Ze starého nové

Slovo „recyklace“, tedy navracení materiálů nebo předmětů zpět do života, se v poslední době skloňuje ve všech pádech. Recykluje se nejen starý papír a plasty, ale třeba i nábytek a bytové doplňky.

Recyklace se netýká jen velkých firem, ale podílet se na ní může každý. A mnozí z nás i našich předků to vlastně dělali už dávno před tím, než se na ulicích objevily kontejnery na tříděný odpad. Vždyť co jiného než recyklace je například přešití obnošených šatů na novou sukni, úprava staré police z dílny na botník do předsíně, vytvoření dekorativní mozaiky z rozbitého porcelánu a ze střepů vybouraných obkládaček… A tak bychom mohli pokračovat.

Má-li stůl poničenou desku, ale aspoň ještě dvě zachovalé soustružené nohy, udělejte z něj úzký konzolový stolek. Nebojte se vybrat na jeho nátěr i výraznější barvu

Recyklování nábytku

Využívání starých věcí pro něco nového existovalo i dříve, bylo to ale spíše intuitivní a hospodárné chování než čin s myšlenkou „teď vezmu nějakou starou věc a předělám ji na něco zajímavého“.

Průkopníky v novodobém recyklování především nábytku a bytových doplňků jsou určitě chalupáři. Na venkově hledali relaxaci a protiváhu modernímu způsobu bydlení a života ve městě, na chalupách se tedy chtěli obklopit i tradičním nábytkem. Ten se sice v některých chalupách zachoval, ale často byl poškozený nevhodným používáním nebo zubem času. Chalupáři ho začali navracet do života. Někdy ho stačilo jen očistit a natřít, jindy, pokud se už nehodil k původnímu účelu nebo byl dost poničený, ho využili pro něco jiného. I v našich reportážích z chat a chalup se můžete s takovými případy setkávat.

Misník udělal majitel chalupy z různých starých prken a nábytku, použil i záklopové prkno z hrázděného domu s vepsaným letopočtem 1789

Netradiční koníček

Tvořiví jedinci se inspirovali příklady kolem sebe, v tisku a na internetu a začali cíleně vyhledávat již nepoužívané staré věci a přetvářet je v něco nového. Je v tom chuť nejen zachraňovat, ale i tvořit něco vlastníma rukama, výtvarně se „vyřádit“ a mít radost z pěkného výsledku.

Někdy může jít jen o natření otlučené skříňky zajímavě zkombinovanými barvami a doplnění novými úchytkami, přičemž původní účel nábytku zůstane zachován. Jindy o naprostou proměnu něčeho ve zcela novou věc. A využívat se přitom dá nejen dřevo, ale materiálem pro originální nábytek a doplňky může být i různý kovový odpad, samotné nářadí, nádobí a podobně. Ani pouhé zbytky starého nábytku nemusí skončit na skládce, jak se můžete na fotografiích přesvědčit. Originálně využít se dá vlastně úplně všechno. Třeba jen na abstraktní dekoraci.

Nábytek do předsíně tuláka – tak ho nazval jeho autor. Starý dřevěný kufr zpevnil, připevnil nové nožičky, oddělil víko a pomaloval.

Dveře z almary inspirovaly k vytvoření paravánu. Ve výplni dveří je napnuta bílá režná látka

Ze staré pochroumané židle snadno vyrobíte romantickou houpačku

Stůl v industriálním stylu je z kovových dílů určených do šrotu, kola s klikou a dřevěných palet

Originální skříňka je vyrobena ze znovu použitého teakového dřeva starých loděk

Velký rodinný stůl je vyrobený z křídla nepotřebných kazetových dveří

www.balakryl.cz, www.balakrylrecyveci.cz,

www.blackox.cz, www.dulux.cz, www.starakrasa.cz

 


Text: tvr; foto: P. Veselý a archiv firem

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek