Elektrospotřebiče v retro stylu

Přemýšlíte, jak sladit stylové zařízení venkovské kuchyně se současnými spotřebiči? Žádný problém – chladničku, sporák, troubu, varnou konvici i další přístroje dnes koupíte i v takzvaném retro stylu.

Nerez, rovné linie a ostré hrany elektrospotřebičů se dobře vyjímají především v moderně zařízeném interiéru. Do kuchyně vybavené nábytkem ve stylu našich babiček, se dřevěnými profilovanými dvířky a povrchovou úpravou s patinou, s kachlovými kamny a vyšívanými záclonkami si většinou představujeme něco trochu jiného.

Toustovač z řady 50s Style retro na čtyři tousty (Smeg)

Staronový vzhled

Naštěstí současný trend „starého“ nábytku inspiroval nejen výrobce bytových doplňků a textilu, ale i designéry a výrobce kuchyňských elektrospotřebičů. A tak si můžete do chalupy nebo chaty pořídit elektrospotřebiče i v takzvaném retrostylu. Celkovým tvarem, svými detaily – například ovládacími prvky – i barevností připomínají výrobky z padesátých let minulého století. Pod touto slupkou se samozřejmě skrývá moderní technologie. Pořídit si tak můžete jak velké elektrospotřebiče – chladničku, mrazničku, vinotéku, pračku, myčku, sporák, troubu, varnou plochu, digestoř –, tak malé kuchyňské spotřebiče, jako jsou například varná konvice, toustovač, mixér, kuchyňský robot.

Multifunkční elektrická vestavná trouba Tradicional se sedmi programy (Hotpoint)

Oblé tvary…

Trend zaoblených elektrospotřebičů je čím dál tím více oblíbený. Elektrické varné konvice připomínají svými liniemi tradiční porcelánové konvice na čaj, s krytem ve tvaru klasické pokličky. Sporáky a trouby s oválnými i dekorativně tvarovanými okénky ve dvířkách, výraznými ovládacími páčkami a madly v barvě bronzu pěkně ladí s dřevěnými kuchyněmi ve stylu mládí našich babiček. Robustní tvary chladniček zjemňují výrazně zaoblené hrany a na dvířkách vynikají výrazná madla.

Žehlička Eta pro žehlení bez napařování (Euronics)

… jemné barvy

Spotřebiče jsou především v jemných pastelových barvách – krémové, slonové kosti, vanilkové, růžové, bleděmodré, zelenkavé. Větší spotřebiče, jako jsou chladničky, pračky, myčky, se nabízejí i v sytých barvách, jako je oranžová, červená, fialová, modrá, čokoládově hnědá, šedá či černá.
Vyvarujte se ale přílišného kombinování barev dohromady. Když zvolíte malé kuchyňské spotřebiče, například varnou konvici, toustovač a mixér, ve stejné barevnosti, vytvoříte tak pohledný komplet. Oživit barevnými retro spotřebiči lze ovšem nejen kuchyni v babiččině stylu, ale i strohý moderní interiér.

Chladničky z řady retro značky Gorenje pořídíte i v zelené, oranžové, fialové nebo černé barvě (Gorenje, Okay)

Rychlovarná konvice a toustovač Scultura značky Dé Longhi ve vysoce lesklém provedení s chromovými detaily (Alza)

Vypadá jako starý rozhlasový přístroj, ale přehrává i CD apod. (Hyundai)

Tradiční oblíbená remoska pro přípravu jídel dostala trochu nový design (Remoska)

Kuchyňský robot s výklopnou hlavou a s výměnnými nástavci, řada 50s Style retro (Smeg)

Rychlovarná konvice Concept v zelené barvě o objemu 1,7 l (Okay)

Opékač topinek značky Kenwood (Euronics)

Pastelově zelená varná konvice o objemu 1,7 l, řada 50s Style retro (Smeg)

 

 


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Barevné kytičky ze šišek

Barevné kytičky ze šišek

Šišky nasbírané v lese lákají ke tvoření. Zkuste si z nich vyrobit třeba barevné kvítky a použít je pro vytvoření pestré zahrádky. Zarámujte ji a máte krásnou dekoraci do dětského pokoje.

Celý článek

Arnošt Möller: Kožený výrobek je věčný

Arnošt Möller: Kožený výrobek je věčný

Materiál ke své práci shání pouze v ověřených koželužnách a nejraději pracuje s hovězí kůží. Precizně provedená práce je na ručně zhotovených kožedělných výrobcích Arnošta Möllera vidět na první pohled. Nahlédněte spolu s námi do jeho dílny v Ohrazenicích u Turnova, kde vznikají peněženky, opasky, pouzdra i dámské kabelky.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.