Osázený nábytek

Rádi překvapujete své blízké realizací neotřelých nápadů a těší vás práce na zahradě? Právě pro vás máme tip, jak vyzkoušet něco nového a pobavit výsledkem sebe i okolí.

Zkuste osázet třeba nábytek! Pokud máte zálibu v oživování starých předmětů, můžete udělat truhlík či květinovou stěnu z vyřazené kredence, skříně, komody, truhly nebo i z kufru či židle. Obvykle bude stačit ověřit stabilitu a nosnost nábytku, případně ho natřít, aby nepůsobil příliš omšele. Při natírání použijte matné barvy v tlumenějších pastelových odstínech přírodních tónů, které nepřehluší krásu květů na pěstovaných rostlinách. Dobře bude vypadat například šedá, šedozelená, modrozelená, okrová, ale i patinovaná bílá.

Vysunuté šuplíky

Zajímavé využití nabízejí skříňky a komody se šuplíky. Ty můžeme částečně či úplně vysunout a naplnit je květináčky. Zeminu můžeme nasypat i rovnou do šuplete a pak jej osázet. Aby dřevěné dno šuplíku netrpělo vlhkostí ze zálivky, vyložíme vnitřek zásuvného dílu pevnou fólií. Při osazování věnujte pozornost výběru rostlin. Kromě osvědčených nenáročných pelargónií a petúnií můžeme vysadit i rostliny s převislými listy či dlouhými šlahouny, například kapradiny, břečťan, drchničku, dvouzubec, ostruhatku, hrachor, lobelku. Vyniknou zvláště na vyšším nábytku, na němž umí překlenout i několik pater polic nebo velká dvířka. Čím víc se nám podaří nábytek osázet, tím lépe bude vypadat.

Truhlíky ve stolu

Neokoukaným nápadem je umístění rostlin přímo uprostřed stolu. K realizaci je potřeba především dost velký stůl, aby i po vyříznutí otvoru pro truhlík zůstalo dost místa pro stolničení. Stůl by měl být také stále dost pevný, aby truhlík se zeminou a květinami unesl. A jaké rostliny do stolu zasadit? Rozhodně ne příliš vysoké a s velkými kořeny. Mohou to být třeba jen nízké sukulenty. Z ostatních rostlin můžeme doporučit ty, které se hodí na vaření či dochucení salátů, to znamená rukolu, polníček, petrželku a další bylinky a pak také rostlinky s jedlými květy, jako jsou lichořeřišnice, měsíček a macešky. Můžeme je otrhávat a hned hodovat.


Tipy

Budete sázet do nábytku ze dřeva? Před naplněním zeminou všechna dna vyložte fólií, která dřevo ochrání před vlhkostí.
Počítejte s tím, že slunce, vítr, déšť, sníh a mráz udělají své a nábytek se pod širým nebem časem rozpadne. Chcete-li, aby vydržel co nejdéle, postavte ho pod střechu nebo jej na chráněné místo doneste aspoň na zimu.
Aby osázený nábytek nepůsobil ošuntěle, snažte se každý rok o obnovu nátěru.

 


Text: lzic; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…