Ze starého nové

Slovo „recyklace“, tedy navracení materiálů nebo předmětů zpět do života, se v poslední době skloňuje ve všech pádech. Recykluje se nejen starý papír a plasty, ale třeba i nábytek a bytové doplňky.

Recyklace se netýká jen velkých firem, ale podílet se na ní může každý. A mnozí z nás i našich předků to vlastně dělali už dávno před tím, než se na ulicích objevily kontejnery na tříděný odpad. Vždyť co jiného než recyklace je například přešití obnošených šatů na novou sukni, úprava staré police z dílny na botník do předsíně, vytvoření dekorativní mozaiky z rozbitého porcelánu a ze střepů vybouraných obkládaček… A tak bychom mohli pokračovat.

Má-li stůl poničenou desku, ale aspoň ještě dvě zachovalé soustružené nohy, udělejte z něj úzký konzolový stolek. Nebojte se vybrat na jeho nátěr i výraznější barvu

Recyklování nábytku

Využívání starých věcí pro něco nového existovalo i dříve, bylo to ale spíše intuitivní a hospodárné chování než čin s myšlenkou „teď vezmu nějakou starou věc a předělám ji na něco zajímavého“.

Průkopníky v novodobém recyklování především nábytku a bytových doplňků jsou určitě chalupáři. Na venkově hledali relaxaci a protiváhu modernímu způsobu bydlení a života ve městě, na chalupách se tedy chtěli obklopit i tradičním nábytkem. Ten se sice v některých chalupách zachoval, ale často byl poškozený nevhodným používáním nebo zubem času. Chalupáři ho začali navracet do života. Někdy ho stačilo jen očistit a natřít, jindy, pokud se už nehodil k původnímu účelu nebo byl dost poničený, ho využili pro něco jiného. I v našich reportážích z chat a chalup se můžete s takovými případy setkávat.

Misník udělal majitel chalupy z různých starých prken a nábytku, použil i záklopové prkno z hrázděného domu s vepsaným letopočtem 1789

Netradiční koníček

Tvořiví jedinci se inspirovali příklady kolem sebe, v tisku a na internetu a začali cíleně vyhledávat již nepoužívané staré věci a přetvářet je v něco nového. Je v tom chuť nejen zachraňovat, ale i tvořit něco vlastníma rukama, výtvarně se „vyřádit“ a mít radost z pěkného výsledku.

Někdy může jít jen o natření otlučené skříňky zajímavě zkombinovanými barvami a doplnění novými úchytkami, přičemž původní účel nábytku zůstane zachován. Jindy o naprostou proměnu něčeho ve zcela novou věc. A využívat se přitom dá nejen dřevo, ale materiálem pro originální nábytek a doplňky může být i různý kovový odpad, samotné nářadí, nádobí a podobně. Ani pouhé zbytky starého nábytku nemusí skončit na skládce, jak se můžete na fotografiích přesvědčit. Originálně využít se dá vlastně úplně všechno. Třeba jen na abstraktní dekoraci.

Nábytek do předsíně tuláka – tak ho nazval jeho autor. Starý dřevěný kufr zpevnil, připevnil nové nožičky, oddělil víko a pomaloval.

Dveře z almary inspirovaly k vytvoření paravánu. Ve výplni dveří je napnuta bílá režná látka

Ze staré pochroumané židle snadno vyrobíte romantickou houpačku

Stůl v industriálním stylu je z kovových dílů určených do šrotu, kola s klikou a dřevěných palet

Originální skříňka je vyrobena ze znovu použitého teakového dřeva starých loděk

Velký rodinný stůl je vyrobený z křídla nepotřebných kazetových dveří

www.balakryl.cz, www.balakrylrecyveci.cz,

www.blackox.cz, www.dulux.cz, www.starakrasa.cz

 


Text: tvr; foto: P. Veselý a archiv firem

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Domácí višňový sirup

Domácí višňový sirup

Udělejte si ho snadno a rychle z úrody domácích višní. Je výborný k přípravě osvěžující višňové limonády nebo na ochucení zmrzlinových dezertů.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.