Pracovna na chalupě

I na chatě či chalupě leckdo potřebuje klidný kout na duševní práci. Pracovny nebo aspoň pracovní kouty tu už nejsou žádnou výjimkou.

I na chatě či chalupě leckdo potřebuje klidný kout na duševní práci. Pracovny nebo aspoň pracovní kouty tu už nejsou žádnou výjimkou.

Na chalupy a chaty sice jezdíme pracovat spíše manuálně, ale občas potřebujeme v klidu vyřídit nějaké „papíry“, napsat si poznámky, vyhledat něco na internetu… Někdo si s sebou vozí notebook (nebo má počítač na chalupě trvale) spíše pro zábavu, jiný na něm opravdu pracuje.

Pracovna nebo jen kout?

Na jídelním stole rozložené papíry a notebook po chvíli překážejí, lepší je proto mít zařízený samostatný pracovní kout nebo přímo pracovnu. Rozhodnutí záleží na prostorových možnostech i na tom, k čemu a jak často budeme pracovní místo využívat. Zda bude sloužit jen občas a pro nenáročnou činnost (zapsat si nové recepty, podívat se na internetu na cyklotrasy v našem okolí, zjistit nabídku sazenic v blízkém zahradnictví a podobně), nebo tu budeme trávit více hodin při práci vyžadující soustředění, a navíc budeme potřebovat uložit množství pracovních podkladů.

Pracovna ve skříni – stačí přiklopit desku a zavřít dvířka, nic není třeba sklízet

I menší stolek postačí

V prvním případě můžeme stůl umístit do klidnější části obytné místnosti nebo do prostornější chodby v podkroví. Pokud máme notebook a při práci nepoužíváme další materiály, menší pracovní stolek s několika zásuvkami na nezbytné drobnosti postačí. Může být jednoduchý a nenápadný – takový se hodí kamkoli, nebo dáme přednost stylovému stolku s hezkým zdobením či v zajímavé barevnosti.

Máme-li na chalupě klasický počítač s monitorem, klávesnicí, případně tiskárnou a reproduktory, bude praktičtější stolek určený přímo pro PC, který je vybavený vhodnými poličkami.

Jednoduchou pracovní desku pro dva doplňují police na stěně

Stůl po pradědovi

Máme-li to štěstí a vlastníme krásný starý psací stůl po předcích, může sloužit a dělat parádu i ve světnici. Takový stůl má dostatečně velkou desku, spoustu zásuvek, někdy i nástavec s drobnými šuplíčky a poličkami. U takzvaného amerického stolu se nemusíme obtěžovat ani s úklidem, když nás někdo nečekaně překvapí. Jednoduše zatáhneme na stole dřevěnou roletu a vše za ní skryjeme. Koupit lze i repliky různých typů starých psacích stolů, které budou ladit s ostatním stylovým zařízením chalupy.

S počítačem do skříně

Pokud by v obytné místnosti pracovní stůl vizuálně rušil, zvolíme chytré řešení: sklopnou desku nebo počítač ve skříni. Na notebook postačí sklopná nebo výklopná deska, například jako součást knihovny. Nebo si koupíme speciální vyšší skříňku (případně podobně upravíme naši), která po otevření dvířek nabídne pracovní plochu, výsuvnou polici na klávesnici i různé úložné prostory. Po zavření dvířek pracovna zmizí.

Do staré roubenky se hodí nábytek ve stylu selské secese

Samostatná pracovna

Potřebujeme-li mít při práci klid, je ideální samostatná pracovna. I do úplně malé podkrovní místnosti se zkoseným stropem se vejde menší stolek se židlí. Větší pracovnu můžeme zařídit pěkným stylovým nábytkem. Jednoduchým a funkčním řešením v jakémkoliv prostoru, zvláště když potřebujeme delší pracovní plochu nebo dvě pracovní místa, je deska, upevněná na stěnu nebo na samostatné nohy. U zkosené stěny se střešními okny získáme dobré osvětlení, u plné rovné stěny nám to umožní zavěsit nad ni police na všechno, co chceme mít po ruce.

Výklopná deska stolu je součástí knihovny

Úložný prostor a židle

Komu nestačí jako úložné prostory zásuvky u stolu, může pracovní kout nebo pracovnu vybavit otevřeným regálem, prosklenou knihovnou, uzavřenou policovou skříňkou nebo policemi upevněnými na zdi. V podkroví se dá dobře využít i trámová konstrukce a police umístit na trámy nebo mezi ně, dobře poslouží i různé výklenky.

Pro delší práci je dobré si pořídit nastavitelnou pracovní židli, pro příležitostné sezení postačí i dobře tvarovaná běžná židle.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit


Text: tvr; foto: P. Veselý a archiv firem

Další články

Stěny v koupelně

Stěny v koupelně

Koupelnové stěny nemusí pokrývat obklad od podlahy ke stropu. Lze použít řadu dalších materiálů, které odolávají vlhku a zároveň dovedou styl koupelny k dokonalosti.

Celý článek

Umyvadla na desku

Umyvadla na desku

Umístění umyvadla na umyvadlovou desku se stalo v poslední době výrazným trendem při zařizování koupelen. Jaké přednosti tohoto řešení a na co pamatovat při nákupu?

Celý článek

Len nejen na chalupu

Len nejen na chalupu

Len patří k oblíbeným přírodním textilním materiálům. Kromě nezaměnitelného vzhledu je oceňovaný i kvůli svým výjimečným užitným vlastnostem. Kde všude ho můžeme využít?

Celý článek

Šatní skříně

Šatní skříně

Zatímco naši předkové si vystačili s jednou truhlou na veškeré ošacení, současné domácnosti už se bez větších úložných prostor neobejdou. Jak se orientovat v široké nabídce?

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.