Vznešené magnólie

Jejich půvabnou krásu obdivuje téměř každý, proto se také pěstují skoro v každé zahradě. I když mají exotický vzhled, jsou tyto elegantní stromy a keře úplně nenáročné.

Se svými nápadnými tvary, pěknou kůrou, listy a zejména úžasnými květy jsou magnólie neboli šácholany „aristokratkami“ v každé zahradě. Jsou mrazuvzdorné a začínají kvést už v březnu. Minusové teploty často nevydrží jen brzy kvetoucí druhy, jako je šácholan obnažený a šácholan hvězdicovitý. Největší zastoupení v zahradách má rozhodně šácholan Soulangeánův. Kvete od dubna a některé jeho odrůdy dorůstají do výšky až sedm metrů. Z původu magnólií vyplývá, že je lze pěstovat téměř všude, kde je alespoň trochu teplé podnebí. Velmi dobře snášejí i znečištěné prostředí větších měst. Ke svému růstu vyžadují výživnou, kyprou a vlhkou, ne však trvale zamokřenou půdu s mírně kyselou až neutrální reakcí. Některé z nich, jako například magnólie virginská, úspěšně roste i v zásaditém prostředí. Výsadba je u magnólií důležitým momentem pro jejich celkový vzhled, proto bychom jí měli věnovat zvýšenou pozornost. Nejvhodnějším měsícem je duben, přičemž při výsadbě postupujeme podobně jako u ovocných stromů. Nové rostliny sázíme do dobře připravené prostorné jámy s půdou obohacenou o rašelinu, která zajistí mírně kyselou reakci.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Méně známé slunečnice

Méně známé slunečnice

Jasně žluté květy slunečnic patří k nepřehlédnutelným ozdobám našich venkovských zahrádek. Víte ale, že jich je více druhů? Který se bude nejlépe vyjímat na té vaší?

Celý článek

Mečíky neboli gladioly

Mečíky neboli gladioly

Patří k nejvýraznějším květinám v zahradě. Při správném pěstování dorůstají do výšky až metr a půl. Jakou barvu či tvar květů si z široké nabídky vyberete?

Celý článek

Barevné zvonky

Barevné zvonky

Jsou poměrně nenáročné na pěstování, a navíc vaši zahradu zkrášlí záplavou atraktivních květů. Mohou být zcela nízké i pěkně vysoké. Které zvonky si z naší nabídky vyberete?

Celý článek

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Přečtěte si