V menší místnosti vypadá lépe než kompaktní blok úložného nábytku samostatná skříň a prádelník (IKEA)

Kam s oblečením?

Otázku, „kam s textilem“, tedy s veškerým oblečením, ložním a stolním prádlem, ručníky a osuškami, je třeba řešit v každé domácnosti, na chatě i na chalupě.

Záleží samozřejmě na množství věcí a prostoru, který na ně máme. Uložit skrovnou výbavu do velké šatny problémem není, horší to je obráceně – uklidit spoustu oblečení a dalšího textilu do jedné dvou skříní. S přílišným množstvím věcí se dá vypořádat tak, že čas od času vše probereme a to, co opravdu nepotřebujeme, vyřadíme. Na chalupě totiž dost často končí odložené oblečení z domova. Pak zbývá druhá otázka – jaký nábytek zvolit.

Ve výklenku se dá vytvořit blok z několika skříní (IKEA)

Ideální řešení – šatna

Ideální je samostatná šatna. Obejdeme se tu bez skříní, postačí upevnit šatní tyče nebo postavit stojan na šaty (štendr), nainstalovat police. To ovšem vyžaduje mít k dispozici samostatnou místnost nebo místnůstku, stačí i podkrovní prostor se šikmým stropem, kde nemusí přijít nazmar ani kousek volného místa.

Rozměrná skříň složená ze tří částí nabízí různé vnitřní uspořádání (Anglická sezóna)

Vestavné skříně

Velký úložný prostor se dá získat instalováním vestavné skříně, která bude sahat od podlahy až ke stropu a zabere třeba celou šířku stěny. Její velkou výhodou je, že dokáže využít i nepravidelný prostor, větší výklenky i místo pod zkoseným stropem. Takovou skříň je potřeba vybudovat na míru, ale poskytne tolik místa, kolik bychom v běžné skříni těžko našli. Prostor před skříní šetří posuvné dveře. Při „správných“ rozměrech stěny a hotového nábytku lze někdy vytvořit kompaktní úložný prostor i z běžně koupených skřín.

Dekorativní černá komoda se třemi zásuvkami a ozdobným kováním má horní desku v přírodní barevnosti (Kika)

Vnitřní uspořádání

Podle druhu textilu volíme vnitřní uspořádání vestavné skříně. Většinou se kombinují šatní tyče a police nebo zásuvky. Umístění tyčí volíme podle délky šatů. Jestliže vedle několika dlouhých oděvů máme většinu krátkých, můžeme pod ně umístit box s policemi nebo se zásuvkami na prádlo. Svetry, trička, ložní a stolní prádlo, ručníky a osušky ukládáme do polic, na prádlo a drobné oděvní součásti jsou praktické zásuvky, v nichž se dostaneme pohodlně i do jejich zadní části.

Bílá skříň s rámovými dveřmi je nahoře ukončena ozdobnou římsou, dole tvarovaným soklem (Mirland)

Samostatné skříně

Jestliže nepotřebujeme úzkostlivě využít každý centimetr čtvereční, vystačíme si s běžnými skříněmi, které máme nebo které si koupíme v obchodě. A výběr je opravdu široký. Jak v materiálu, barevnosti, tak stylu. Na chatu se většinou hodí světlý nábytek z měkkého smrkového nebo borovicového dřeva, v přírodní barevnosti nebo v bílé či světlých odstínech barev, s rámovou konstrukcí dveří, žaluziovými dveřmi i jiným jednodušším řešením. V chalupě vypadá pěkně malovaný lidový nábytek i zdobnější tmavší nábytek měšťanského stylu. Skříně mohou mít ve spodní části jednu nebo dvě zásuvky na prádlo a nahoře šatní tyč, někdy je vnitřní prostor skříně podélně rozdělen a v jedné části je šatní tyč, ve druhé police nebo police a zásuvky.

Vysoký prádelník v historizujícím stylu má v dolní části několik různě velkých zásuvek (Mirland)

Prádelníky a komody

Pro složené oblečení a prádlo se hodí polovysoký a nižší nábytek, v němž na vše pohodlně dosáhneme. Jako prádelníky poslouží různě řešené skříňky vybavené policemi nebo částečně i zásuvkami. Komody mají několik většinou vyšších zásuvek, které se hodí především na ložní prádlo, ručníky, osušky.

Prostor pod zkoseným stropem dokonale využije skříň vyrobená na míru (Mirland)

Truhly, koše, krabice

Pro textil se dají dobře použít staré i nové truhly či velké proutěné koše s víkem. Jejich velký nedělený prostor je jako dělaný pro objemnější věci – teplé přikrývky, plédy a hřejivé domácí svetry. Drobné oblečení a prádlo můžeme ukrýt do papírových a textilních krabic (nabízejí se v mnoha podobách, barvách, dekorech), které postavíme do skříně pod ramínka nebo do otevřených polic.

V menší místnosti vypadá lépe než kompaktní blok úložného nábytku samostatná skříň a prádelník (IKEA)

Moderně řešená komoda Bosco má povrch s dekorem akácie (Kika)

Skříň z masivního dřeva se zásuvkou zdobí profilování (Sob nábytek)

www.anglickasezona.cz, www.fakopa.cz, www.ikea.cz, www.kika.cz, www.mirland.cz, www.sobnabytek.cz


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek

7 tipů na rekonstrukci bytu

7 tipů na rekonstrukci bytu

Čeká vás nevyhnutelná rekonstrukce nebo zkrátka plánujete koupi něčeho nového, co pozvedne hodnotu nemovitosti a zároveň také estetickou stránku? Poradíme vám, jak noční můru proměnit v procházku růžovou zahradou a jak se vyhnout drobnému prachu, komplikacím s financováním či jakými úkony ušetříte finance za energie. Celý článek