Suché kytice

Rádi si zdobíte domov květinami? Od jara do podzimu to není problém, ale co v zimě? Máme řešení! Když si teď květiny nasušíte, budou vás těšit i v zimním čase.Proměňte balkon v kvetoucí zahradu

Kolem domu najdeme spoustu květin a rostlin vhodných k usušení. Některé si můžeme i vypěstovat. Nejsnáze se suší pestrobarevné slaměnky, tedy smil, časovka a smilek, které v kytici ostatní květiny podrží a barevně ji osvěží. Dále jsou to růže, levandule, pivoňky a hortenzie, statice, šater, měsíčnice, limonka, světlice, laskavec, černucha, vousatec, mochyně, bělotrn, len, vřes, pelyněk, řebříček nebo vratič. Od vody si přineseme třeba rákos. Vypravit se můžeme i do pěstební zahrady, kde najdeme dekorativní květy cibule a česneku, makovice, z polí si přineseme klásky a laty obilovin. V kompozicích se uplatní i rozmanitá semínka a středy, které zbudou po vyloupání z kukuřice. Ty se řežou na plátky a můžeme je obarvit třeba barvami na textil nebo mořidly. Dekorativní jsou samozřejmě luční i zahradní traviny, bodláky, tobolky a lusky, ořechy a větvičky.

Zaječí ocásky je možné obarvit do různých odstínů

Vybavení a nádoby

Kromě zavěšení za stonky na suchém místě, kam přímo nedopadá slunce, můžeme na sušení některých rostlin a plodů použít i sušičku na ovoce. Větvičky s listy se konzervují také pomocí glycerinu, smíchaného v poměru jedna ku dvěma s horkou vodou. Do roztoku vložíme větvičky (asi do výšky 10 cm). Glycerin přibližně po čtrnácti dnech nahradí buněčnou tekutinu a rostlinu konzervuje. Vlhkost z květů rychle odstraní také silikagel.

Usušené růže můžete vystavit i v hnízdečku stočeném ze sena

Pro vazby budeme potřebovat: aranžovací pěnu pro suché rostliny (například šedý Oazis, Florex) nebo výrobky z ní: koule, kužel, srdce. Základ na věnečky vytvoříme například z pletiva (rabicka), proutí, z úponků vinné révy, šlahounů popínavých rostlin zbavených listí, ze slámy a sena. Koupit si můžeme kruhy z polystyrenu i z přírodnin. Dále využijeme květinářské drátky, vázací drátky různých barev, zahradnické nůžky, štípací kleště, kleště na ohýbání drátu, univerzální lepidlo nebo raději tavnou pistoli a lepicí tyčinky. Hodit se bude také plastelína, do které můžeme zapíchnout suché květy při jejich úpravě, dekorační bezbarvý lak ve spreji nebo alespoň silně tužicí lak na vlasy.

Uplatnění najdou i traviny a pěkné suché listy

Potřebujeme také větší pevnou krabici bez víka na lakování přírodnin. Vhod přijdou i různá semínka, korálky, stužky a floristické manžety, umělé a pěno vé květiny, které poslouží pro oživení kytic a kompozic, prázdné ulity hlemýžďů, lastury, mech a kůra ze stromů. Květiny a listy se rovněž dají sušit lisováním. Na to použijeme v lepším případě speciální lis nebo květiny upravíme mezi dva listy savého papíru a zatížíme třeba knihami. Z takto usušených květin následně můžeme vytvářet různé obrazy. Z volně usušených lístků růží, levandule a dalších květin vytvoříme potpourri, jehož vůni později zesilujeme kapkami aromatických olejů.

Suché květy vypadají krásně poskládané do dělené dřevěné krabičky

Tvary pro kompozice

Pokud nesušíme hotové kytice (například svatební), ve vázách se uplatní kompozice polokulovitého, pyramidového či vějířovitého tvaru nebo rozvolněné aranže. Chceme-li kytice aranžovat do košíků nebo nádob, určených třeba pro stolování, budeme vycházet z tvaru a velikosti použité nádoby. Například do polévkové mísy nebo nízké mísy bude vhodná kytice ve tvaru ploché polokoule, v hrnku vynikne kompozice do trojúhelníku, zdobená rozčepýřenými travinami nebo klásky, řídit se můžeme i pravidly ikebany. Mějme na paměti, že stonky usušených rostlin a květin nevypadají nijak vábně. Chceme-li vytvořit aranže do skleněných nádob, ponecháme mezi stonky a jejich stěnou mezeru. Podle toho, čím ji vyplníme, bude odstup od skla alespoň jeden jeden a půl centimetru. Po dokončení aranžování místo vyplníme sušenými i drobnými nebo rozdrcenými rostlinami či jejich okvětními lístky. Pro tyto případy je ideální levandule. U větších nádob ponecháme mezeru až dva a půl centimetru velkou. Sem pak vložíme třeba lišejník.

Květy levandule pravidelně poskládané s tobolkami černuchy


Dobré rady

Při sušení je dobré kytice i jednotlivé květy zavěsit za gumičku, která květiny udrží, i když se sesychají.
Aby se nám s květy lépe pracovalo, můžeme jim ponechat jen kratší stonek a vázacím drátkem je upevnit ke špejli.
Pro ploché aranže pod stonkem ponecháme jen pevnější floristický drátek. Tím opatříme například listy, svazečky klásků a travin.
Někdy květy drátkujeme již při sušení, například tulipán, kterým drátek vedeme středem květu do stonku.
Potřebujeme-li přírodniny barevně upravit nebo nalakovat sprejem, postavíme otevřenou krabici čelem k sobě, dnem do prostoru a vložíme do ní rostlinu ve stojanu (nebo zapíchnutou do koule z plastelíny). Pak ji přestříkáme, aniž bychom barvou zašpinili okolí.
Na úpravu sušených květin a vazeb používáme také Perfect plant sprej (200 ml), který udržuje svěží barvy a zlepšuje celkově vzhled. K dostání v drogeriích.

Bohatá letní kytice doplněná o zralé obilné klasy

 


Text: stet; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek