Elektrospotřebiče v retro stylu

Přemýšlíte, jak sladit stylové zařízení venkovské kuchyně se současnými spotřebiči? Žádný problém – chladničku, sporák, troubu, varnou konvici i další přístroje dnes koupíte i v takzvaném retro stylu.

Nerez, rovné linie a ostré hrany elektrospotřebičů se dobře vyjímají především v moderně zařízeném interiéru. Do kuchyně vybavené nábytkem ve stylu našich babiček, se dřevěnými profilovanými dvířky a povrchovou úpravou s patinou, s kachlovými kamny a vyšívanými záclonkami si většinou představujeme něco trochu jiného.

Toustovač z řady 50s Style retro na čtyři tousty (Smeg)

Staronový vzhled

Naštěstí současný trend „starého“ nábytku inspiroval nejen výrobce bytových doplňků a textilu, ale i designéry a výrobce kuchyňských elektrospotřebičů. A tak si můžete do chalupy nebo chaty pořídit elektrospotřebiče i v takzvaném retrostylu. Celkovým tvarem, svými detaily – například ovládacími prvky – i barevností připomínají výrobky z padesátých let minulého století. Pod touto slupkou se samozřejmě skrývá moderní technologie. Pořídit si tak můžete jak velké elektrospotřebiče – chladničku, mrazničku, vinotéku, pračku, myčku, sporák, troubu, varnou plochu, digestoř –, tak malé kuchyňské spotřebiče, jako jsou například varná konvice, toustovač, mixér, kuchyňský robot.

Multifunkční elektrická vestavná trouba Tradicional se sedmi programy (Hotpoint)

Oblé tvary…

Trend zaoblených elektrospotřebičů je čím dál tím více oblíbený. Elektrické varné konvice připomínají svými liniemi tradiční porcelánové konvice na čaj, s krytem ve tvaru klasické pokličky. Sporáky a trouby s oválnými i dekorativně tvarovanými okénky ve dvířkách, výraznými ovládacími páčkami a madly v barvě bronzu pěkně ladí s dřevěnými kuchyněmi ve stylu mládí našich babiček. Robustní tvary chladniček zjemňují výrazně zaoblené hrany a na dvířkách vynikají výrazná madla.

Žehlička Eta pro žehlení bez napařování (Euronics)

… jemné barvy

Spotřebiče jsou především v jemných pastelových barvách – krémové, slonové kosti, vanilkové, růžové, bleděmodré, zelenkavé. Větší spotřebiče, jako jsou chladničky, pračky, myčky, se nabízejí i v sytých barvách, jako je oranžová, červená, fialová, modrá, čokoládově hnědá, šedá či černá.
Vyvarujte se ale přílišného kombinování barev dohromady. Když zvolíte malé kuchyňské spotřebiče, například varnou konvici, toustovač a mixér, ve stejné barevnosti, vytvoříte tak pohledný komplet. Oživit barevnými retro spotřebiči lze ovšem nejen kuchyni v babiččině stylu, ale i strohý moderní interiér.

Chladničky z řady retro značky Gorenje pořídíte i v zelené, oranžové, fialové nebo černé barvě (Gorenje, Okay)

Rychlovarná konvice a toustovač Scultura značky Dé Longhi ve vysoce lesklém provedení s chromovými detaily (Alza)

Vypadá jako starý rozhlasový přístroj, ale přehrává i CD apod. (Hyundai)

Tradiční oblíbená remoska pro přípravu jídel dostala trochu nový design (Remoska)

Kuchyňský robot s výklopnou hlavou a s výměnnými nástavci, řada 50s Style retro (Smeg)

Rychlovarná konvice Concept v zelené barvě o objemu 1,7 l (Okay)

Opékač topinek značky Kenwood (Euronics)

Pastelově zelená varná konvice o objemu 1,7 l, řada 50s Style retro (Smeg)

 

 


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Výzdoba s vůní jehličí

Výzdoba s vůní jehličí

I jediná smrková, borová či jedlová větvička disponuje onou nenahraditelnou ingrediencí, která přičaruje do našich příbytků kouzlo Vánoc. Zakomponování do sváteční výzdoby je tak sázkou na jistotu.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…