Léto s hortenzií

Hortenzie je oblíbenou rostlinou. Má úžasné květy jemných pastelových barev, které přímo svádějí k vázání do kytic i k výrobě nejrůznějších dekorací.

Nejpopulárnější mezi ostatními druhy hortenzií je hortenzie velkolistá, jejíž květy tvoří polokulovité či kulovité chocholíky o průměru 20 až 30 centimetrů. Mají rozmanité barvy od čistě bílé, zelené, růžové až po modrou či tmavě fialovou. Na keřích volně rostoucích v zahradách se rozvíjejí od konce května a svou krásou dokážou těšit velmi dlouho.

Mají rády dostatečnou zálivku měkkou vodou, nejlépe odstátou dešťovkou

Dostatek slunce i vody

K dobrému růstu hortenzie potřebují kyselou půdu, nejlépe s přídavkem rašeliny, a pravidelné přihnojení. Všechny suché větvičky a květy na rostlině je nutné ostříhat až na jaře. Řez v nevhodnou dobu negativně ovlivňuje násadu květů a kvetení v dalším roce. Keře hortenzie by měly mít dostatek světla, avšak s kořeny ve stínu a chladu. Ostré slunce jim nevyhovuje.
Mají rády dostatečnou zálivku měkkou vodou, nejlépe odstátou dešťovkou. Tvrdou vodu nesnášejí!

Keře hortenzie by měly mít dostatek světla, avšak s kořeny ve stínu a chladu

K řezu i k sušení

Řezané květy se dají použít do kytic (i těch svatebních), k dekorování stolů, při výrobě věnců a tvorbě nejrůznějších okras interiéru. Můžeme je ale i sušit a celá usušená květenství pak aranžovat do nádob, kterými ozdobíme interiér. K sušení se hodí pouze vyzrálá květenství, která ustřihneme za suchého počasí, nejlépe v poledne. Jednotlivá kvítka lze také lisovat a pak dále využít na vytváření efektních rostlinných koláží určených k zarámování.

Květy hortenzií jsou vhodné k sušení a výrobě dekorací

Jak na modré květy

Pokud chceme docílit modré barvy, potřebuje hortenzie dostatek hliníku, se kterým se váže barvivo obsažené v květech. Hliník rostliny získávají z kyselých půd. Růžové květy hortenzií se zbarví do modra při pH půdy 3,5 až 4,5[2]. Červené květy se zbarví do fialova. Bílé hortenzie barvu nemění.

Růžové květy hortenzií se zbarví do modra při pH půdy 3,5 až 4,5

K dobrému růstu hortenzie potřebují kyselou půdu, nejlépe s přídavkem rašeliny

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek