Minizelenina z balkonu

Také jste si již několikrát posteskli nad tím, že není nad vlastní úrodu ze zahrádky, a vy zatím bydlíte v bytě? Pokud máte balkon, nemusíte zoufat. Vypěstujte si zeleninu tam!

Na balkoně lze pěstovat poměrně široký sortiment zeleniny od ředkviček přes listový salát až po různé druhy plodové zeleniny. Je potřeba mít prostornou pěstební nádobu (květináč, bedýnku) nebo igelitový pytel a do nich přiměřené množství substrátu.

 

Co si vyberete?

Minimální nároky na zeminu má řeřicha nebo ředkvička, ale rajčata nebo papriky, i když se rozhodneme pro miniodrůdy, potřebují 10 až 20 litrů zeminy na rostlinu. Podmínkou úspěchu je kvalitní substrát, pravidelná zálivka a přihnojování. Výhodné je použití předpěstovaných sazenic. Pokud se rozhodnete pro pěstování zeleniny ze semínek, nezapomeňte na včasné naklíčení. S výběrem nádoby, substrátu a vhodných odrůd vám poradí v zahradnických centrech.

Ten, kdo se rozhodne pěstovat minizeleninu, má na výběr z pěti druhů: mini rajče, paprika, feferonka Hot-Pep-Cheyenne, mini okurka a lilek. Co si vyberete, záleží především na vašich chuťových preferencích.

 

Cherry rajčátka

Rajčata, tedy i ta „mini“ (cherry rajčátka) jsou cenná především díky obsahu lykopenu, který preventivně působí proti rakovinovým onemocněním, srdečně cévním chorobám a nemocím souvisejícím s věkem. Nejlepšími balkonovými odrůdami typu cherry jsou Vilma (červené plody) a Gold Krone (žluté plody). Můžete je mít na okně do té doby, než se oteplí, pak je umístěte na balkon nebo terasu. Potřebují hodně slunce! Minirajčátka vyžadují záhřevnou půdu, dostatečně zásobenou živinami. Pro pěstování si připravte klasický zahradnický substrát, který koupíte v každém obchodě se zahradnickými potřebami. Potom jej důkladně promíchejte s rozleželým kompostem, nejlépe v poměru jedna ku jedné.

Ještě si připravte proleželý chlévský hnůj. Ten dejte úplně do spodní části pěstební nádoby, zbytek doplňte připravenou zeminou. Pokud nemáte hnůj k dispozici, využijte nadrobno rozsekanou trávu, která se při svém rozkladu silně zahřívá, a tím podporuje rychlý a zdravý růst. Rajče nikdy nezalévejte na list, vždy ke kořenům! Rostlinu by mohla napadnout plíseň bramborová. Preventivně na rostliny používejte přípravky proti houbovým chorobám. Každých čtrnáct dnů přidejte do zálivky hnojivo, tím zvýšíte násadu plodů.

 

 

Papriky a feferonky

Paprika je přírodním zdrojem důležitých vitaminů A, B, C, D a E. Obsahuje velké množství živin, ale nízký počet kalorií, a proto je vhodná i jako strava v rámci dietního režimu. Do nádob a truhlíků na teplý osluněný balkon se hodí například odrůda Hamík. Má menší oranžové plody téměř bez semen příjemné sladké chuti. Dekorativní jsou různé druhy pálivých paprik. Pikantní feferonka Hot-Pep-Cheyenne je bohatá na vitamin C, karoten (provitamin A) a kapsaicin, který pozitivně působí proti nachlazení, současně zlepšuje činnost trávicího traktu a tlumí bolesti hlavy a zad. Aby se chilli papričkám na parapetu či na balkoně dařilo, je nutné zajistit jim dostatek světla a tepla. Pak vás odmění nejen skvělou chutí, ale i krásnými květy. K nejpálivějším patří papriky Habanero. Tyto výrazně dekorativní rostliny dorostou v truhlíku do výšky 25–30 cm, mají pevnou stavbu a dobře se větví. Jejich 3 až 4 cm dlouhé červené a oranžové plody jsou mírně nepravidelného tvaru a mají „extra pálivou“ chuť.

 

Okurky

Okurka je bohatá na minerální látky a je vhodná pro osoby trpící dnou či revmatismem. Obsahuje vysoký podíl vody (až 96 %), a proto se nemusí bát zařadit ji do svého jídelníčku ani osoby při léčbě obezity. K tomu, aby se jasně žluté květy proměnily v chutné mini okurky, potřebuje být rostlina na světle a měla by být chráněna před větrem. Pro pěstování na balkoně se hodí odrůda Ministars F1, na které rostou šťavnaté plody asi 10 cm dlouhé. Při pěstování poskytneme rostlinám oporu, nejlépe síť s většími oky. Musíme pamatovat i na to, že okurky nesnášejí prudké odpolední slunce.

 

Lilek

Lilek je zdrojem sodíku a kyseliny listové (vitamin B9) a předchází vzniku volných radikálů v těle. Lilek je nutné pěstovat výhradně v teplých oblastech, ve skleníku, nebo na teplém balkoně, protože teplo miluje. Podobně jako papriky se semínka lilku vysévají už od poloviny února do počátku března. Po celou dobu předpěstování by neměla teplota klesnout pod osmnáct stupňů, sazenice chtějí i dost světla, aby nebyly slabé. Na balkon můžou přijít koncem dubna. Na rostlině bychom měli ponechat jen čtyři hlavní výhony a postranní vyštipovat. Kvůli opylení k nim musí mít přístup včely! Jakmile se začnou tvořit plody, je nutné lilek více zalévat. Přihnojuje se podobně jako ostatní druhy zeleniny. Plody se sklízejí se stopkou před plnou zralostí, budou mít pevnější dužinu a jemnější chuť.

 


Text: lžič; foto Shutterstock

Další články

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Ptačí krmení

Ptačí krmení

Vyrobte si společně s dětmi krmítka, která pomohou ptáčkům ve zdraví přečkat zimu. Zavěste si je za okno či na zahradu a pak společně pozorujte každodenní ptačí hostinu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…