Foto: Alena Isabella Grimmichová

Šperky z křišťálové pryskyřice

Chtěli byste si vytvořit originální šperky či přívěsky z křišťálové pryskyřice? Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Podle našeho podrobného návodu to určitě hravě zvládnete.

Křišťálová pryskyřice je po zatvrdnutí průhledná jako sklo. Je jeho dokonalou imitací. Jejím předchůdcem byl celuloid, který byl vynalezen v polovině devatenáctého století, a byl převážně používán jako náhrada za slonovinu, kterou svými vlastnostmi a vzhledem připomínal. Dalším předchůdcem byl bakelit, který se stal populárním hlavně v době druhé světové války. Křišťálová pryskyřice je dvousložková průhledná hmota imitující sklo, do které je možno zalít téměř cokoliv. Po smíchání obou složek – pryskyřice a tvrdidla – můžete začít s tekutinou pracovat. Její dvousložkový epoxidový systém umožňuje dokonalou simulaci skla. Měli byste však být velice opatrní a dodržovat bezpečnostní pokyny.

Důležité je také dodržet přesný poměr při míchání tekutin. My jsme pracovali s pryskyřicí od firmy Pébeo. Jedná se o transparentní, vysoce odolnou křišťálovou pryskyřici, s níž se díky jednoduchému dávkování snadno pracuje. Do pryskyřice můžete zalévat takřka cokoli. Materiál však nesmí být olejový ani vlhký. Křišťálová pryskyřice skýtá nekonečné množství možností. Pryskyřice se dá použít na odlévání, tvorbu šperků, dekorace nejrůznějších předmětů, laminátování a může být také použita jako ochranný lak. My si z pryskyřice vytvoříme přívěsky.

Budete potřebovat:

  • křišťálovou pryskyřici
  • vazelínu na vymazávání forem
  • ochranné rukavice
  • odměrku
  • špachtli
  • silikonové formičky
  • bižuterní komponenty
  • korálky
  • kamínky
  • flitry
  • sušenou levanduli
  • lisované květiny
  • lepidlo

Balení křišťálové pryskyřice obsahuje:

1 x pryskyřice, 1 x tužidlo, 1 pár ochranných rukavic, 2 odměrky, 2 špachtle na míchání.

Doporučený postup:

Ve vhodné nádobě smíchejte tužidlo (komponent B) s pryskyřicí (komponent A) v poměru 1:2 (1 díl B tužidla a 2 díly A pryskyřice) a důkladně zamíchejte, hlavně v rozích nádoby. Míchejte směs velice pomalu, aby se vám v ní nevytvořily bubliny. Doporučujeme použít vysokou nádobu (např. kelímek) a neplnit ho až po okraj. Poté vytvořenou směs nalijte do lůžka, na fotku či do formy. Pokud použijete formu, odlitek z ní vyjměte po 12 hodinách.

Postup:

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Vytvořte si přívěsky z pryskyřice s různými předměty, které do ní zalijete. Nejprve vymažte formy vazelínou, aby bylo možné později pryskyřici vyjmout.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Podle návodu na balení rozmíchejte kříšťálovou pryskyřici.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Do forem nalijte nízkou vrstvu pryskyřice. Lijte ji do forem po kapkách, třeba špachtlí. Chvíli ji nechte odpočinout, poté vložte korálky, flitry a kamínky, které spolu budou barevně ladit. Uvědomte si, že to, co vkládáte jako první, bude nejlépe vidět. Pokud vkládáte předmět, který má lícovou a rubovou stranu, vkládejte ho lícem dolů, směrem ke dnu nádobky.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Přidejte trochu pryskyřice a poté zasypte formy suchými levandulovými květy. To celé zalijte pryskyřicí. Pracujte na plastové podložce, pryskyřice se vám pravděpodobně dostane i mimo formičky. Ihned po vytvoření šperků ji omyjte.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Formičky přeneste na čistou plochu, opět nejlépe plastovou, a nechte pryskyřici v klidu nejméně 12 hodin tvrdnout.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Po 12 hodinách můžete pryskyřici vyklopit. Formičky vymyjte teplou vodou s mýdlem pro další použití.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Další přívěsky vytvořte podobně. Tentokrát do nich vložte malé korálky, sušené květiny a flitry. Opět nechte v klidu zatvrdnout. Jako první vkládejte do formy s trochou pryskyřice to, co má být nejlépe viditelné.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Po 12 hodinách vyjměte šperk z formičky.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Na zadní stranu přívěsku přilepte očko.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Do očka po zaschnutí lepidla navlékněte kroužek na zavěšení. Všimněte si, jak jinak vyzní přívěsek, který má průhlednou zadní část, a ten, u něhož je zadní část zakryta levandulí.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Hotové přívěsky zavěste na kůžičku, stuhu nebo připevněte na větší kroužek a použijte jako přívěsek na klíče.


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek