Jak pokládat dlaždice

Uvažujete o rekonstrukci podlahy a zalíbila se vám velkoformátová dlažba? Položit ji můžete sami, ale je dobré dodržet doporučený postup.

Dlaždice velkých rozměrů dávají místnostem zvláštní atmosféru, která se od běžně dlážděného interiéru liší. Esteticky sjednocují prostor, mnohou působit dostatečně luxusně, ale také mohou minimálně pohledově nahradit „hřejivé“ podlahové povrchy. Záleží na zvoleném vzoru a dekoru. Velké formáty dlaždic také dokážou opticky zvětšit i menší prostory.

Spáry až do podkladu

Při pokládce je velmi důležitá příprava podkladu. Podklad pro pokládku velkoformátové dlažby musí být pevný, vyzrálý, zbavený nečistot a nerovností. V případě nedostatků použijte vhodný materiál (stěrku) pro plošné vyrovnání podlahy.

K důležitým krokům před pokládkou patří rozměření dilatačních spár a jejich proříznutí v podkladu. Tato součást pokládky je specifická, ale u velkoformátových dlaždic se vyplatí požadavek na dilatační spáry splnit. Dilatační spáry je třeba vyříznout tak, aby byly v souladu s formátem dlažby. Všechny savé podklady ještě před pokládkou ošetřete penetrací, která sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost. Při pokládce dbejte na to, aby dilatační spáry nebyly zaneseny tmelem či spárovací hmotou.

K dodržení rovnoměrné šířky spár mezi dlaždicemi poslouží spárovací křížky a funkčnost dilatačních spár podpoříte vložením tzv. separačního provazce do spár ještě před nanesením spárovací hmoty.

Na podklad i na dlažbu

K lepení velkoformátové keramiky se používají flexibilní lepicí tmely. Tmel při pokládce těžké dlažby nanášejte oboustranně, tedy na podklad i na rubovou stranu dlažby. Použijte zubovou stěrku s alespoň 10mm zubem. Tak nejsnáze docílíte ideální rovinu, bezchybné spojení keramiky s podkladem a přilnutí obkladového materiálu bez dutin v lepidle.

Po vytvrdnutí tmelu je možné po dlažbě chodit. Vhodnou spárovací hmotu zatřete do spár neoprenovou nebo gumovou stěrkou. Po době nutné pro zavadnutí ji opakovaně smývejte čistou vodou a stírejte molitanovým hladítkem. Ke konečnému umytí cementového závoje na povrchu dlažby nejlépe poslouží některý ze speciálních přípravků. Veškeré pružné spoje, dilatace, styčná místa podlahy a soklu na závěr vyplňte silikonovým nebo polyuretanovým tmelem.

www.rako.cz, www.best.info

Jak pokládat velké formáty

Postup

 

1 Dlažbu velkých formátů lepte na podklad s proříznutou dilatací.

2 Lepicí tmel nanášejte oboustranně, to znamená, že na podlahu…

3… i na rub keramické dlažby zubovou stěrkou s alespoň 10mm zubem.

4 Tmel nanášejte tak, abyste jím nezanesli vyřezané dilatace.

5 Dilatační spáry dodržte i u stěn.

6 Dořezy dlažby vyměřujte vždy přesně k dilatačním spárám.

7 Spárovací hmotu zapracujte do spár stěrkou, po zavadnutí dlažbu opakovaně omývejte čistou vodou a stírejte molitanovým hladítkem.

8 Cementový závoj omyjte speciálním přípravkem doporučeným výrobcem dlažby.

9 Nakonec vyplňte pružné spoje a dilatace silikonovým nebo polyuretanovým tmelem.

 

Uložit


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Designové květináče s pruhy

Designové květináče s pruhy

Ze starších misek a květináčů si můžete vytvořit designové stojany na květiny a ozdobit si s nimi třeba stůl na terase či v zahradě. Je to snadné a rychle hotové. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek