Dřevěné stolečky

Vlastnoručně vyrobené stolečky vás budou těšit, a navíc budou i praktickou pomůckou v domácnosti. Vkusně jimi vyplníte prostor v obývacím pokoji nebo venku na terase.

Co budete potřebovat:

 • Pařez z tvrdého dřeva (např. Dub, buk) s průměrem 35–50 cm
 • výkonnou řetězovou pilu (např. Bosch AKE 40S)
 • dláto
 • kladivo
 • větve z kroucené vrby s průměrem 5,5–8 cm
 • akumulátorová zahradní pilku (např. Keo) nebo ruční pilku
 • nůž
 • ochranné rukavice
 • brusný papír různé zrnitosti nebo multifunkční přístroj
 • akumulátorový šroubovák
 • vrták na dřevo s průměrem 1 cm
 • dřevěnou tyč s průměrem 1 cm nebo delší truhlářské kolíky
 • disperzní lepidlo na dřevo (např. Pattex Wood Standard)
 • lepidlo na zatmelení spár (např. Pattex Fix Super PL50), (nemusí být)
 • tenkovrstvou lazuru na dřevo  bezbarvou a bílou (např. Slovlux)
 • štětec
 • ředidlo S6006

 

postup:

 

1. Řetězovou pilou nařezejte kruhy z dřevěného pařezu, s tloušťkou 5 až 10 cm a průměrem do 50 cm. Pokud si na tuto práci netroufáte, kruhy si nechte nařezat od odborníka okružní pilou nebo cirkulárkou.

 

2. Kůru z nařezaných kruhů oddělte pomocí dláta a kladiva.

 

3. Zahradní pilkou nařezejte větve o délce 40 až 50 cm. Pokud nechcete, aby stolečky měly nohy směřující kolmo k zemi, tak větve seřízněte trochu šikmo. Toto však můžete doladit i později.

 

4. Větve z kroucené vrby se po naříznutí nožem dají snadno oloupat. Potom je nechte alespoň týden vyschnout. Můžete však použít i starší vysušené větve, mají zajímavější patinu.

 

5. Všechny větve i dřevěné kruhy vybruste dohladka brusným papírem. S multifunkčním přístrojem jde práce rychle.

 

6. Na dřevěných kruzích naznačte ze zadní strany místa, kam chcete upevnit nohy. Tam navrtejte díry do hloubky asi 4 cm a stejné díry navrtejte i do nohou stolečku.

 

7. z dřevěné tyče napil kolíky dlouhé cca 8cm. Každý na stolku a na noze odzkoušíme.

 

8. Do děr na nohou i stolku vymáčkněte disperzní lepidlo na dřevo, zasuňte kolíky a spojte horní část s nohami.

 

9. Pokud jsou někde širší praskliny, můžete je zatmelit lepidlem na dřevo, aby dále nepukaly.

 

10. Stoleček natřete lakem na dřevo, který zvýrazní jeho strukturu. Pokud ho chcete mít světlejší, přidejte do bezbarvého laku bílý lak, abyste vytvořili jemný mléčný povlak.


Náš tip

Pokud má dřevo někde větší prasklinu, která by se mohla časem zvětšovat, vložte do ní kousek odštípnutého dřeva nebo tenčí dřevní třísky a zalepte je lepidlem na dřevo. Svrchu špachtlí naneste bílý tmel na dřevo (nebo jiné barvy) a po uschnutí zabruste dohladka. Z nedostatku tak uděláte zajímavý vzor. Kruh z pařezu můžete také stáhnout pevným řemenem.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Mísa s kamínky

Mísa s kamínky

Dáváte rádi věcem novou podobu? Starou bambusovou mísu můžete ozvláštnit nalepenými kameny, které zalijete betonovou směsí. A pozoruhodný bytový doplněk je na světě!

Celý článek

Stromek z příze

Stromek z příze

Vytvořte si s dětmi jednoduchou, a přitom efektní dekoraci. Můžete na ni zužitkovat zbytky příze a zásobu knoflíčků. Děti si při práci můžou procvičit šikovnost svých prstíků.

Celý článek

Květina na sváteční stůl

Květina na sváteční stůl

Na štědrovečerním stole by neměla chyběla květina. Naaranžujte si ji například z krásných bílých květů lilie a zelených větviček túje. Je to jednoduché a výsledek vás nadchne.

Celý článek

Hvězdičková girlanda

Hvězdičková girlanda

Už jste si někdy zkoušeli doma vyrobit vlastní modelovací hmotu? Zkuste to podle našeho návodu. Míchá se z jedlé sody, kukuřičného škrobu a vody. Dají se z ní vytvořit třeba vánoční hvězdičky.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.