Vinuté perle si autorka sama vyrábí tradiční sklářskou technikou

Izabela Sternbergová: Do svých šperků vkládám krásu Jemniště

Izabelu Sternbergovou asi nejčastěji najdete na zámku Jemniště. Věnuje se tu nejen turistům, ale také šperkům, které vytváří s láskou a citem. Vinuté perly a korálky si také sama vyrábí.

Bavilo vás tvoření už od dětství?

Ano, kutila jsem už jako malá holka. Na zámku bylo mnoho krásných věcí, které přímo sváděly k tomu, aby je člověk opravoval. V té době to ale často dopadlo spíše zničením než opravením. První řemeslo, kterému jsem se víc věnovala, bylo hrnčířství, točila jsem na kruhu, učila se vypalovat výrobky, pak jsem se učila příst na kolovratu a tkát na tkalcovském stavu. Později jsem cítila potřebu se přesunout k další činnosti, a tou se stala práce s korálky. Napřed jsem si korálky kupovala a z nich motala šperky, později jsem se naučila pracovat se sklářským kahanem a vyrábět si vlastní korálky, ze kterých nyní dělám šperky.

 

Věnuje se podobné činnosti někdo z vaší rodiny?

Moje máma, Petra Sternbergová, je velmi kreativní člověk. Pod značkou Hunting Dress Code navrhla několik kolekcí lovecké módy pro ženy. Zámku dala šmrnc, má vkus a cit, který je při návštěvě našich prostor velmi znát.

 

Při návštěvě zámku Jemniště si můžete šperky prohlédnout i vyzkoušet

 

Kdy jste se začala šperkům věnovat systematicky a také je prodávat?

Před sedmi lety mi rodiče přivezli první velkou várku korálků z Jablonce a já jsem se rozklepala štěstím. Hned ten večer jsem vyrobila několik šperků a měla jsem jasno. Strach spojený s prodejem výrobků měli všichni až na mě. Nějak jsem cítila, že to klapne.

 

Jak dlouho trvalo, než jste se svými výrobky byla spokojená?

Byla jsem z výroby tak nadšená, že jsem vůbec neměla nutkání přemýšlet nad tím, jestli budou nadšení i ostatní. Obrovsky mě těšil – a pořád těší – ten proces výroby. Tehdy mě vůbec mě nenapadlo, že by mohlo vzniknout něco nezajímavého. Dnes už nad tím přemýšlím trochu jinak, šperky chci mít vyvážené, používám i trochu jiný materiál, snažím se do nich vkládat krásu Jemniště. Mám obrovské štěstí v tom, že mám nakoukanou starou krásu nejen z našeho zámku, ale také z galerií a muzeí, do kterých nás rodiče brali už jako malé děti. Tam někde začala má láska k upřímnému krásnu.

Šperky se hodí pro běžné každodenní nošení i pro slavnostní příležitosti

 

Pamatujete si na svého prvního zákazníka?

Šperky jsem měla vystavené v malém butiku a pár jich prodaly naše průvodkyně, ale na svůj první prodej si pamatuji moc dobře. Všechno šlo totiž špatně. Paní potřebovala asistenci při zkoušení, mně se klepaly ruce a nemohla jsem náhrdelník zapnout, při rozepínání jsem zapínání rozbila. Byl to trapas. Paní měla soucit a šperk si nechala opravený poslat poštou.

 

Proč jste si ze škály nejrůznějších možností vybrala právě tvorbu šperků z českého skla?

Vždycky se mi líbily dámy, které se uměly zdobit a měly šmrnc. Věděla jsem, že dokážu vyrobit šperky, které ženám dodají sebedůvěru, jiskru a ženskost. Šperky toho o lidech hodně říkají. A české sklo jsem si vybrala, protože mě baví to, jak jsou Češi zruční. Chtěla jsem také přispět a reprezentovat na českém zámku českou sklářskou a šperkařskou tradici.

Vinuté perle si autorka sama vyrábí tradiční sklářskou technikou

 

Ze svých šperků také vytváříte nejrůznější kolekce. Kde berete inspiraci?

Ta nejhlubší inspirace pochází ze zámku, hodně mě dobíjí cestování a okoukávání umění, miluju přírodu. Před pár lety jsem vyráběla šperky podle květin, které mi zákaznice poslaly, později podle různých barevných rybiček a jedovatých žab. Inspirace číhá všude a je fascinující se jí nechat pohltit.

 

Jaká je vaše aktuální kolekce?

První kolekce tohoto roku byla zlatá, byly to velké vinuté perle, které jsem hodně zdobila, tato kolekce je už z většiny prodaná. Druhá byla taková surovější, o tu není takový zájem, a nyní pracuji na špercích, které jsou z českých broušených korálků a vinutkami z mé dílny jsou jen doplněné. Letos mě baví velké a mohutné šperky. Vyrábím šperky na e-shop i na zámek, které nijak do kolekcí nezahrnuji. Každý z nich je originál.

Každý ručně vyrobený šperk ze zámku Jemniště je neopakovatelný originál

 

Tvoříte denně?

Ano. Jsou dny, kdy mám chuť být jen na kahanu, jindy střídám motání šperků a výrobu vinutek. Dny, během kterých musím řešit nákup materiálu, správu e-shopu, správu sociálních sítí, mě baví trochu méně. Nyní po večerech obepisuji butiky a sháním prodejní místo, i to ke šperkům patří. Silné inspirační vlny přichází v noci. Miluju noční vyrábění.

 

Jak dlouho vám výroba šperků trvá?

Velké složité šperky dělám třeba šest hodin, jiné šperky mám hotové hned. Záleží i na tom, jestli mám dobrý den, občas to prostě nejde.

Kromě ručně vinutých perel používá Izabela Sternbergová k vytváření šperků i korálky z českého skla

 

Jaké dovednosti jsou pro takovou tvorbu důležité? A promiňte mi, ale není to trochu „piplačka“?

Piplačka to je! Věřím ale, že ke každému řemeslu a malému businessu je nutná velká dávka odhodlání, trpělivosti, chuti k úspěchu i neúspěchu, a hlavně kreativita.

 

Jaký je o šperky zájem?

Zájem se pomaličku zvyšuje. Nyní se mé šperky občas dostanou na focení s Miss, to beru jako velký úspěch. Na Vánoce se šperky pojedu na české velvyslanectví ve Vídni a budu je tam prezentovat, to mě také obrovsky těší. Prodej na zámku je velmi časově omezený naší krátkou sezónou, e-shop je jistota, ale není to ono. Šperk by si měly dámy vyzkoušet. Teď pevně doufám, že se někdo ozve a budu mít prodejní místo i mimo zámek.

K vybranému náhrdelníku si můžete nechat od autorky vyrobit i náramek a náušnice

 

Specializujete se také na svatební šperky. Je to pro vás zavazující, tvořit šperk pro nevěstu?

Je to pro mě trochu stres. Nevěsty bývají velmi nervózní a domluva s nimi občas není jednoduchá. Když pracuji na svatebním šperku, musím být vždy připravená na to, že ho třeba budu muset rychle předělat. A při tom je důležité zůstat v klidu. Výroba pro družičky nebo hosty je snazší, nevěsty si šperky objednají jako dárky a tolik to neřeší. Svatební objednávky ale nejsou tak časté, častěji vyrábím větší šperky na míru. Teď by mě moc bavila nějaká větší a složitá zakázka, nějaká nová výzva.

 

Přemýšlíte i o jiném typu tvoření? Nebo vás právě šperky nejvíc naplňují?

Tento měsíc budu pracovat na doplňcích nejen ze skla, bude to spojení keramiky, dřeva a skla a jsem na to moc zvědavá. Nebráním se žádné spolupráci s návrháři. Baví mě zkoušet něco nového. Tento měsíc také začínám s novou činností na zámku. Jde o akci „vyrob si svůj zámecký šperk“. Předvyrobím velké množství vinutých perel a zákazníci si z nich mohou vyrobit vlastní šperk. Díky tomu mám možnost prohlédnout si, jaké barevné kombinace je baví a oni sami si často teprve až u této činnosti uvědomí, co to vinuté perle jsou a kolik je za každou z nich práce. Potom chápou i ceny.

Izabela pečlivě vybírá tvary i odstíny perel a korálků, aby šperk působil pozitivně

Máme za sebou první půlrok roku 2021. Přemýšlíte už o kolekci na rok příští?

Mám promyšlených několik kolekcí a myslím, že všechny vzniknou ještě tento rok. Už brzy představím velmi povedenou kombinaci skla a říčních perel. Vidíte – jen o tom mluvím a už mám nutkání jít rychle vyrábět.

 

Jaké je vaše přání do budoucna, pokud jde o výrobu šperků?

Šperky jsou mému srdci velmi blízké. Přeju si, aby se vše dál rozjíždělo a co nejdříve mě začaly živit tak, abych měla nějaké rezervy. Díky šperkům jsem na dálku adoptovala dívenku a zajistila jí vzdělání. Právě tímto směrem bych se šperky chtěla dál jít. Přeci jen, šperk je něco, co není k životu nutné, ale koupit si šperk, skrze který někde pomůžete, to mi zní hezky.


Kontakt

Šperky Bela

Izabela Sternbergová

Zámek Jemniště
Postupice
E-mail: izabela@jemniste.cz
Tel.: 739 432 820
Web: http://sperky-bela.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Izabely Sternbergové

Další články

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek

Šárka Schmelzerová: Porcelán je zábava i adrenalin

Šárka Schmelzerová: Porcelán je zábava i adrenalin

Věnuje se výrobě originálního autorského porcelánu a svou tvorbou se už dvanáct let také živí, i když přiznává, že to není úplně jednoduché. K bělostnému porcelánu má Šárka Schmelzerová blízko snad i proto, že v kraji, který proslul jeho výrobou, vyrostla. Dílnu má ve Štědré u Žlutic na Karlovarsku.

Celý článek

Dejte dřevu starobylou patinu

Dejte dřevu starobylou patinu

Dřevo můžeme pomocí různých technik upravit tak, aby získalo zdánlivě zašlou a věkovitou patinu. Lépe pak souzní s interiérem starého domu a dotváří nostalgickou atmosféru.

Celý článek

Cínař a betlémář Petr Rýgr: Cínové figurky mi přinesly volnost

Cínař a betlémář Petr Rýgr: Cínové figurky mi přinesly volnost

K odlévání cínových figurek se dostal Petr Rýgr ještě za minulého režimu. Důvod byl jednoduchý: toužil po volnosti a svobodném povolání. Když v roce 1988 vyšlo vládní nařízení, které umožňovalo soukromě provozovat některé služby, pustil se do vytváření upomínkových předmětů. Dnes se výrobou cínových figurek živí. Zaměřuje se především na betlémy.

Celý článek