Populární luskoviny

Patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny. Jejich obliba pramení nejen ze snadného pěstování, ale i z univerzálního využití v kuchyni a poměrně krátké vegetační doby.

Luskoviny často figurují i jako pionýrské rostliny, které osídlují školní zahrady a zahrady pěstitelů začátečníků. Na hrášku a fazolkách se pak všichni prvopěstitelé naučí základním dovednostem.

Co pěstovat

Luskoviny patří k jediné botanické skupině, tak by se dalo říci, že jsou jejich nároky přibližně stejné. Ale, jak už je u zeleniny zvykem, i tady jsou rozdíly. Čeleď bobovité (Fabaceae) nebo dříve také motýlokvěté (Leguminosae) je v našich geografických podmínkách doma, a proto její zástupce najdete mezi užitkovými a okrasnými rostlinami i dřevinami po desítkách. Nejvýraznějším znakem jsou pro ně květy souměrné podle svislé osy, které mívají výrazné barvy, mnohdy bývají vícebarevné, a to i u užitkových druhů. Často se také vyznačují ovíjivými stonky s úponky, ale není to nutným pravidlem. Hojně jsou ale stonky bylin čtyřboké.

Na zahradě se nejčastěji pěstuje klasický zelený hrášek (dřeňový) a zelené fazolky, trochu stranou stojí další druhy. Je to určitě škoda, protože jde o výborné a chutné druhy, které zajímavým způsobem rozšíří gastronomické možnosti. Jde zejména o cukrový hrách, jehož lusky se konzumují celé, bez vyloupávání, a velké pnoucí fazole, které se mohou připravovat klasicky jako zelené fazolky nebo se nechají dozrát a následně se upravují jako vydatné luštěniny. Za pozornost určitě stojí také v Anglii oblíbený bob zahradní. I u nás jsou pro jeho pěstování vhodné podmínky a kdo má větší zahradu, měl by si jeho pěstování alespoň jednou vyzkoušet.

Továrny na dusík

Pro čeleď bobovitých je charakteristická jedna vlastnost, kterou se liší od dalších rostlin. Jejich metabolismus je naprosto atypický a díky tomu mají schopnost si potřebu dusíku zajišťovat vlastními silami. Tento jev se patrně vyvinul vlivem míst původního výskytu, která byla chudá na dusík v půdě. Na kořenech luskovin tak najdete typické korálky, ve kterých sídlí hlízkové bakterie. Vázání dusíku ze vzduchu je natolik silné, že pokryje nejen potřebu konkrétního druhu, ale jeho přebytek v půdě zůstává a využívají ho i následně pěstované rostliny.

Vhodný záhon

Z předchozího vyplývá, že luskoviny nepotřebují půdu vyhnojenou dusíkem. Pokud je přesto na takový záhon vysejete, naprosto vás zklamou. Nejenže nesklidíte ani polovinu úrody, ale vyhnojená půda jim vyloženě neprospívá a brzdí rozvoj hlízkových bakterií. Dusík z půdy pak vlastně neumějí přijímat. Luskoviny se proto řadí do třetí trati (třetí rok po hnojení hnojem či kompostem) mezi takzvané doběrné plodiny, které mají malé nároky na výživu dusíkem. Nejčastěji se sem kromě luskovin řadí i nenáročná listová zelenina, jako je třeba polníček či perila a salátová hořčice nebo bylinky, kterým by přebytek dusíku ubíral na aromatičnosti.

Větší pozornost je však třeba věnovat přípravě půdy. Luskoviny obecně mají z výše uvedených důvodů velice slabý kořenový systém, proto by připravený záhon měl mít jemnou půdu s drobtovitou strukturou, bez kamenů. Luskoviny nemají rády půdy těžké a studené, nejlepší výnosy poskytují na lehčích písčitohlinitých půdách, těžší půdu uvítá pouze bob zahradní.

Vhodná opora zajistí rostlinám dobrý zdravotní stav a vám pohodlnou sklizeň a také vyšší úrodu

Potřebná péče

Luskoviny mají velká semena, proto se vysévají přímo do volné půdy, nepřesazují se a nejednotí se, potřebnou vzdálenost mezi rostlinami zajišťuje už pečlivý výsev po jednom semenu. Jsou poměrně odolné, mladé rostlinky hrachu a bobu snášejí i teploty lehce pod nulou a vysévají se tak už na počátku března.

Fazolky – keříčkové i pnoucí – mají naopak rády teplou půdu a jejich výsev se provádí v desetidenních intervalech od konce května, aby se prodloužila sklizeň až do podzimu.

Opory a vedení

Na zahradě se všechny pnoucí luskoviny, tedy hrách cukrový, hrách dřeňový a pnoucí tyčkové fazole, pěstují s oporou. Ta jim zajistí dobrý zdravotní stav a vám pohodlnou sklizeň a také vyšší úrodu. Pnoucí fazole jsou navíc mohutné rostliny, které mohou na zahradě pomoci zakrýt i nehezká místa nebo naopak za pomoci hezké konstrukce zahradu ozdobit.

V zahraničí jsou oblíbené vysoké jehlany ze dřeva či kovových prutů, ke kterým se vysazují nejen růže, plamenky či hrachory, ale právě i výrazně kvetoucí fazol šarlatový (Phaleolus coccineus). Ten je také hitem dětských naučných botanických koutků, protože je pěkný, odolný i užitečný – doslova premiant hodin botaniky.


Odrůdy pro domácí pěstování

Hrách cukrový: odrůdy ‘Ambrosia‘, ‘Carouby‘, ‘Sweet Salome‘, ‘Jessy‘

Hrách dřeňový odrůdy ‘Oskar‘, ‘Junos‘, ‘Zázrak z Kelvedonu‘, ‘Radovan‘, ‘Alderman‘, ‘Twinset‘, ‘Avola‘, ‘Boogie‘, ‘Winner‘

Fazol keříčkový (zelené lusky): odrůdy ‘Bona‘, ‘Gusty‘, ‘Sigma‘, ‘Satelit‘ (novinka)

Fazol keříčkový (žluté lusky): odrůdy ‘Aidagold‘, ‘Berggold‘, ‘Blanche‘

Fazol keříčkový (na semeno): odrůdy ‘Carmen‘, ‘Inka‘, ‘Rocco‘, ‘Dalmantin‘

Fazol tyčkový: odrůdy ‘Purple podded Climbing‘, ‘Meraviglia di Venezia‘, ‘Konstantin‘, ‘Goldmarie‘

Fazol šarlatový, bob zahradní: nepěstují se odrůdy, pouze druhy


Je dobré vědět

Luskoviny se nehnojí, a to ani průmyslovými hnojivy, ani kompostem.

Nejednotí se a nepřesazují se.

Potřebují dobře zpracovanou půdu do hloubky 25 centimetrů.

Popínavé druhy se pěstují s oporou.

Potřebují hodně vody, za sucha je nutné je zalévat.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Přivítejte jaro s březnovou Rozmarýnou

Přivítejte jaro s březnovou Rozmarýnou

Připravte se na jaro a Velikonoce s Rozmarýnou. V aktuálním březnovém vydání najdete spoustu nápadů a jednoduchých návodů na výrobu dekorací a doplňků, které naplní váš domov svěží jarní atmosférou. Tak neváhejte a začněte s námi tvořit!

Celý článek

Sklízejte řeřichu celou zimu

Sklízejte řeřichu celou zimu

Jak si v zimě vypěstovat čerstvé vitaminy? Je to jednoduché. Stačí dát naklíčit semena řeřichy a za týden sklízíte mladou pikantní nať bohatou na vitamin C. Ale víte, že tato rostlina nahradí i listovou zeleninu a využívá se také při ekologickém pěstování?

Celý článek

Stromky z mechu

Stromky z mechu

Rozmohl se vám na zahradě mech? Zužitkujte ho při výrobě jednoduchých dekorativních stromečků. Jsou velice efektní a rychle hotové. Pusťte se do jejich výroby s námi.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.