Vzor dřeva na podlaze

Nabídka podlahovin se stále rozšiřuje a dilema při výběru už zdaleka nevzniká jen při rozhodování, zda volit masivní dřevo, nebo jeho napodobeninu.

Chcete-li se při výběru podlahy inspirovat současnými trendy, zvolte dub. Přesněji řečeno jednolamelovou palubkovou dubovou podlahu, která evokuje prkna z masivu. Podle prodejců v současnosti zaujímají čelná místa v žebříčku obliby také vícevrstvé ořechové podlahy, přestože jde o poměrně drahý materiál. A také klasické masivní podlahy z borovice.

Jeden kus nebo vícevrstvá lamela

U dubu, ale i v případě dalších dřevin jsou na výběr masivní podlahy a vícevrstvé podlahy. Jde v podstatě o volbu mezi prknem či palubkou z jednoho kusu masivního dřeva, a lamelou, která se skládá z několika spojených vrstev. Největší předností podlahy z masivního dřeva je přírodní vzhled, dlouhá životnost a možnost opravy při poškození. Pochozí plocha je teplá, příjemná na dotek a snižuje hluk kroků. Masivní dřevo však výrazně reaguje na teplo a vlhko, není proto vhodné na podlahové topení či do vlhkých prostor.

Dekor bělených prken se suky a prasklinami nedá poznat, že jde o vinylovou podlahu (Quick-Step)

Dřevěné vícevrstvé podlahy jsou oproti masivu dvou- či třívrstvé nebo dýhované, horní nášlapná vrstva je vždy z tvrdého dřeva. Všechny varianty lze celoplošně lepit, třívrstvé lze pokládat i plovoucím způsobem. Výhodou vícevrstvých dřevěných podlah je méně spojů oproti klasickým dřevěným, a proto i menší riziko vytváření spár. Díky spojení více vrstev je tento typ podlahy vhodný také na podlahové topení.

Proč dub?

Pokládat dubové podlahoviny včetně moderních imitací klasických prken a fošen je z mnoha důvodů výhodné i v českých chalupách a chatách. Jde o tuzemskou dřevinu, která je zpravidla v souladu s běžně používanými a rozšířenými materiály ve starších domech i moderních víkendových obydlích. Dub je dostupnější a levnější než importované exotické dřevo, ale zároveň je mimořádně odolný a opracovatelný do různých variant barvy i struktury povrchu. Trendem jsou v současnosti spíše zesvětlené odstíny včetně bělených a šedavých tónů, ale vyberou si i příznivci tmavších odstínů. Při úpravě dubových podlah lze totiž využít různé techniky barvení či moření včetně exkluzivního čpavkování, které krytině dodá sytě tmavý vzhled a které lze uplatnit pouze u dubu. Vzhled podlah může dotvářet například kartáčování a řezání povrchů.

Dub má i dobré tepelně izolační vlastnosti a oproti buku a javoru jsou vícevrstvé konstrukce dubových podlah stabilnější při umístění na podlahové vytápění.

Věrně podané dřevěné dekory na různých typech podlahovin umožňují použití moderních lamel i uvnitř starých domů

Ošetření povrchu

Pokud jde o barvy, převažuje nyní návrat k přírodním odstínům. Nejvíce dá dřevěnému povrchu vyniknout ošetření olejem, největší odolnost spolu s minimálními nároky na údržbu zajistí laky. Olejovanou podlahu je zapotřebí alespoň jednou ročně znovu napustit olejem, lakované povrchy tuto péči nevyžadují. Od vysoce lesklých laků se trend ubírá spíše k produktům matným a supermatným.

Dub ve světlejší úpravě aktuálně dominuje trendům mezi podlahami z masivu i z vícevrstvých lamel (Kährs)

Zvláště mezi majiteli stylově zařízených starších domů nachází oblibu dřevěný povrch s rustikálními dekory, které využívají i dřevo se suky, prasklinami, letokruhy či „opotřebenou“ úpravou. Aktuálně pak vedou přirozené dekory, tedy ani zcela čisté bez přiznané kresby dřeva, ani extrémně rustikální, které jsou náročné na údržbu a vyžadují časté čištění.

Kvalitní laminátovou podlahu v dekoru dubu nerozeznáte od masivních prken (Quick-Step)

Vinylová podlaha

Povrchový dekor v podobě různých druhů dřeva, pevnost, stabilitu a často i výhodné ceny nabízejí vinylové podlahy. Sestávají z výztuhy, potahové fólie a horní vrstvy. Výztuha může být z čistého vinylu (nejdražší, ale rozměrově stabilní a spolehlivá), ale může být též z recyklovaných materiálů. Potahová fólie dává podlaze atraktivní vzhled a chrání ji před opotřebením. Ochranné vrstvy jsou dostupné v různých složeních a tloušťkách. Součástí horní vrstvy může být také zvláštní textura (ražba), díky níž vinylová podlaha vypadá ještě realističtěji a při použití takzvané tvarovací ražby lze například i nahmatat suky naznačené v povrchu podlahy. U kvalitních podlah je součástí povrchu i ochranná polyuretanová vrstva.

U vinylových podlah lze kvalitní imitace dřeva docílit zvláště s realistickou raženou strukturou (mFlor)

www.kpp.cz, www.escopodlahy.cz, www.palubky-eshopcz, www.quick-step.com

 


Text: gur; foto: archiv firem

Další články

Větve a špalky v interiéru

Větve a špalky v interiéru

Dřevo v bytě nemusí být jen materiálem na nábytek. Jako funkční doplňky i dekorace se v interiéru uplatní různě silné větve a kmínky stromů, plátky a pláty dřeva i celé špalky.

Celý článek

Jak vybírat vchodové dveře

Jak vybírat vchodové dveře

Při výběru vchodových dveří hraje rozhodující roli vzhled, ale i materiálové provedení, bezpečnostní prvky i tepelněizolační vlastnosti. Někdy je nejlepší nechat vyrobit repliku.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Přečtěte si