foto: Alena Isabella Grimmichová

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

K vytváření zvláštních efektů na hedvábí můžete využít i sluneční svit. Látku pomalovanou zažehlovacími barvami ihned poklaďte šablonami a nechte ji tak uschnout. Slunce vytvoří na nabarveném mokrém hedvábí světlý otisk předmětu, který jste na látku položili.

Šablony mohou být z nejrůznějších lehkých materiálů: z papíru, krajek, provázků, peří nebo třeba květin a listů. Všechny tyto materiály lze zároveň použít při tisku.

Ozdoba s ryze přírodními motivy

Podívejte se, jak vytvořit šátek se vzorem kapradí. Nejprve použijte kapradí jako sluneční šablonu, a pak s ním udělejte barevné otisky, kterými jemný podklad dotvoříte. K tisku budete potřebovat krycí barvy, případně zažehlovací barvy v kombinaci se zahušťovadlem, které zabrání rozpíjení barev. Kombinace technik dává prostor fantazii a hře. Umožní vám vytvořit dílko, u kterého nebude na první pohled jasný postup. Ponechá mu tím určitou tajemnost. Nebojte se experimentovat. Projekt pouze naznačuje cestu, techniky lze různě vzájemně kombinovat.

Budete potřebovat:

  • hedvábný šátek Pongé 5, rozměr 55 x 55 cm
  • transparentní zažehlovací barvy na hedvábí – zelenou a černou
  • ploché štětce
  • krycí zažehlovací barvy na hedvábí – tyrkysovou a měděnou
  • papíry
  • kapradiny

Postup:

Hedvábí napněte do rámu, přetřete ho vodou a poté zelenou barvou. Pracujte venku, na plném slunci.

Ihned ho poklaďte kapradinami (můžete použít jakékoli jiné listy, nejlépe se zajímavým tvarem), a to lícovou stranou dolů, neboť tak lépe na hedvábí přilnou a zakryjí ho před sluncem. Nechte látku na slunci uschnout a kapradiny odstraňte.

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

Slunce vytvoří na hedvábí otisk listu, to znamená, že listem bude prosvítat bílá barva původního podkladu. Nyní byste mohli skončit, neboť sluneční šablony máte hotové. Můžete si však práci zopakovat, a vytvořit tak ještě zajímavější dekor.

Hedvábí natřete vodou, přetřete černou barvou a ihned poklaďte kapradinami. Snažte se je klást pravidelně v určitém rytmu, neboť vzniklý vzor bude dobře viditelný.

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

Počkejte až barva zaschne a listy odstraňte.

Kapradiny vytvořené na zeleném pozadí jsou slabě viditelné i přes černou plochu. Nejdůležitější však je, že kapradiny na černém pozadí nejsou jen zelené, jak by byly, kdybyste je vytvářeli na zelené ploše. Mají díky předchozím kapradinám zajímavý roztřepený vzor ze zelené a bílé, který jim dodává zdání pohybu (chvění). Nejsou jednolité, jak to u slunečních šablon běžně známe.

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

Nyní šátek vyžehlete a připravte si tisk. Tiskněte na stole, hedvábí si vypodložte papírem (postačí staré noviny). Kapradinu ze spodní strany listu natřete tyrkysovou barvou, přiložte na hedvábí, zakryjte čistým listem papíru a pevně přimáčkněte (je nutné udělat předem zkušební otisky na zbytku látky a vyzkoušet tak potřebné množství barvy).

Natištěný list má být zřetelný a dobře prokreslený. Otisky vytvářejte po celé ploše šátku, v různých směrech. Střídejte různé velikosti a tvary kapradin. Stále měňte papír, kterým si při tisku pomáháte, za čistý. Jakmile dotisknete tyrkysovou barvou, přeložte šátek na čistý podklad a nechte uschnout.

 

Poté tiskněte listy měděné. Postupujte stejně. Otisky klaďte na volná místa na hedvábí, ale můžete jimi také částečně překrývat již natištěné listy. Otisků nedělejte zbytečně mnoho, abyste zcela nezakryli sluneční šablony. Po zaschnutí šátek podle návodu na barvách z rubové strany zažehlete.


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Zvířátka z papírových ruliček

Zvířátka z papírových ruliček

Ruličky od toaletního papíru patří k věcem, které má doma každý. Můžete je jednoduše vyhodit do tříděného odpadu, ale mnohem zábavnější bude přetvořit je do podoby roztomilých zvířat.

Celý článek

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Nemusíte mít zahradu, abyste se mohli pustit do pěstování rostlin pro zkrášlení svého prostředí i užitek z plodů. Využít můžete i balkon a vnější či vnitřní okenní parapety. Jako nádoby a pomůcky vám poslouží nejrůznější věci, které máte po ruce.

Celý článek

Barevný ptáček z plsti

Barevný ptáček z plsti

Plsť je příjemný materiál pro ruční tvoření. Netřepí se, snadno se prošívá a k dostání je v rozmanitých barvách. Vytvořte si z ní s dětmi třeba milou jarní dekoraci v podobě ptáčka.

Celý článek