Třapatky a třapatkovky

Záhony zdobí ještě v říjnu. Ačkoli jména třapatek a třapatkovek zní velmi podobně, jde o různé květiny. Aby nedocházelo k jejich záměně, zahradníci raději používají latinské názvy – rudbekie a echinacea.

Ohnivé třapatky

Pro rudbekie, tedy správně třapatky, jsou typické teplé barvy – zlaté, oranžové, cihlové. Pěstují se jako trvalky nebo letničky. Ty druhé poznáte podle toho, že se barva květů směrem do středu mění na tmavší. Nejčastěji se setkáte s kombinací sametově hnědého odstínu a černého středu. Rostliny se na místě vysemeňují, a tak vytvářejí zdání, že jde o trvalky. Není to pravda.

Rudbeckia fulgida

Třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta) je pokryta drsnými chlupy. Trvalky třapatka zářivá (R. fulgida) a třapatka lesklá (R. nitida) mají zlaté květy s vystouplým kuželovitým úborem. Tvoří husté trsy, které se dají množit dělením.

Rudbeckia nitida

Léčivé třapatkovky

Echinacea se odedávna využívala jako významná léčivka pro posilování imunity. Z třapatkovky nachové (Echinacea purpurea) ale byla vyšlechtěna řada zahradních kultivarů. Barva jejich květů se rozšířila i na žlutou, bílou a karmínově červenou, podobu mění také jejich střed. Jde vždy o robustní, statné a odolné rostliny, které kvetou řadu týdnů. Můžete to ovlivnit i pravidelným odstraňováním zvadlých květů, pak z úžlabí listů vyrostou další. Třapatkovky a třapatky jsou významné medonosné rostliny, které přitahují hmyz ze širokého okolí.

Rudbeckia hirta

Echinacea purpurea

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bramboříky na záhony i do bytu

Bramboříky na záhony i do bytu

Jsou to milovníci chladu a většinou potřebují dostatek vody. Můžete si s nimi zkrášlit chladnější místa v bytě, ale také zahradu. Vyberte si z několika druhů bramboříků.

Celý článek

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Všemocná šalvěj

Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Celý článek

Krásné a zajímavé trávy

Krásné a zajímavé trávy

Okrasné trávy jsou oblíbené pro jemné, vzdušné a zajímavé listy, které mohou být pěkně vybarvené i panašované. Záhony zdobí celý rok a vyniknou hlavně v zimě.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.