Kam s oblečením?

Otázku, „kam s textilem“, tedy s veškerým oblečením, ložním a stolním prádlem, ručníky a osuškami, je třeba řešit v každé domácnosti, na chatě i na chalupě.

Záleží samozřejmě na množství věcí a prostoru, který na ně máme. Uložit skrovnou výbavu do velké šatny problémem není, horší to je obráceně – uklidit spoustu oblečení a dalšího textilu do jedné dvou skříní. S přílišným množstvím věcí se dá vypořádat tak, že čas od času vše probereme a to, co opravdu nepotřebujeme, vyřadíme. Na chalupě totiž dost často končí odložené oblečení z domova. Pak zbývá druhá otázka – jaký nábytek zvolit.

Ve výklenku se dá vytvořit blok z několika skříní (IKEA)

Ideální řešení – šatna

Ideální je samostatná šatna. Obejdeme se tu bez skříní, postačí upevnit šatní tyče nebo postavit stojan na šaty (štendr), nainstalovat police. To ovšem vyžaduje mít k dispozici samostatnou místnost nebo místnůstku, stačí i podkrovní prostor se šikmým stropem, kde nemusí přijít nazmar ani kousek volného místa.

Rozměrná skříň složená ze tří částí nabízí různé vnitřní uspořádání (Anglická sezóna)

Vestavné skříně

Velký úložný prostor se dá získat instalováním vestavné skříně, která bude sahat od podlahy až ke stropu a zabere třeba celou šířku stěny. Její velkou výhodou je, že dokáže využít i nepravidelný prostor, větší výklenky i místo pod zkoseným stropem. Takovou skříň je potřeba vybudovat na míru, ale poskytne tolik místa, kolik bychom v běžné skříni těžko našli. Prostor před skříní šetří posuvné dveře. Při „správných“ rozměrech stěny a hotového nábytku lze někdy vytvořit kompaktní úložný prostor i z běžně koupených skřín.

Dekorativní černá komoda se třemi zásuvkami a ozdobným kováním má horní desku v přírodní barevnosti (Kika)

Vnitřní uspořádání

Podle druhu textilu volíme vnitřní uspořádání vestavné skříně. Většinou se kombinují šatní tyče a police nebo zásuvky. Umístění tyčí volíme podle délky šatů. Jestliže vedle několika dlouhých oděvů máme většinu krátkých, můžeme pod ně umístit box s policemi nebo se zásuvkami na prádlo. Svetry, trička, ložní a stolní prádlo, ručníky a osušky ukládáme do polic, na prádlo a drobné oděvní součásti jsou praktické zásuvky, v nichž se dostaneme pohodlně i do jejich zadní části.

Bílá skříň s rámovými dveřmi je nahoře ukončena ozdobnou římsou, dole tvarovaným soklem (Mirland)

Samostatné skříně

Jestliže nepotřebujeme úzkostlivě využít každý centimetr čtvereční, vystačíme si s běžnými skříněmi, které máme nebo které si koupíme v obchodě. A výběr je opravdu široký. Jak v materiálu, barevnosti, tak stylu. Na chatu se většinou hodí světlý nábytek z měkkého smrkového nebo borovicového dřeva, v přírodní barevnosti nebo v bílé či světlých odstínech barev, s rámovou konstrukcí dveří, žaluziovými dveřmi i jiným jednodušším řešením. V chalupě vypadá pěkně malovaný lidový nábytek i zdobnější tmavší nábytek měšťanského stylu. Skříně mohou mít ve spodní části jednu nebo dvě zásuvky na prádlo a nahoře šatní tyč, někdy je vnitřní prostor skříně podélně rozdělen a v jedné části je šatní tyč, ve druhé police nebo police a zásuvky.

Vysoký prádelník v historizujícím stylu má v dolní části několik různě velkých zásuvek (Mirland)

Prádelníky a komody

Pro složené oblečení a prádlo se hodí polovysoký a nižší nábytek, v němž na vše pohodlně dosáhneme. Jako prádelníky poslouží různě řešené skříňky vybavené policemi nebo částečně i zásuvkami. Komody mají několik většinou vyšších zásuvek, které se hodí především na ložní prádlo, ručníky, osušky.

Prostor pod zkoseným stropem dokonale využije skříň vyrobená na míru (Mirland)

Truhly, koše, krabice

Pro textil se dají dobře použít staré i nové truhly či velké proutěné koše s víkem. Jejich velký nedělený prostor je jako dělaný pro objemnější věci – teplé přikrývky, plédy a hřejivé domácí svetry. Drobné oblečení a prádlo můžeme ukrýt do papírových a textilních krabic (nabízejí se v mnoha podobách, barvách, dekorech), které postavíme do skříně pod ramínka nebo do otevřených polic.

V menší místnosti vypadá lépe než kompaktní blok úložného nábytku samostatná skříň a prádelník (IKEA)

Moderně řešená komoda Bosco má povrch s dekorem akácie (Kika)

Skříň z masivního dřeva se zásuvkou zdobí profilování (Sob nábytek)

www.anglickasezona.cz, www.fakopa.cz, www.ikea.cz, www.kika.cz, www.mirland.cz, www.sobnabytek.cz


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Jak využít volné stěny

Jak využít volné stěny

Přemýšlíte, jakou dekorací si zkrášlit stěny bytu kromě klasických obrázků. Na výběr máte z mnoha možností. Vybrali jsme pro vás několik tipů pro inspiraci.

Celý článek

Půvab podzimu

Půvab podzimu

Zkrášlete svůj domov hřejivými barvami podzimu. Vnesete tak do něj útulno i optimismus. Oranžová, žlutá i červená působí vesele a příjemně. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Slavnostní prostírání

Slavnostní prostírání

Oslava narozenin, svatba, rodinné setkání… to vše jsou příležitosti pohrát si se slavnostní výzdobou stolu. Využijte k tomu dýně s jejich krásnými tvary i barvami.

Celý článek

Krásy babího léta

Krásy babího léta

Na přelomu léta a podzimu se příroda začíná převlékat do pestrých barev a dává nám tak spoustu krásných příležitostí pro zkrášlení svých domovů i zahrad. Inspirujte se naším výběrem.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…