Foto: Shutterstock

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Naši psí parťáci možnost pohybu na zahradě milují. Bohužel i zde na ně číhají nástrahy, kterých by si zodpovědný páníček měl být vědom. Samozřejmostí je mít zahradu, na níž se bude pes pohybovat, zabezpečenou před jeho útěkem. Dobrý plot, ideálně i takový, který pes nepodhrabe, je tedy pro všechny pejskaře základ.

Nebezpečné sekačky

Pokud pes prostředí zahrady zná, není nutné mít ho pod neustálým dohledem. Rozhodně je však potřeba jej pohlídat při různých zahradních pracích. „Při sekání trávy, ať už sekačkou, strunovkou nebo kosou, raději psa pošlete domů nebo do boudy. Stejně tak jej pohlídejte při prořezávce stromů, ale třeba i při klácení ořechů nebo setřásání jablek,“ radí Bedřich Synek, ředitel společnosti, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků.

Pozor na hmyz a slimáky

Riziko představuje i zahradní fauna. Z pobytu na zahradě si pes pravděpodobně přinese klíšťata, která ho mohou nakazit nemocemi jako borelióza, babezióza, anaplazmóza či klíšťová encefalitida. Základní ochranou je v tomto případě pravidelná aplikace antiparazitních přípravků, případně lze vyzkoušet i antiparazitní obojek. Nebezpečí mohou představovat rovněž vosy, včely a čmeláci. Někteří psi totiž mohou být na jejich bodnutí či kousnutí alergičtí. Pobodání včelami nebo vosami je poté poměrně nebezpečné pro psy malých plemen.

Dalším překvapivým nepřítelem psů je slimák. Pokud ho pes sní, nejen, že mu pak nebude dobře od žaludku, ale navíc se může nakazit parazitem známým jako plicnivka. Tento červ napadá plíce a představuje pro psy vážné zdravotní riziko.

 

Foto: Shutterstock

Nepřátelé z říše rostlin

Nebezpečné jsou i mnohé rostliny, a to i ty běžně pěstované. Pro psy toxické jsou například cibulky narcisů, celé rostliny rajčat včetně plodů, dále plody břečťanu, brslenu, jalovce, ale i hroznové víno. Pokud zjistíte, že si váš pes pochutnal i na jen velmi malém množství jedovaté rostliny, je nezbytné okamžitě vyhledat veterinární pomoc a vyvolat zvracení, a to nejlépe do 30 minut od pozření. K vyvolání zvracení můžete použít tříprocentní roztok peroxidu vodíku naředěný s vodou v poměru 1 : 1, který by měl účinkovat během pár minut. Nemáte-li peroxid po ruce, lze využít například hořčici rozmíchanou ve vodě.

Mnoho psů naštěstí rostliny většinou ignoruje, pokud ale máte doma takového, který sežere, na co přijde, je důležité pečlivě promýšlet, co lze na zahradě bez obav pěstovat. „Nejde přitom jen o riziko požití. Pozor například na okrasné trávy, jejichž semena a pluchy se psovi mohou dostat do očí nebo uší a působit tam problémy. V neposlední řadě může psa potrápit alergie na pyl,“ varuje Bedřich Synek.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Nemusíte mít zahradu, abyste se mohli pustit do pěstování rostlin pro zkrášlení svého prostředí i užitek z plodů. Využít můžete i balkon a vnější či vnitřní okenní parapety. Jako nádoby a pomůcky vám poslouží nejrůznější věci, které máte po ruce.

Celý článek

Bylinky pro detoxikaci organismu

Bylinky pro detoxikaci organismu

Detox organismu není žádné zázračné probuzení přívalem energie, ale spíše snaha o zrychlení metabolismu a podporu činnosti jater a ledvin, která vede k vyloučení škodlivin z těla.

Celý článek