Brsleny, dřeviny mnoha tváří

Některé dřeviny jsou fascinující svou různorodostí. Navzdory tomu to často bývají druhy docela nenáročné, ze kterých můžete postavit základ zahrady.

K takovým dřevinám náležejí i brsleny. Patří do málo známé čeledi jesencovitých, jejíž zástupce najdete v Evropě, ale také na Sibiři, v Japonsku a Číně. Větvičky zřídka pěstovaného brslenu křídlatého (Euonymus alatus) sou zdobeny zajímavými lištovitými výrůstky. Zahradu ale výrazně ozdobí také další dva druhy – brslen evropský a brslen Fortuneův.

Na podzim se listy brslenu evropského vybarví do šarlatova

Brslen evropský

Patrně nejznámější a také nejnápadnější z brslenů je brslen evropský (E. europaeus), vzpřímený řídký keř, který roste od jižního Švédska až po Kavkaz. Nejhezčí je na podzim, kdy se jeho listy vybarví do šarlatové barvy a vyvinou se na něm zajímavé plody. Z botanického hlediska jde o čtyřpouzdré tobolky označované lidově jako biskupské čepičky, což trefně vystihuje jejich podobu. Z růžového oplodí se po prasknutí (tobolka patří k poltivým plodům) objeví čtyři semena v oranžovém míšku. Ačkoli jsou plody brslenu pro člověka jedovaté, ptáci je s oblibou vyhledávají a díky nim se brslen také rozšiřuje do okolí. Tato dřevina má poměrně malé nároky na půdu i stanoviště. Nejlépe však poroste na slunečném, maximálně polostinném místě s vápenitou živnou půdou. V přírodě se dobře uplatní v remízcích, v zahradách může být součástí smíšených živých plotů a využití najde i v přírodních zahradách a ekologických koutcích pro větší děti.

Brslen evropský se zalíbil i šlechtitelům, a proto si můžete pořídit některé ze zahradních odrůd, například ‚Albus‘ s bílými plody, ‚Atropurpureus‘ s úzce kopinatými, purpurově červenými a na podzim šarlatově červeně až fialově zbarvenými listy a temně červenými plody, výrazně nižší ‚Pumilus‘ s hustě obrostlými větvemi nebo vysoký ‚Red Cascade‘ s lehce převislými výhony a žlutými plody.

Brslen Fortuneův (E. fortunei)

 

Brslen Fortuneův

Tento brslen (E. fortunei) se předchozímu druhu vůbec nepodobá. Je to keř a pochází z Japonska a Číny. Jeho výhony mají příčepivé kořínky (jako břečťan), to znamená, že u opory roste vystoupavě a na volné ploše poléhavě. Jeho listy jsou stálezelené, lesklé a velké 2–6 centimetrů. Květy vytváří nenápadné, plody jsou bílé, ale prakticky se tvoří jen u odrůdy ‚Vegetus‘. Brslen Fortuneův roste nejlépe v polostínu, často se pěstuje jako půdopokryvný druh a nejlépe mu vyhovují běžné propustné půdy. I v tomto případě si kromě základního druhu můžete na zahradu vysadit i atraktivní odrůdy. Například odrůda ‚Coloratus‘ se na podzim zbarvuje do červena a mezi zahradnickou veřejností je známý a oblíbený také kultivar ‚Emerald‘ n Gold‘, jehož listy jsou výrazně zlatě lemované.

Brslen Fortuneův nejlépe prospívá v polostínu

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.