Osázený nábytek

Rádi překvapujete své blízké realizací neotřelých nápadů a těší vás práce na zahradě? Právě pro vás máme tip, jak vyzkoušet něco nového a pobavit výsledkem sebe i okolí.

Zkuste osázet třeba nábytek! Pokud máte zálibu v oživování starých předmětů, můžete udělat truhlík či květinovou stěnu z vyřazené kredence, skříně, komody, truhly nebo i z kufru či židle. Obvykle bude stačit ověřit stabilitu a nosnost nábytku, případně ho natřít, aby nepůsobil příliš omšele. Při natírání použijte matné barvy v tlumenějších pastelových odstínech přírodních tónů, které nepřehluší krásu květů na pěstovaných rostlinách. Dobře bude vypadat například šedá, šedozelená, modrozelená, okrová, ale i patinovaná bílá.

Vysunuté šuplíky

Zajímavé využití nabízejí skříňky a komody se šuplíky. Ty můžeme částečně či úplně vysunout a naplnit je květináčky. Zeminu můžeme nasypat i rovnou do šuplete a pak jej osázet. Aby dřevěné dno šuplíku netrpělo vlhkostí ze zálivky, vyložíme vnitřek zásuvného dílu pevnou fólií. Při osazování věnujte pozornost výběru rostlin. Kromě osvědčených nenáročných pelargónií a petúnií můžeme vysadit i rostliny s převislými listy či dlouhými šlahouny, například kapradiny, břečťan, drchničku, dvouzubec, ostruhatku, hrachor, lobelku. Vyniknou zvláště na vyšším nábytku, na němž umí překlenout i několik pater polic nebo velká dvířka. Čím víc se nám podaří nábytek osázet, tím lépe bude vypadat.

Truhlíky ve stolu

Neokoukaným nápadem je umístění rostlin přímo uprostřed stolu. K realizaci je potřeba především dost velký stůl, aby i po vyříznutí otvoru pro truhlík zůstalo dost místa pro stolničení. Stůl by měl být také stále dost pevný, aby truhlík se zeminou a květinami unesl. A jaké rostliny do stolu zasadit? Rozhodně ne příliš vysoké a s velkými kořeny. Mohou to být třeba jen nízké sukulenty. Z ostatních rostlin můžeme doporučit ty, které se hodí na vaření či dochucení salátů, to znamená rukolu, polníček, petrželku a další bylinky a pak také rostlinky s jedlými květy, jako jsou lichořeřišnice, měsíček a macešky. Můžeme je otrhávat a hned hodovat.


Tipy

Budete sázet do nábytku ze dřeva? Před naplněním zeminou všechna dna vyložte fólií, která dřevo ochrání před vlhkostí.
Počítejte s tím, že slunce, vítr, déšť, sníh a mráz udělají své a nábytek se pod širým nebem časem rozpadne. Chcete-li, aby vydržel co nejdéle, postavte ho pod střechu nebo jej na chráněné místo doneste aspoň na zimu.
Aby osázený nábytek nepůsobil ošuntěle, snažte se každý rok o obnovu nátěru.

 


Text: lzic; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Listové těsto na slano

Listové těsto na slano

Přemýšlíte, jakou dobrotu připravit pro posezení s přáteli či jako lehký předkrm? Vyzkoušejte naše recepty z listového těsta. Nejsou náročné na přípravu, a přitom jsou velice chutné.

Celý článek

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.