Podléšky zahajují jaro

Skromné podléšky zůstávají většinou ve stínu populárnějších prvosenek neboli petrklíčů. Když však rozkvétají podléšky, jaro je opravdu tady, a proto by na zahradě neměly chybět.

Na zahrádkách je bohužel vídáme zřídkakdy, většinou za nimi musíme vyrazit do listnatých lesů. Přesto se podléšky pěstují a staly se i předmětem sběratelství. Dokonce takové sběratelské vášně, že cena některých exemplářů dosahuje astronomických výšek.

Hepatica nobilis, plnokvětá bílá forma

Výrazné květy

Podléška neboli správně česky jaterník podléška (Hepatica nobilis nebo též H. triloba) byla oblíbenou hajní květinou. Patří do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) a bývala řazena svého času i mezi sasanky, se kterými je blízce příbuzná, jako sasanka jaterník. Roste po celé střední Evropě, ale zasahuje i do Středomoří a Asie. V Karpatech je vzácnější. Roste ve světlých listnatých až smíšených lesích na půdách vápnitých až neutrálních, mírně vlhkých. Typické jsou trojlaločné kožovité listy na delších řapících tvořící listové růžice. Mohou být jednobarevné nebo i se stříbřitou kresbou. Květy jsou krásně modré, výrazné, vykvétající před rozvitím listů. Podléšky kvetou od března do dubna. Plně otevřené jsou za slunných dnů.

‘Prof. Hildebrant’

Rozmanité barvy

Podléšky však nemusejí být pouze modré. Občas v lese můžeme vidět formy nejenom v různých modrých až fialových odstínech, ale také růžové a dokonce i bílé. Velmi vzácně se objevují i rostliny s květy poloplnými nebo plnými. Zde další květní plátky vznikají přetvořením tyčinek. Takové rostliny jsou opravdovou vzácností a vyhledávají je právě sběratelé a specializovaní pěstitelé. Tyto odchylky se prodávají za nemalé peníze a jsou klenoty sbírek.

Hepatica japonica ‘Touhau’ – ukázka japonské podléšky

Kromě naší běžné středoevropské podléšky (Hepatica nobilis nebo přesněji Hepatica nobilis var. nobilis) existují další variety, například H. pyrenaica, H. japonica, H. acutiloba, či H. americana. Kombinováním těchto variet vznikají další možnosti. Japonské podléšky byly dovedeny téměř k dokonalosti. Existují rostliny jednoduché, poloplné i plné v barvách od bílé přes růžovou, červenou, modrou a fialovou až po zelenou a také vícebarevné. V našich venkovních podmínkách je však pěstovat na rozdíl od ostatních zmíněných nelze, protože nejsou plně mrazuvzdorné a musejí se zimovat ve sklenících. U nás jim vadí nejenom mrazy, ale také střídavé zimní počasí a vysoká vlhkost. Ve své domovině zapadnou rostliny sněhem a tím jsou po celou zimu chráněné. Japonci vytvořili na dva tisíce odrůd, které jsou mimořádně zajímavé. U nás se však běžně nenabízejí.

Hepatica nobilis, bílá forma s růžovými pestíky

Daleko snadněji můžeme pěstovat balkánskou podléšku (H. transsilvanica), která je poněkud robustnější. Dokáže se šířit pomocí oddenků. Květy bývají nejenom trochu větší, ale i sytěji modré. Listy nejsou jednoduše trojlaločné, ale jednotlivé laloky mají ještě zoubky. Velmi pěkné rostliny vznikly křížením obou druhů. Kříženec je označován jako Hepatica x media. Právě mezi těmito kříženci se najde poměrně dost zajímavých kultivarů.

H. nobilis – panašovaný list

Pěstování v zahradě

Podléšky můžeme zasadit například pod keře, které jsou na jaře neolistěné nebo do částečně zastíněných skalek. Rostou poměrně pomalu. Než vykvete nová rostlinka z výsevu, uplynou přibližně čtyři roky. Zvláště na chudších místech přirůstají velmi pomalu a málo kvetou nebo nekvetou vůbec. V období květu a tvorby listů milují slunce, které k nim proniká přes větve ještě neolistěných opadavých dřevin. Na zahradě jim dokážeme vytvořit lepší podmínky a podléšky se nám odvděčí bohatým kvetením i krásným listem. Sucho a zastínění sice snesou, ale nebude to ono, proto jim zajistíme stanoviště s jarním sluncem a dostatkem čerstvého humusu (například dobrý kompost). Půda musí být lehce vlhká, ale nikoliv přemokřená. Přihnojujeme však velmi opatrně a nižšími dávkami, než bychom dali ostatním rostlinám. V létě je třeba v případě sucha pravidelně zalévat.

Hepatica nobilis, plnokvětá růžová forma

Hepatica transsilvanica

Hepatica acutiloba ‘Louise Koehler’

 


Text: red; foto: archiv

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.