Jak pokládat dlaždice

Uvažujete o rekonstrukci podlahy a zalíbila se vám velkoformátová dlažba? Položit ji můžete sami, ale je dobré dodržet doporučený postup.

Dlaždice velkých rozměrů dávají místnostem zvláštní atmosféru, která se od běžně dlážděného interiéru liší. Esteticky sjednocují prostor, mnohou působit dostatečně luxusně, ale také mohou minimálně pohledově nahradit „hřejivé“ podlahové povrchy. Záleží na zvoleném vzoru a dekoru. Velké formáty dlaždic také dokážou opticky zvětšit i menší prostory.

Spáry až do podkladu

Při pokládce je velmi důležitá příprava podkladu. Podklad pro pokládku velkoformátové dlažby musí být pevný, vyzrálý, zbavený nečistot a nerovností. V případě nedostatků použijte vhodný materiál (stěrku) pro plošné vyrovnání podlahy.

K důležitým krokům před pokládkou patří rozměření dilatačních spár a jejich proříznutí v podkladu. Tato součást pokládky je specifická, ale u velkoformátových dlaždic se vyplatí požadavek na dilatační spáry splnit. Dilatační spáry je třeba vyříznout tak, aby byly v souladu s formátem dlažby. Všechny savé podklady ještě před pokládkou ošetřete penetrací, která sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost. Při pokládce dbejte na to, aby dilatační spáry nebyly zaneseny tmelem či spárovací hmotou.

K dodržení rovnoměrné šířky spár mezi dlaždicemi poslouží spárovací křížky a funkčnost dilatačních spár podpoříte vložením tzv. separačního provazce do spár ještě před nanesením spárovací hmoty.

Na podklad i na dlažbu

K lepení velkoformátové keramiky se používají flexibilní lepicí tmely. Tmel při pokládce těžké dlažby nanášejte oboustranně, tedy na podklad i na rubovou stranu dlažby. Použijte zubovou stěrku s alespoň 10mm zubem. Tak nejsnáze docílíte ideální rovinu, bezchybné spojení keramiky s podkladem a přilnutí obkladového materiálu bez dutin v lepidle.

Po vytvrdnutí tmelu je možné po dlažbě chodit. Vhodnou spárovací hmotu zatřete do spár neoprenovou nebo gumovou stěrkou. Po době nutné pro zavadnutí ji opakovaně smývejte čistou vodou a stírejte molitanovým hladítkem. Ke konečnému umytí cementového závoje na povrchu dlažby nejlépe poslouží některý ze speciálních přípravků. Veškeré pružné spoje, dilatace, styčná místa podlahy a soklu na závěr vyplňte silikonovým nebo polyuretanovým tmelem.

www.rako.cz, www.best.info

Jak pokládat velké formáty

Postup

 

1 Dlažbu velkých formátů lepte na podklad s proříznutou dilatací.

2 Lepicí tmel nanášejte oboustranně, to znamená, že na podlahu…

3… i na rub keramické dlažby zubovou stěrkou s alespoň 10mm zubem.

4 Tmel nanášejte tak, abyste jím nezanesli vyřezané dilatace.

5 Dilatační spáry dodržte i u stěn.

6 Dořezy dlažby vyměřujte vždy přesně k dilatačním spárám.

7 Spárovací hmotu zapracujte do spár stěrkou, po zavadnutí dlažbu opakovaně omývejte čistou vodou a stírejte molitanovým hladítkem.

8 Cementový závoj omyjte speciálním přípravkem doporučeným výrobcem dlažby.

9 Nakonec vyplňte pružné spoje a dilatace silikonovým nebo polyuretanovým tmelem.

 

Uložit


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.