Jak vysazovat růže

Růže můžete zakoupit buď jako prostokořenné, nebo kontejnerované sazenice. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak je správně vysadit?

Prostokořenné sazenice

Mají volné kořeny, a čím déle čekají na výsadbu, tím větší je riziko, že zaschnou. Sazenice před výsadbou proto chraňte před sluncem, větrem a udržujte je vlhké. Dočasně je můžete také založit do země.

1 Před vysazením odstraňte poškozené výhony a kořeny. Výhony zastřihněte na 10 až 15 centimetrů a kořeny zkraťte tak, aby se v jámě neohýbaly.

2 Má-li růže kořeny zaschlé, ponořte je na osm hodin do vody.

3 Připravte jámu velkou přibližně 30 x 30 x 30 centimetrů a na dno dejte vrstvu kompostu.

4 Při sázení rostlinu tzv. utopte. Místo očkování musí být asi pět centimetrů pod půdním povrchem, aby z něj v případě nadzemního poškození mohla růže opět vyrašit. Utopená růže navíc nevyhání tolik planých výhonů.

5 Kořeny zasypte zeminou, zem přišlápněte a růži pořádně zalijte.

Po vysazení je potřeba růže důkladně zalít

 

Kontejnerované sazenice

Prodávají se nejčastěji v 1,5 až 2litrových nádobách, a jejich výsadbu můžete tudíž v případě nutnosti na určitou dobu odložit. Nicméně ji zbytečně neoddalujte.

1 Růži ponořte i s kontejnerem na pár minut do vody. Po odkapání opatrně vyklepněte bal z kontejneru.

2 Jámu pro kořenový bal vykopejte alespoň o deset centimetrů širší a hlubší, než potřebuje. Půdu můžete vylepšit kompostem nebo substrátem pro růže.

3 Na dno jámy vsypte půdu a utužte ji tak, aby byl vložený bal ve správné výšce – stejně jako u prostokořenných sazenic pět centimetrů pod povrchem půdy.

4 Zeminu nasypte kolem balu asi do poloviny jeho výšky, stlačte ji a zalijte. Po vsáknutí pokračujte v zasypávání a pěchování.

5 Nakonec vytvořte z půdy kolem růže malou mísu, která bude při zalévání zadržovat vodu. Stromkové růže vysazujte jako keřové. Sázejí se na jaře a při výsadbě je třeba dbát na to, aby se kmínky růží daly při zimním zakrývání ohnout.

 


Kdy je ten správný čas?

Nejvhodnější dobou k výsadbě je podzim, ideálně od poloviny října do mrazů, a růže musí být dostatečně vyzrálé, aby zimu přežily. Možná je i jarní výsadba, jakmile půda rozmrzla a oschla, což bývá obvykle od poloviny března do poloviny dubna. Pozdější výsadba růží s sebou nese vyšší riziko neujmutí. Výhodou podzimní výsadby je širší nabídka sazenic, jejich lepší usazení v půdě a větší vitalita. Jarním sazenicím proto dopřejte častější zálivku, případně přistínění za horkých dní.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bramboříky na záhony i do bytu

Bramboříky na záhony i do bytu

Jsou to milovníci chladu a většinou potřebují dostatek vody. Můžete si s nimi zkrášlit chladnější místa v bytě, ale také zahradu. Vyberte si z několika druhů bramboříků.

Celý článek

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Všemocná šalvěj

Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.