Šablonování

Při této technice nanášíme barvu na plochu skrz šablonu štětcem nebo molitanovou houbičkou. Šablonu je nejsnazší vyrobit z plastové fólie, prořezáním vzorů řezákem.

Tip
Použít se dají hotové šablony na slepotisk. Jsou velmi jemně prokresleny. Každá šablona má velké množství drobných vzorů, které můžeme různě obměňovat.


Co budeme potřebovat:

  • Hedvábný nebo plátěný šátek
  • šablonu
  • plochý štětec
  • krycí barvy na textil: oranžovou, šedou, bílou, hnědo-červenou, transparentní černou, oranžovou, švestkovou, batikovací barvu růžovou a šedou

 

Postup

 

 

1. Šátek obarvíme – střed šedou a okraj růžovou barvou. Šátek vymácháme, vyžehlíme a položíme lícovou stranou na vrch na stůl pokrytý starými novinami nebo balicím papírem.

 

 

 

2. Šablonu v místě vybraného vzoru přiložíme na látku. Pevně ji přimáčkneme, aby se během práce nepohnula. Krycí barvu nanášíme na šablonu kolmými pohyby štětcem (tupujeme). Pracujeme s malým množstvím barvy téměř suchým štětcem. Je nutné si nejprve celý postup vyzkoušet několikrát nanečisto, nejen techniku, ale i potřebné množství barvy. Barva se nesmí pod šablonou rozpíjet. Vzor vybarvujeme několika odstíny. Vybrané barvy použijeme od nejsvětlejší po nejtmavší.

 

 

 

3. Jakmile máme celý vzor vybarvený, šablonu opatrně sejmeme. Postupujeme tak, že nadzvedneme jeden okraj a pomalu nadzvedáme celou šablonu, abychom nepoškodili otisk. Šablonu ihned omyjeme pod tekoucí studenou vodou a usušíme. Je vždy nutné pracovat s čistou a suchou šablonou.

 

 

 

4. Další vzory vytvoříme jinými barevnými kombinacemi. Odstíny vybíráme tak, aby na šátku vytvořily jednotný celek.

 

 

 

5. Jednotlivé vzory spojíme malovanými liniemi.

 

 

 

6. Ty pak doplníme černou kresbou. Malbu i kresbu vytváříme transparentními barvami. Po dokonalém zaschnutí barev zažehlíme vzor z rubové strany dle návodu na barvách.

Postupy jsme převzali z knihy Výtvarný rok, tvoření podle kalendáře

 


Alena Isabella Grimmichová

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek