Jak se postarat o psa z útulku

Rozhodli jste se dát na Vánoce domov některému z opuštěných psů, kterých jsou stále plné útulky? Přinášíme několik rad, které vám pomůžou ke spokojenému soužití.

V první řadě si pořádně promyslete, zda jste na nového psího parťáka skutečně připraveni. S tím vám pomůže například web www.perfektnipanicek.cz, který upozorňuje na přecenění vlastních sil a schopností se o pořízené zvíře postarat. Že jste už pevně rozhodnutí? Před samotným pátráním po ideálním čtyřnohém společníkovi zvažte, jaký by měl vlastně být.

 

Správný výběr

Hledáte štěně, dospělého psa, nebo psího seniora? Bude bydlet s vámi v domě, nebo venku v boudě? Měl by vycházet s dětmi a dalšími zvířaty? Chcete aktivního společníka, nebo pohybu sami příliš neholdujete? Svou volbu v žádném případě neřiďte vzhledem, ale právě povahovými aspekty. S konkrétním výběrem by vám poté měli pomoci zaměstnanci útulku, kteří jednotlivé psy dobře znají a nejlépe tak odhadnou, jaký z nich se k vám hodí.

 

Důležité osobní setkání

Zda si s pejskem padnete do noty zjistíte, když společně vyrazíte na zkušební procházku (pokud ji útulek umožňuje). Pokud už doma pejska máte, vezměte jej s sebou a nechte je, aby se seznámili. Do kontaktu ale psy nenuťte a když si nepadnou do noty, raději se poohlédněte jinde. Hlavní je se neunáhlit a volit s rozmyslem. Jedině tak předejdete situaci, kdy po čase zjistíte, že si s pejskem „nerozumíte“, a vrátíte jej zpět.

 

Trpělivost na prvním místě

Dospělí psi z útulku si s sebou mnohdy nesou zážitky spojené s týráním nebo ztrátou milovaného člověka. Jejich důvěra v lidi tak může být nalomená a budování vzájemného pouta může stát více úsilí. Někteří psi navíc mohli vyrůstat v podmínkách, kde je obklopovali pouze další zanedbaní chlupáči a nikdo je neučil základní návyky, třeba čůrat mimo byt. Vyzbrojte se proto trpělivostí a dopřejte svému novému parťákovi čas, aby si na vás a neznámé prostředí zvyknul. Pokud přivádíte pejska do rodiny k dětem, zpočátku jejich společný kontakt omezte. Vaši nejmenší totiž mohou zvíře stresovat a nechtěný kontakt by mohl vyústit v nepříjemné následky pro obě strany. Při seznamování nenechávejte děti se psem samotné a dohlédněte, aby jejich chování nebylo zvířeti nepříjemné.

 

Bez poslušnosti to nejde

Pro spokojené soužití je poté důležité, aby pes ovládal alespoň základy poslušnosti. A nebojte – přísloví o starém psovi, kterého novým kouskům nenaučíš, v tomto případě úplně naplatí. „Na rozdíl od štěňat mají dospělí psi už zapamatované určité vzorce chování a jejich přeučení tak může zabrat více času, není to ovšem nemožné. Úspěchu docílíte, když budete při výcviku vytrvalí, důslední a psa co nejvíce namotivujete. Až psa poznáte a zjistíte, co má rád, bude se vám snadno hledat ideální odměna, za kterou bude nadšeně plnit povely. Kromě pamlsku může jít o hračku, pohlazení nebo třeba aportek,“ radí Martin Kváš, výživový odborník a poradce pro výchovu a výcvik psů značky Brit.

 

O zdraví se musí dbát

Pes z útulku mnohdy představuje velkou neznámou nejen s ohledem na předchozí život, ale také co se zdravotní péče v minulosti týče. „Většina psů odchází z útulků se základním očkováním a odčervením, někdy je ale potřeba vakcinaci i odčervení zopakovat bezprostředně po příchodu domů. Proto i přes velkou snahu útulků o prevenci doporučuji navštívit veterinárního lékaře, který psa vyšetří a doporučí další postup preventivní péče,“ říká Martin Kváš.

Dalším aspektem ovlivňujícím zdraví je krmivo. „Každý pejsek si zaslouží kvalitní stravu, o to spíše, pokud dříve přežíval na zbytcích nebo nejlevnějších granulích. Při výběru volte krmivo, které je chutné a zároveň pozitivně působí na zdraví,“ vysvětluje Kváš. A dodává: „Při krmení se řiďte doporučeným dávkováním, nesnažte se psovi přehnaně dopřávat proto, že dříve strádal. Stejně tak mu nepřilepšujte sousty z vlastního talíře, takovým přístupem byste doma místo zdravého pejska měli brzy cvalíka s nadváhou. Poté, co si chlupáče přivedete z útulku domů, začněte používat probiotika, která mu pomohou překonat stres ze změny podmínek,“ doplňuje Martin Kváš.


Další články

Jak správně pečovat o psí srst?

Jak správně pečovat o psí srst?

Péče o srst čtyřnohého mazlíčka není jen otázkou estetiky, ale ovlivňuje i jeho zdraví a pohodu. Přečtěte si, jak na psí koupání, jaký vybrat šampon a pomůcky na pročesávání srsti.

Celý článek

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek