Léto s hortenzií

Hortenzie je oblíbenou rostlinou. Má úžasné květy jemných pastelových barev, které přímo svádějí k vázání do kytic i k výrobě nejrůznějších dekorací.

Hortenzie je oblíbenou rostlinou. Má úžasné květy jemných pastelových barev, které přímo svádějí k vázání do kytic i k výrobě nejrůznějších dekorací.

Nejpopulárnější mezi ostatními druhy hortenzií je hortenzie velkolistá, jejíž květy tvoří polokulovité či kulovité chocholíky o průměru 20 až 30 centimetrů. Mají rozmanité barvy od čistě bílé, zelené, růžové až po modrou či tmavě fialovou. Na keřích volně rostoucích v zahradách se rozvíjejí od konce května a svou krásou dokážou těšit velmi dlouho.

Mají rády dostatečnou zálivku měkkou vodou, nejlépe odstátou dešťovkou

Dostatek slunce i vody

K dobrému růstu hortenzie potřebují kyselou půdu, nejlépe s přídavkem rašeliny, a pravidelné přihnojení. Všechny suché větvičky a květy na rostlině je nutné ostříhat až na jaře. Řez v nevhodnou dobu negativně ovlivňuje násadu květů a kvetení v dalším roce. Keře hortenzie by měly mít dostatek světla, avšak s kořeny ve stínu a chladu. Ostré slunce jim nevyhovuje.
Mají rády dostatečnou zálivku měkkou vodou, nejlépe odstátou dešťovkou. Tvrdou vodu nesnášejí!

Keře hortenzie by měly mít dostatek světla, avšak s kořeny ve stínu a chladu

K řezu i k sušení

Řezané květy se dají použít do kytic (i těch svatebních), k dekorování stolů, při výrobě věnců a tvorbě nejrůznějších okras interiéru. Můžeme je ale i sušit a celá usušená květenství pak aranžovat do nádob, kterými ozdobíme interiér. K sušení se hodí pouze vyzrálá květenství, která ustřihneme za suchého počasí, nejlépe v poledne. Jednotlivá kvítka lze také lisovat a pak dále využít na vytváření efektních rostlinných koláží určených k zarámování.

Květy hortenzií jsou vhodné k sušení a výrobě dekorací

Jak na modré květy

Pokud chceme docílit modré barvy, potřebuje hortenzie dostatek hliníku, se kterým se váže barvivo obsažené v květech. Hliník rostliny získávají z kyselých půd. Růžové květy hortenzií se zbarví do modra při pH půdy 3,5 až 4,5[2]. Červené květy se zbarví do fialova. Bílé hortenzie barvu nemění.

Růžové květy hortenzií se zbarví do modra při pH půdy 3,5 až 4,5

K dobrému růstu hortenzie potřebují kyselou půdu, nejlépe s přídavkem rašeliny

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Opojné šeříky

Opojné šeříky

Máte také tak rádi vůni šeříků? Jejich krásné bohaté květy jsou každé jaro ozdobou zahrady. Víte, že jich existuje více druhů? Vyberte si, které z nich budou vaší zahradě nejvíce slušet.

Celý článek

Krakelovaná konvička

Krakelovaná konvička

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.