U vinylových podlah lze kvalitní imitace dřeva docílit zvláště s realistickou raženou strukturou (mFlor)

Vzor dřeva na podlaze

Nabídka podlahovin se stále rozšiřuje a dilema při výběru už zdaleka nevzniká jen při rozhodování, zda volit masivní dřevo, nebo jeho napodobeninu.

Chcete-li se při výběru podlahy inspirovat současnými trendy, zvolte dub. Přesněji řečeno jednolamelovou palubkovou dubovou podlahu, která evokuje prkna z masivu. Podle prodejců v současnosti zaujímají čelná místa v žebříčku obliby také vícevrstvé ořechové podlahy, přestože jde o poměrně drahý materiál. A také klasické masivní podlahy z borovice.

Jeden kus nebo vícevrstvá lamela

U dubu, ale i v případě dalších dřevin jsou na výběr masivní podlahy a vícevrstvé podlahy. Jde v podstatě o volbu mezi prknem či palubkou z jednoho kusu masivního dřeva, a lamelou, která se skládá z několika spojených vrstev. Největší předností podlahy z masivního dřeva je přírodní vzhled, dlouhá životnost a možnost opravy při poškození. Pochozí plocha je teplá, příjemná na dotek a snižuje hluk kroků. Masivní dřevo však výrazně reaguje na teplo a vlhko, není proto vhodné na podlahové topení či do vlhkých prostor.

Dekor bělených prken se suky a prasklinami nedá poznat, že jde o vinylovou podlahu (Quick-Step)

Dřevěné vícevrstvé podlahy jsou oproti masivu dvou- či třívrstvé nebo dýhované, horní nášlapná vrstva je vždy z tvrdého dřeva. Všechny varianty lze celoplošně lepit, třívrstvé lze pokládat i plovoucím způsobem. Výhodou vícevrstvých dřevěných podlah je méně spojů oproti klasickým dřevěným, a proto i menší riziko vytváření spár. Díky spojení více vrstev je tento typ podlahy vhodný také na podlahové topení.

Proč dub?

Pokládat dubové podlahoviny včetně moderních imitací klasických prken a fošen je z mnoha důvodů výhodné i v českých chalupách a chatách. Jde o tuzemskou dřevinu, která je zpravidla v souladu s běžně používanými a rozšířenými materiály ve starších domech i moderních víkendových obydlích. Dub je dostupnější a levnější než importované exotické dřevo, ale zároveň je mimořádně odolný a opracovatelný do různých variant barvy i struktury povrchu. Trendem jsou v současnosti spíše zesvětlené odstíny včetně bělených a šedavých tónů, ale vyberou si i příznivci tmavších odstínů. Při úpravě dubových podlah lze totiž využít různé techniky barvení či moření včetně exkluzivního čpavkování, které krytině dodá sytě tmavý vzhled a které lze uplatnit pouze u dubu. Vzhled podlah může dotvářet například kartáčování a řezání povrchů.

Dub má i dobré tepelně izolační vlastnosti a oproti buku a javoru jsou vícevrstvé konstrukce dubových podlah stabilnější při umístění na podlahové vytápění.

Věrně podané dřevěné dekory na různých typech podlahovin umožňují použití moderních lamel i uvnitř starých domů

Ošetření povrchu

Pokud jde o barvy, převažuje nyní návrat k přírodním odstínům. Nejvíce dá dřevěnému povrchu vyniknout ošetření olejem, největší odolnost spolu s minimálními nároky na údržbu zajistí laky. Olejovanou podlahu je zapotřebí alespoň jednou ročně znovu napustit olejem, lakované povrchy tuto péči nevyžadují. Od vysoce lesklých laků se trend ubírá spíše k produktům matným a supermatným.

Dub ve světlejší úpravě aktuálně dominuje trendům mezi podlahami z masivu i z vícevrstvých lamel (Kährs)

Zvláště mezi majiteli stylově zařízených starších domů nachází oblibu dřevěný povrch s rustikálními dekory, které využívají i dřevo se suky, prasklinami, letokruhy či „opotřebenou“ úpravou. Aktuálně pak vedou přirozené dekory, tedy ani zcela čisté bez přiznané kresby dřeva, ani extrémně rustikální, které jsou náročné na údržbu a vyžadují časté čištění.

Kvalitní laminátovou podlahu v dekoru dubu nerozeznáte od masivních prken (Quick-Step)

Vinylová podlaha

Povrchový dekor v podobě různých druhů dřeva, pevnost, stabilitu a často i výhodné ceny nabízejí vinylové podlahy. Sestávají z výztuhy, potahové fólie a horní vrstvy. Výztuha může být z čistého vinylu (nejdražší, ale rozměrově stabilní a spolehlivá), ale může být též z recyklovaných materiálů. Potahová fólie dává podlaze atraktivní vzhled a chrání ji před opotřebením. Ochranné vrstvy jsou dostupné v různých složeních a tloušťkách. Součástí horní vrstvy může být také zvláštní textura (ražba), díky níž vinylová podlaha vypadá ještě realističtěji a při použití takzvané tvarovací ražby lze například i nahmatat suky naznačené v povrchu podlahy. U kvalitních podlah je součástí povrchu i ochranná polyuretanová vrstva.

U vinylových podlah lze kvalitní imitace dřeva docílit zvláště s realistickou raženou strukturou (mFlor)

www.kpp.cz, www.escopodlahy.cz, www.palubky-eshopcz, www.quick-step.com

 


Text: gur; foto: archiv firem

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek