Gloxínie pro každého

Na pultech květinářství se gloxínie pravidelně objevuje v předjaří a její trochu opulentní zjev ji předurčuje k oblíbenému květinovému dárku. Je možné ji ale přimět k tomu, aby rozkvetla opakovaně?

Gloxínie je rostlina s kulovitou hlízou, podobnou třeba begoniím. Stonek má výrazně zkrácený a velké listy poskládané do mohutné růžice, z které vyrůstají na kratších stopkách velké zvonkovité květy. Jejich barva bývá výrazná, nejčastěji červená a růžová, je možné se ale setkat s květy modrými i bílými. Některé zahradní kultivary mají dokonce plné květy.

 

Co potřebuje

Rostlina působí robustním a odolným dojmem, což mají na svědomí především její silné, svěže zelené listy. Při péči potřebuje ale gloxínie doslova lehkou ruku. Má ráda teplé a světlé stanoviště, před přímým sluncem je však nutné ji chránit, jinak jí popálí listy. Zálivku vyžaduje mírnou, kořenový bal ale nesmí vyschnout. Srdíčko i listy je třeba pečlivě chránit před vlhkostí, protože přemokření má za následek jejich uhnívání. Gloxínii proto zalévejte konvičkou s dlouhou úzkou hubičkou, kterou se dostanete pod listy. Velké dužnaté listy napadají listové mšice, svilušky a třásněnky, rostlinu je tedy nezbytné pravidelně kontrolovat. Optimální teplota pro její pěstování je mezi 18 a 22 °C, dobře proto poroste i v teplých místnostech.

 

Další sezona

Zahradní kultivary gloxínie bývají zpravidla určeny jen pro krátkodobé pěstování. Rostliny se totiž pěstují nejčastěji z řízků a tak je jejich hlíza, kterou stačí založit před kvetením, příliš malá a při přezimování obvykle odumřou. Chcete-li se ale pokusit o jejich další pěstování, kvetoucí rostlinu od začátku pravidelně přihnojujte. Gloxínii tak prodloužíte kvetení a současně jí pomůžete založit větší hlízu. Po odkvětu nechte rostlinu zatáhnout, suché listy odstraňte a hlízu přezimujte v původním kořenáči. Teplota pro přezimování by se měla pohybovat kolem 15 °C, květináč tedy může stát ve spíži či na chodbě. Na jaře hlízu přesaďte do čerstvého substrátu a nechte na teplém a vlhkém místě narašit.

 


Latina, nebo čeština?

Gloxínie to má se jmény trochu složité. Její české označení je totiž obdule, což, přiznejme si, květině rozhodně nesluší. A ani pojmenování gloxínie není zcela v pořádku, protože správně se tato rostlina nazývá sinningie a v atlasech ji najdete pod latinským jménem Sinningia speciosa. Některé české názvy rostlin se prostě neujmou a často je to i proto, že se jednoduše nepovedou. V praxi bývá mnohdy snazší držet se jména latinského, na které jsou zvyklí odborníci i laická veřejnost. Setkat se s tím je možné u řady známých rostlin – kdo by třeba pod jménem kysala hledal begonii, pod názvem chřest mnohokvětý asparágus nebo pod čílkem fuchsii? Proto zahradníci vybírají spíše takové označení, které je všeobecně známé a srozumitelné, i když není podle skalních češtinářů a botaniků zcela korektní.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.