Co potřebují pokojové rostliny v zimě?

Nerostou vám teď doma rostliny tak dobře jako během léta? Častou příčinou jejich chřadnutí bývá přemíra vláhy. Není to však jediná chyba. Zde je návod, jak se o ně v zimě správně starat.

Rostliny pocházející ze Středomoří a subtropů jako oleandr, olivovník, fíkovník, granátovník, většina citrusů, kamélie, vavřín či rozmarýna by měly v zimě odpočívat při nízké teplotě. Oproti tomu pokojovým rostlinám pocházejícím z tropů, mezi něž patří většina běžně pěstovaných druhů, celoroční teplota kolem dvacítky vyhovuje. Co jim však činí potíže, je nedostatek světla za krátkých zimních dní, kdy slunce navíc putuje nízko a oblačnost je častější. Čím vyšší je teplota v pokoji, tím více rostlinám světlo chybí, neboť teplo je nutí k aktivitě.

Begonie patří mezi rostliny méně náročné na světlo, pestrolisté odrůdy ale ve stínu ztrácejí svoji krásnou kresbu, v zimě je proto přeneste na světlo

Dopřejte jim více světla

Je několik možností, jak pokojovým rostlinám zimu zpříjemnit. Pokud můžete v místnosti snížit teplotu na patnáct stupňů, nebudou kvůli nedostatku světla tolik strádat. Při vyšší teplotě se snažte využít přirozeného světla co nejvíce – rostlinám najděte vhodné místo u okna, neobírejte je o světlo záclonami ani zašpiněným sklem, využijte odrazové schopnosti zrcadel. I jasně bílá zeď trochu světla odrazí, na rozdíl od té tmavé. Zatímco v létě se jim dařilo dále od okna, v zimě pro ně bývá vhodnější místo co nejblíže u něj – ideální je jižní a jihovýchodní orientace. Na výrazný nedostatek světla reagují žloutnutím a opadem listů a tvorbou vytáhlých slabých výhonů.

Krotonům nevadí teplo a vlhko kuchyně, nesnášejí ale průvan, nepatří tedy na parapet

Vláhy tak akorát

Bez vody neporostou, pravda. Jenže častější příčinou chřadnutí pokojových rostlin je přemíra vláhy nežli nedostatek – zvláště v zimě, kdy se jejich aktivita a tím pádem i odpar vody z listů snižují. Pouze důkladně přisvětlované rostliny, těšící se stálé pokojové teplotě, spotřebují stejné množství vody jako v létě. U ostatních je třeba její přísun snížit, jinak kořeny kvůli vodě, kterou včas nevypijí, uhnívají. Pouze bahenní rostliny si s trvale mokrým substrátem poradí. Krátké proschnutí substrátu jim nevadí, voda trvale stojící v podmisce obvykle ano. U rostlin odpočívajících při nízkých teplotách v chladných zimních zahradách, chodbách či zasklených lodžiích je zálivka zcela minimální.

V zimě sukulenty prakticky zastavují růst, zalévejte je tedy velmi střídmě

Hnojit, či nehnojit?

Dostatečně osvětlené pokojovky přísun živin ocení. Rostliny, jejichž aktivita poklesla, hnojivo nevyužijí, a především příliš mnoho dusíku jim může uškodit. K dostání je mnoho rozpustných hnojiv určených pro rostliny ozdobné listem, pro orchideje, citrusy… Kdo nemá minerální hnojiva v oblibě, může využít i z léta uschované rostlinné výluhy či velmi naředěné zkvašené slepičince. Nemusíte kvůli nim mít na dvorku kurník, lze je i koupit. Při dostatečném ředění ani přírodní hnojiva nijak nezapáchají.


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Když se procházíte po zahradě akademické sochařky Majky Wichnerové, připadáte si, jako byste byli součástí výtvarného díla. V břečťanu sedí drobná soška mladé dívky, o pár kroků dál stojí Golem a jsou tu i skulptury fenyklu. I tenhle s láskou opečovávaný kus zeleně je dokladem jejího celoživotního díla. Přestože značnou část svého života prožila v emigraci, ve vesnici nedaleko Rožďalovic se cítí doma.

Celý článek

Sladká a voňavá rajčata

Sladká a voňavá rajčata

Sezóna rajčat je v plném proudu, a tak si můžete připravit oblíbené pochoutky z výpěstků z vlastní zahrádky nebo z čerstvých, na slunci vypěstovaných sladkých a aromatických plodů.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.