Jak pokládat dlaždice

Uvažujete o rekonstrukci podlahy a zalíbila se vám velkoformátová dlažba? Položit ji můžete sami, ale je dobré dodržet doporučený postup.

Dlaždice velkých rozměrů dávají místnostem zvláštní atmosféru, která se od běžně dlážděného interiéru liší. Esteticky sjednocují prostor, mnohou působit dostatečně luxusně, ale také mohou minimálně pohledově nahradit „hřejivé“ podlahové povrchy. Záleží na zvoleném vzoru a dekoru. Velké formáty dlaždic také dokážou opticky zvětšit i menší prostory.

Spáry až do podkladu

Při pokládce je velmi důležitá příprava podkladu. Podklad pro pokládku velkoformátové dlažby musí být pevný, vyzrálý, zbavený nečistot a nerovností. V případě nedostatků použijte vhodný materiál (stěrku) pro plošné vyrovnání podlahy.

K důležitým krokům před pokládkou patří rozměření dilatačních spár a jejich proříznutí v podkladu. Tato součást pokládky je specifická, ale u velkoformátových dlaždic se vyplatí požadavek na dilatační spáry splnit. Dilatační spáry je třeba vyříznout tak, aby byly v souladu s formátem dlažby. Všechny savé podklady ještě před pokládkou ošetřete penetrací, která sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost. Při pokládce dbejte na to, aby dilatační spáry nebyly zaneseny tmelem či spárovací hmotou.

K dodržení rovnoměrné šířky spár mezi dlaždicemi poslouží spárovací křížky a funkčnost dilatačních spár podpoříte vložením tzv. separačního provazce do spár ještě před nanesením spárovací hmoty.

Na podklad i na dlažbu

K lepení velkoformátové keramiky se používají flexibilní lepicí tmely. Tmel při pokládce těžké dlažby nanášejte oboustranně, tedy na podklad i na rubovou stranu dlažby. Použijte zubovou stěrku s alespoň 10mm zubem. Tak nejsnáze docílíte ideální rovinu, bezchybné spojení keramiky s podkladem a přilnutí obkladového materiálu bez dutin v lepidle.

Po vytvrdnutí tmelu je možné po dlažbě chodit. Vhodnou spárovací hmotu zatřete do spár neoprenovou nebo gumovou stěrkou. Po době nutné pro zavadnutí ji opakovaně smývejte čistou vodou a stírejte molitanovým hladítkem. Ke konečnému umytí cementového závoje na povrchu dlažby nejlépe poslouží některý ze speciálních přípravků. Veškeré pružné spoje, dilatace, styčná místa podlahy a soklu na závěr vyplňte silikonovým nebo polyuretanovým tmelem.

www.rako.cz, www.best.info

Jak pokládat velké formáty

Postup

 

1 Dlažbu velkých formátů lepte na podklad s proříznutou dilatací.

2 Lepicí tmel nanášejte oboustranně, to znamená, že na podlahu…

3… i na rub keramické dlažby zubovou stěrkou s alespoň 10mm zubem.

4 Tmel nanášejte tak, abyste jím nezanesli vyřezané dilatace.

5 Dilatační spáry dodržte i u stěn.

6 Dořezy dlažby vyměřujte vždy přesně k dilatačním spárám.

7 Spárovací hmotu zapracujte do spár stěrkou, po zavadnutí dlažbu opakovaně omývejte čistou vodou a stírejte molitanovým hladítkem.

8 Cementový závoj omyjte speciálním přípravkem doporučeným výrobcem dlažby.

9 Nakonec vyplňte pružné spoje a dilatace silikonovým nebo polyuretanovým tmelem.

 

Uložit


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Když duše stůně

Když duše stůně

Rychlý a náročný život bez oddechu, který vyžaduje výkony a neustále být ve střehu, k tomu obtíže spojené v posledních letech s pandemií, často osamělost, nově ztráta životních jistot, obavy o bydlení, zaplacení základních potřeb. To všechno nepřispívá k duševní pohodě nikoho z nás. Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Když se procházíte po zahradě akademické sochařky Majky Wichnerové, připadáte si, jako byste byli součástí výtvarného díla. V břečťanu sedí drobná soška mladé dívky, o pár kroků dál stojí Golem a jsou tu i skulptury fenyklu. I tenhle s láskou opečovávaný kus zeleně je dokladem jejího celoživotního díla. Přestože značnou část svého života prožila v emigraci, ve vesnici nedaleko Rožďalovic se cítí doma.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.