Jak si zařídit knihovnu

Ve všední den doma, ale i o víkendu na chalupě rádi trávíme chvilky odpočinku s knihou v ruce. Našli jsme pro vás několik tipů, kam své tiché kamarády uložit.

Každý z nás pro ně samozřejmě potřebuje jiný prostor. Někomu postačí polička vedle křesla nebo u postele. Náruživí čtenáři jimi i na chalupě zaplní police, skříně, truhly nebo kufry. Knihy jsou ale kromě zdroje zábavy a vzdělání také krásným dekorativním doplňkem a zaslouží si, aby byly vidět.

 

Neschovávejme je

K ukládání a vystavování knih se hodí různé výklenky, niky po zazděných oknech či dveřích, místa pod šikminami v podkroví a pod stropem nebo mezi trámy. Nevyužitý prostor najdeme také pod schodištěm do patra nebo na odpočívadle. Otevřenými policemi s pohledovou zadní stěnou můžeme velmi dobře rozdělit místnost na jednotlivé funkční zóny. Nebo si jen malou poli

kou, lampou a křeslem vytvořit v pokoji klidné místo na čtení, kde jsou knihy okamžitě po ruce. Obvykle máme všichni dojem, že na své věci nemáme dost prostoru. Ale když se pořádně rozhlédneme po místnosti, najdeme ho spoustu. Třeba na stěnách. A to doslova od podlahy ke stropu.

Zaměřme se na okna

Většina z nás zapomíná na stěnu s okny. Vedle nich – i mezi okny – je spousta místa. Postavíme-li sem vysoké knihovny, pokoj bude působit velmi útulně. Je okno ve výklenku? Zakomponujme pod něj police, a rázem získáme krásnou knihovnu. Pokud tudy nemusíme větrat, poslouží horní deska třeba jako květinový stolek nebo malá galerie.

Knihovny patří k základnímu nábytku již stovky let, přesto se mění jen nepatrně. V palácových domech a bytech sahaly bytelné regály často až ke stropu a knihy v nich byly dosažitelné pouze z posuvného žebříku. Takové systémy jsou k mání i dnes a užijeme je třeba v otevřených prostorách kolem schodiště.

Tradiční knihovny mají podobu vysoké či nízké policové skříňky s dvířky nebo jsou plně otevřené. Také mohou být ve spodní části vybaveny dvířky a zásuvkami. Nábytek pro knihy si sami navrhneme a sestavíme ze skříněk, komod a polic uchycených přímo na stěnu.

Styl a materiály

Nejen na chalupu se hodí knihovny z masivního dřeva, které mohou být i zdobené řezbou nebo malbou. Obávat se nemusíme ani minimalistického nábytku. Jednoduchý design lze velmi dobře kombinovat i s historickými kousky vybavení.

V posledních letech se v českých domácnostech uplatňuje nábytek s patinou v anglickém či provensálském stylu v základní bílé, krémové, šedé, modré, zelené, růžové nebo i vínové barvě. Dodavatelé mají na výběr z poměrně bohaté škály barev, které snadno přizpůsobíme stávajícímu vybavení interiéru. Od věci není ani využití sekretářů a skleníků, které pro uložení knih také dobře poslouží.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit


Text: ste; foto: P. Veselý, F. Vaňásek, Shutterstock a archiv firem

Další články

Návrat do Krkonoš

Návrat do Krkonoš

Dřevěné chalupě se třemi štíty to na kopci nad obcí sluší. Medově září v zeleni trávníku, kde si starší i mladé stromy a remízek z keříků exkluzivně užívají prostoru. Přístup sem není snadný, cesta vzhůru je prudká, a tak pro nás paní Hana přijela dolů na malé parkoviště autem s pohonem všech kol.

Celý článek

Bydlet jako na severu

Bydlet jako na severu

Základem skandinávského stylu bydlení jsou světlá výmalba, dřevěný nábytek, doplňky inspirované přírodou, hřejivé textilie a především funkčnost, jednoduchost a vzdušnost.

Celý článek

Zdobená lahev

Zdobená lahev

Zpříjemněte si dlouhé zimní večery rukodělnou činností a vytvořte si doplňky, které zútulní váš domov. Využijte při tom osvědčenou kombinaci juty a krajky.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.