Třapatky a třapatkovky

Záhony zdobí ještě v říjnu. Ačkoli jména třapatek a třapatkovek zní velmi podobně, jde o různé květiny. Aby nedocházelo k jejich záměně, zahradníci raději používají latinské názvy – rudbekie a echinacea.

Ohnivé třapatky

Pro rudbekie, tedy správně třapatky, jsou typické teplé barvy – zlaté, oranžové, cihlové. Pěstují se jako trvalky nebo letničky. Ty druhé poznáte podle toho, že se barva květů směrem do středu mění na tmavší. Nejčastěji se setkáte s kombinací sametově hnědého odstínu a černého středu. Rostliny se na místě vysemeňují, a tak vytvářejí zdání, že jde o trvalky. Není to pravda.

Rudbeckia fulgida

Třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta) je pokryta drsnými chlupy. Trvalky třapatka zářivá (R. fulgida) a třapatka lesklá (R. nitida) mají zlaté květy s vystouplým kuželovitým úborem. Tvoří husté trsy, které se dají množit dělením.

Rudbeckia nitida

Léčivé třapatkovky

Echinacea se odedávna využívala jako významná léčivka pro posilování imunity. Z třapatkovky nachové (Echinacea purpurea) ale byla vyšlechtěna řada zahradních kultivarů. Barva jejich květů se rozšířila i na žlutou, bílou a karmínově červenou, podobu mění také jejich střed. Jde vždy o robustní, statné a odolné rostliny, které kvetou řadu týdnů. Můžete to ovlivnit i pravidelným odstraňováním zvadlých květů, pak z úžlabí listů vyrostou další. Třapatkovky a třapatky jsou významné medonosné rostliny, které přitahují hmyz ze širokého okolí.

Rudbeckia hirta

Echinacea purpurea

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek