Šablonování

Při této technice nanášíme barvu na plochu skrz šablonu štětcem nebo molitanovou houbičkou. Šablonu je nejsnazší vyrobit z plastové fólie, prořezáním vzorů řezákem.

Tip
Použít se dají hotové šablony na slepotisk. Jsou velmi jemně prokresleny. Každá šablona má velké množství drobných vzorů, které můžeme různě obměňovat.


Co budeme potřebovat:

  • Hedvábný nebo plátěný šátek
  • šablonu
  • plochý štětec
  • krycí barvy na textil: oranžovou, šedou, bílou, hnědo-červenou, transparentní černou, oranžovou, švestkovou, batikovací barvu růžovou a šedou

 

Postup

 

 

1. Šátek obarvíme – střed šedou a okraj růžovou barvou. Šátek vymácháme, vyžehlíme a položíme lícovou stranou na vrch na stůl pokrytý starými novinami nebo balicím papírem.

 

 

 

2. Šablonu v místě vybraného vzoru přiložíme na látku. Pevně ji přimáčkneme, aby se během práce nepohnula. Krycí barvu nanášíme na šablonu kolmými pohyby štětcem (tupujeme). Pracujeme s malým množstvím barvy téměř suchým štětcem. Je nutné si nejprve celý postup vyzkoušet několikrát nanečisto, nejen techniku, ale i potřebné množství barvy. Barva se nesmí pod šablonou rozpíjet. Vzor vybarvujeme několika odstíny. Vybrané barvy použijeme od nejsvětlejší po nejtmavší.

 

 

 

3. Jakmile máme celý vzor vybarvený, šablonu opatrně sejmeme. Postupujeme tak, že nadzvedneme jeden okraj a pomalu nadzvedáme celou šablonu, abychom nepoškodili otisk. Šablonu ihned omyjeme pod tekoucí studenou vodou a usušíme. Je vždy nutné pracovat s čistou a suchou šablonou.

 

 

 

4. Další vzory vytvoříme jinými barevnými kombinacemi. Odstíny vybíráme tak, aby na šátku vytvořily jednotný celek.

 

 

 

5. Jednotlivé vzory spojíme malovanými liniemi.

 

 

 

6. Ty pak doplníme černou kresbou. Malbu i kresbu vytváříme transparentními barvami. Po dokonalém zaschnutí barev zažehlíme vzor z rubové strany dle návodu na barvách.

Postupy jsme převzali z knihy Výtvarný rok, tvoření podle kalendáře

 


Alena Isabella Grimmichová

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…