. Má úžasné květy jemných pastelových barev, které přímo svádějí k vázání do kytic i k výrobě nejrůznějších dekorací.

Nejpopulárnější mezi ostatními druhy hortenzií je hortenzie velkolistá, jejíž květy tvoří polokulovité či kulovité chocholíky o průměru 20 až 30 centimetrů. Mají rozmanité barvy od čistě bílé, zelené, růžové až po modrou či tmavě fialovou. Na keřích volně rostoucích v zahradách se rozvíjejí od konce května a svou krásou dokážou těšit velmi dlouho.

Mají rády dostatečnou zálivku měkkou vodou, nejlépe odstátou dešťovkou

Dostatek slunce i vody

K dobrému růstu hortenzie potřebují kyselou půdu, nejlépe s přídavkem rašeliny, a pravidelné přihnojení. Všechny suché větvičky a květy na rostlině je nutné ostříhat až na jaře. Řez v nevhodnou dobu negativně ovlivňuje násadu květů a kvetení v dalším roce. Keře hortenzie by měly mít dostatek světla, avšak s kořeny ve stínu a chladu. Ostré slunce jim nevyhovuje.
Mají rády dostatečnou zálivku měkkou vodou, nejlépe odstátou dešťovkou. Tvrdou vodu nesnášejí!

Keře hortenzie by měly mít dostatek světla, avšak s kořeny ve stínu a chladu

K řezu i k sušení

Řezané květy se dají použít do kytic (i těch svatebních), k dekorování stolů, při výrobě věnců a tvorbě nejrůznějších okras interiéru. Můžeme je ale i sušit a celá usušená květenství pak aranžovat do nádob, kterými ozdobíme interiér. K sušení se hodí pouze vyzrálá květenství, která ustřihneme za suchého počasí, nejlépe v poledne. Jednotlivá kvítka lze také lisovat a pak dále využít na vytváření efektních rostlinných koláží určených k zarámování.

Květy hortenzií jsou vhodné k sušení a výrobě dekorací

Jak na modré květy

Pokud chceme docílit modré barvy, potřebuje hortenzie dostatek hliníku, se kterým se váže barvivo obsažené v květech. Hliník rostliny získávají z kyselých půd. Růžové květy hortenzií se zbarví do modra při pH půdy 3,5 až 4,5[2]. Červené květy se zbarví do fialova. Bílé hortenzie barvu nemění.

Růžové květy hortenzií se zbarví do modra při pH půdy 3,5 až 4,5

K dobrému růstu hortenzie potřebují kyselou půdu, nejlépe s přídavkem rašeliny

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.