Co potřebují pokojové rostliny v zimě?

Nerostou vám teď doma rostliny tak dobře jako během léta? Častou příčinou jejich chřadnutí bývá přemíra vláhy. Není to však jediná chyba. Zde je návod, jak se o ně v zimě správně starat.

Rostliny pocházející ze Středomoří a subtropů jako oleandr, olivovník, fíkovník, granátovník, většina citrusů, kamélie, vavřín či rozmarýna by měly v zimě odpočívat při nízké teplotě. Oproti tomu pokojovým rostlinám pocházejícím z tropů, mezi něž patří většina běžně pěstovaných druhů, celoroční teplota kolem dvacítky vyhovuje. Co jim však činí potíže, je nedostatek světla za krátkých zimních dní, kdy slunce navíc putuje nízko a oblačnost je častější. Čím vyšší je teplota v pokoji, tím více rostlinám světlo chybí, neboť teplo je nutí k aktivitě.

Begonie patří mezi rostliny méně náročné na světlo, pestrolisté odrůdy ale ve stínu ztrácejí svoji krásnou kresbu, v zimě je proto přeneste na světlo

Dopřejte jim více světla

Je několik možností, jak pokojovým rostlinám zimu zpříjemnit. Pokud můžete v místnosti snížit teplotu na patnáct stupňů, nebudou kvůli nedostatku světla tolik strádat. Při vyšší teplotě se snažte využít přirozeného světla co nejvíce – rostlinám najděte vhodné místo u okna, neobírejte je o světlo záclonami ani zašpiněným sklem, využijte odrazové schopnosti zrcadel. I jasně bílá zeď trochu světla odrazí, na rozdíl od té tmavé. Zatímco v létě se jim dařilo dále od okna, v zimě pro ně bývá vhodnější místo co nejblíže u něj – ideální je jižní a jihovýchodní orientace. Na výrazný nedostatek světla reagují žloutnutím a opadem listů a tvorbou vytáhlých slabých výhonů.

Krotonům nevadí teplo a vlhko kuchyně, nesnášejí ale průvan, nepatří tedy na parapet

Vláhy tak akorát

Bez vody neporostou, pravda. Jenže častější příčinou chřadnutí pokojových rostlin je přemíra vláhy nežli nedostatek – zvláště v zimě, kdy se jejich aktivita a tím pádem i odpar vody z listů snižují. Pouze důkladně přisvětlované rostliny, těšící se stálé pokojové teplotě, spotřebují stejné množství vody jako v létě. U ostatních je třeba její přísun snížit, jinak kořeny kvůli vodě, kterou včas nevypijí, uhnívají. Pouze bahenní rostliny si s trvale mokrým substrátem poradí. Krátké proschnutí substrátu jim nevadí, voda trvale stojící v podmisce obvykle ano. U rostlin odpočívajících při nízkých teplotách v chladných zimních zahradách, chodbách či zasklených lodžiích je zálivka zcela minimální.

V zimě sukulenty prakticky zastavují růst, zalévejte je tedy velmi střídmě

Hnojit, či nehnojit?

Dostatečně osvětlené pokojovky přísun živin ocení. Rostliny, jejichž aktivita poklesla, hnojivo nevyužijí, a především příliš mnoho dusíku jim může uškodit. K dostání je mnoho rozpustných hnojiv určených pro rostliny ozdobné listem, pro orchideje, citrusy… Kdo nemá minerální hnojiva v oblibě, může využít i z léta uschované rostlinné výluhy či velmi naředěné zkvašené slepičince. Nemusíte kvůli nim mít na dvorku kurník, lze je i koupit. Při dostatečném ředění ani přírodní hnojiva nijak nezapáchají.


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.