Obrubníky a palisády

Svahové sloupky, obrubníky a palisády patří k prvkům, které se dobře uplatní nejen jako okraje teras, schodů a chodníčků, ale také v zahradní architektuře.

Najdeme je téměř u všech výrobců dlažebních programů, ale také v kamenictvích. Palisády mohou mít okrouhlý nebo hranatý tvar, hodí se například ke stavbě schodů, kde je ukládáme do maltového lože, nebo jen volně zapuštěné do zeminy třeba jako okraje zvýšených záhonů.

Dobře zvolené obrubníky usnadňují údržbu trávníku i záhonů

Oblíbený beton

Ve svažité zahradě, nebo naopak pokud chceme rovinu upravit na výškové členitou plochu, použijeme vyšší betonové palisády či svahové sloupky. Potřebujeme-li tyto prvky ke zpevnění svahů, musíme je upevnit do betonového základu. Ten navíc vyžaduje ještě podkladovou filtrační vrstvu z dobře upěchovaného štěrku. Doporučená výška je kolem 15 centimetrů a zápustná hloubka sloupků a palisád činí podle typu půdy asi jednu třetinu z jejich celkové výšky. Oblíbená betonová prkna, schody a palisády lze v zahradě použít na schody, chodníčky a jejich obruby nebo jako lemy kolem vegetace. Všechny tyto doplňky zpříjemní bydlení na zahradě, ale hlavně její údržbu.

Schody jsou složeny z betonových dílců s dekorem Smrk Linie dřeva. Ty jsou použity i pro upevnění schodiště do svahu (Diton)

Dřevěné obrubníky

Mívají nejčastěji podobu dřevěných půlených kuláčků nebo palisád různé výšky. Na životnost těchto obrubníků má velkou roli druh zvoleného dřeva a jeho impregnace. Výhodou je možnost výběru odstínu moření, který bude nejlépe ladit do vaší zahrady. Přírodní materiál zvlášť sluší zahradám ve venkovském stylu, není problém s jeho tvarováním i do křivek. Méně praktický je tento druh zakončení záhonů při sekání trávníku. Po sekačce je třeba ručně dostříhat okraje.

Bloky mohou v rovině vytvořit výškové členění. Betonové dílce jsou v provedení Dub světlý (Diton)

Rustikální proutí

Velmi atraktivně vypadají obruby záhonů z vrbového proutí. Musíte však počítat s velmi krátkou životností. Navíc nebrání prorůstání trávníku do záhonů a neumožňuje snadné dosekávání sekačkou až do krajů. Velmi elegantně však působí u bylinkových zahrádek, kterým dodává rustikální půvab.

Můžete je použít i k olemování květinových rabat

Plastový nebo neviditelný?

Plastové obrubníky mají různé podoby a většinou se velmi snadno instalují. Asi nejlevněji vycházejí tenké plastové obrubníky s krátkou životností. Nebo můžete zvolit různě vysoké a tvarované výlisky či naopak nízkou skládačku. Při výběru plastového obrubníku se zajímejte, zda je použitý materiál stabilizovaný proti účinkům UV záření. Výhodou je širší nabídka barev a snadná možnost tvarování i podél zakřivených ploch.
Trochu pracnější je pokládka neviditelného obrubníku. Pro jeho položení je třeba připravit 6 cm hluboký žlab. Konstrukce se do půdy ukotvuje pomocí hřebů, po nastřižení dílů jej můžete snadno tvarovat podle potřeby. I tento druh obrubníku vám usnadní sekání trávníku až do krajů.

Plastový pás neviditelného obrubníku lze libovolně tvarovat do oblouku, snadno jím tak oddělíte záhon od trávníku či cesty (NAKA – inter)

 

Tvarované betonové dílce z pohledového hladkého betonu slouží k vytváření mimoúrovňových rovin v zahradách (Presbeton)

 

Nízká palisáda Rondela ukončuje svah zpevněný tvarovkami Largo (Best)

 

Obruby záhonů z vrbového proutí vypadají velmi atraktivně a pomáhají dotvářet styl venkovské zahrady

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.