Jak si zařídit knihovnu

Ve všední den doma, ale i o víkendu na chalupě rádi trávíme chvilky odpočinku s knihou v ruce. Našli jsme pro vás několik tipů, kam své tiché kamarády uložit.

Každý z nás pro ně samozřejmě potřebuje jiný prostor. Někomu postačí polička vedle křesla nebo u postele. Náruživí čtenáři jimi i na chalupě zaplní police, skříně, truhly nebo kufry. Knihy jsou ale kromě zdroje zábavy a vzdělání také krásným dekorativním doplňkem a zaslouží si, aby byly vidět.

 

Neschovávejme je

K ukládání a vystavování knih se hodí různé výklenky, niky po zazděných oknech či dveřích, místa pod šikminami v podkroví a pod stropem nebo mezi trámy. Nevyužitý prostor najdeme také pod schodištěm do patra nebo na odpočívadle. Otevřenými policemi s pohledovou zadní stěnou můžeme velmi dobře rozdělit místnost na jednotlivé funkční zóny. Nebo si jen malou poli

kou, lampou a křeslem vytvořit v pokoji klidné místo na čtení, kde jsou knihy okamžitě po ruce. Obvykle máme všichni dojem, že na své věci nemáme dost prostoru. Ale když se pořádně rozhlédneme po místnosti, najdeme ho spoustu. Třeba na stěnách. A to doslova od podlahy ke stropu.

Zaměřme se na okna

Většina z nás zapomíná na stěnu s okny. Vedle nich – i mezi okny – je spousta místa. Postavíme-li sem vysoké knihovny, pokoj bude působit velmi útulně. Je okno ve výklenku? Zakomponujme pod něj police, a rázem získáme krásnou knihovnu. Pokud tudy nemusíme větrat, poslouží horní deska třeba jako květinový stolek nebo malá galerie.

Knihovny patří k základnímu nábytku již stovky let, přesto se mění jen nepatrně. V palácových domech a bytech sahaly bytelné regály často až ke stropu a knihy v nich byly dosažitelné pouze z posuvného žebříku. Takové systémy jsou k mání i dnes a užijeme je třeba v otevřených prostorách kolem schodiště.

Tradiční knihovny mají podobu vysoké či nízké policové skříňky s dvířky nebo jsou plně otevřené. Také mohou být ve spodní části vybaveny dvířky a zásuvkami. Nábytek pro knihy si sami navrhneme a sestavíme ze skříněk, komod a polic uchycených přímo na stěnu.

Styl a materiály

Nejen na chalupu se hodí knihovny z masivního dřeva, které mohou být i zdobené řezbou nebo malbou. Obávat se nemusíme ani minimalistického nábytku. Jednoduchý design lze velmi dobře kombinovat i s historickými kousky vybavení.

V posledních letech se v českých domácnostech uplatňuje nábytek s patinou v anglickém či provensálském stylu v základní bílé, krémové, šedé, modré, zelené, růžové nebo i vínové barvě. Dodavatelé mají na výběr z poměrně bohaté škály barev, které snadno přizpůsobíme stávajícímu vybavení interiéru. Od věci není ani využití sekretářů a skleníků, které pro uložení knih také dobře poslouží.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit


Text: ste; foto: P. Veselý, F. Vaňásek, Shutterstock a archiv firem

Další články

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Kam odložit kabát

Kam odložit kabát

Věšáky jsou v domácnostech mnohdy v roli opomíjené popelky a jejich důležitost si často uvědomíme až v okamžiku, kdy na nějakém místě schází.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.