Předsíň na chalupě

Předsíň je v podstatě výkladní skříní celého domu či chalupy. Inspirujte se, jak může být krásná, zdobná a funkční zároveň.

Předsíň prozrazuje styl domu i chalupy, je přestupním prostorem mezi zápražím ve dvoře a sednicí. Na síně ve starých chalupách nejčastěji navazovala černá kuchyň. Také odtud vedly dveře do sednice s pecí, do komor, do klenutého sklepu situovaného buďto v přízemí, či pod černou kuchyní nebo síňkou, a také do chléva. V případě patrového domu tu bylo ještě schodiště.

Do předsíně se báječně hodí nábytek v anglickém či provensálském stylu včetně světlé podlahy

Moderní proměna

I když se typická podoba chalup zvenku zachovala i v současnosti, interiér jsme již přizpůsobili požadavkům dnešní doby. V předsíni vítáme a vyprovázíme hosty, přezouváme a převlékáme se tu a všechny tyto věci potřebujeme také uklidit, aby nebyly všem na očích. I zde však platí zásada, že vybavení by mělo působit jako přirozený prvek místnosti, s níž je v souladu, stejně jako se stylem zbývajícího interiéru a stavby.

Roubená stěna vedle dveří přímo vybízí k tomu, aby sem majitelé umístili věšák a botník

Kámen a dřevo

Síně jsou často stavěné z kamene nebo mají zděné či roubené části stěn, záleží na typu a stáří domu. V prvním případě jde o krásný prostor s kamennými stěnami, které nabízejí pohledově zajímavý interiér. Kámen v kombinaci se dřevem a vhodnou dlažbou pak vytváří příjemnou rustikální atmosféru. Tu ještě umocníme stylovým nábytkem.

Roubené a obkládané stěny do předsíní patří odedávna. Protože dřevo neustále pracuje, pohlcuje a zase vydává vlhkost, je dobré ošetřit ho olejem nebo speciálními laky, které zároveň zvýrazní jeho krásu.

Tato předsíň je malým psím královstvím. Našla tu místo i mazlíčkova pohovka a závěsné misky (Clayre & Eef)

Podlahy v předsíni

Do předsíně na chalupě se hodí podlaha z kamene, z pálených glazovaných dlaždic nebo půdovek. Jestli se pustíme do rekonstrukce a v sednici použijeme podlahové vytápění, vyplatí se nainstalovat ho i pod podlahu předsíně. Ušetříme místo, které by zabraly radiátory, a zachováme autentický vzhled síně. V chalupách často v síni býval – schovaný pod schody do patra nebo na půdu – vstup do sklepa. Je dobré, když barva dřeva padacích dveří ladí jak se dřevem schodiště, tak se zbývajícími dřevěnými prvky použitými ve výbavě předsíně, tak i s barvou dlažby.

Jednoduchou odkládací stěnu tvoří drátěný věšák, dřevěný policový botník a zajímavá tapeta švédské značky Mimou (Naty Naty)

Stylové vybavení

Protože tato místnost je v chalupách poměrně prostorná, vejdou se sem kromě botníku a věšáku i pohodlné lavice a křesílka, na kterých se dá posedět, truhly a skříňky na odložení sezónních oděvů. Nemělo by tu chybět zrcadlo, rohožka, na níž se přezujeme. Jestli máme domácího mazlíčka, který rád hlídá za vstupními dveřmi, určitě tu bude potřebovat pelíšek. Předsíň nesmí působit jako tmavá kobka. Zapomenout tudíž nesmíme ani na dobré osvětlení.

Předsíň ve zděné chalupě vytápí akumulační kamna se zdobným kachlovým obkladem. Posedět lze v pohodlném křesílku

Bíle nalakovaná lavice se uplatní jak v předsíni bytu, tak na chatě či chalupě (KIKA)

Bílá dlažba s modrými geometrickými vzory určila ráz této předsíně zařízené v historizujícím stylu

 


Text: tet; foto: P. Živný, V. Hájek, Shutterstock a archiv firem

Další články

Obnovujeme lazury a laky

Obnovujeme lazury a laky

Čas od času je potřeba obnovit i nátěry, které dřevo spíše konzervují a zachovávají jeho kresbu i odstín. Jsou to obvykle lazury a lazurovací laky nebo oleje.

Celý článek

Jak opravit stůl

Jak opravit stůl

Jídelní stůl je středobodem rodinného života doma i na chalupě, u pracovního stolu pak často trávíte celé hodiny. Oba musí pevně držet pohromadě, proto někdy vyžadují opravu.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.