Lampa oblečená ve dřevě

Nechte se inspirovat krásou kroucené vrby a proměňte svou obyčejnou lampu v zajímavý doplněk z přírodního dřeva, který zútulní váš interiér.

Budete potřebovat:

  • stojací lampu
  • větve kroucené vrby
  • pilku
  • nůž
  • přímočarou pilu
  • brusný papír
  • provázek
  • lepidlo (např. Pattex Repair Epoxy)
  • matný lak ve spreji

Postup

1 Nejdříve si ze stromu odřízněte vhodné větve na výrobu stojanu.

2 S pomocí nože je zbavte kůry – u kroucené vrby to jde poměrně snadno. Větve nechte několik dní proschnout na slunci.

3 Podle výšky lampy si pak větve nařežte přímočarou pilou na stejnou délku.

4 Nařezané větve přebruste smirkovým papírem, protože po vyschnutí se na nich objeví drobné nerovnosti.

5 Větve pak poskládejte kolem nohy lampy, do tvaru, jak je chcete mít, a svažte je provázkem. Pak ještě můžete svazek větví – jak provázek dovolí – upravit do výsledného tvaru.

6 Když jste s tvarem spokojení, jednotlivé větve k sobě v místech, kde se dotýkají, slepte lepidlem. Do horní části ještě můžete přilepit krátké větvičky, abyste rozvětvení zahustili.

7. Na závěr větve přelakujte matným lakem ve spreji. Stínítko lampy před lakováním obalte, abyste jej nepotřísnili. Pokud byste větve lakovali před lepením, mohlo by se stát, že lepidlo nebude držet.

Tip

Podobným způsobem si můžete ozdobit i malou lampu na noční stolek.

Uložit

Uložit

Uložit


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.