Izabela Sternbergová: Do svých šperků vkládám krásu Jemniště

Izabelu Sternbergovou asi nejčastěji najdete na zámku Jemniště. Věnuje se tu nejen turistům, ale také šperkům, které vytváří s láskou a citem. Vinuté perly a korálky si také sama vyrábí.

Bavilo vás tvoření už od dětství?

Ano, kutila jsem už jako malá holka. Na zámku bylo mnoho krásných věcí, které přímo sváděly k tomu, aby je člověk opravoval. V té době to ale často dopadlo spíše zničením než opravením. První řemeslo, kterému jsem se víc věnovala, bylo hrnčířství, točila jsem na kruhu, učila se vypalovat výrobky, pak jsem se učila příst na kolovratu a tkát na tkalcovském stavu. Později jsem cítila potřebu se přesunout k další činnosti, a tou se stala práce s korálky. Napřed jsem si korálky kupovala a z nich motala šperky, později jsem se naučila pracovat se sklářským kahanem a vyrábět si vlastní korálky, ze kterých nyní dělám šperky.

 

Věnuje se podobné činnosti někdo z vaší rodiny?

Moje máma, Petra Sternbergová, je velmi kreativní člověk. Pod značkou Hunting Dress Code navrhla několik kolekcí lovecké módy pro ženy. Zámku dala šmrnc, má vkus a cit, který je při návštěvě našich prostor velmi znát.

 

Při návštěvě zámku Jemniště si můžete šperky prohlédnout i vyzkoušet

 

Kdy jste se začala šperkům věnovat systematicky a také je prodávat?

Před sedmi lety mi rodiče přivezli první velkou várku korálků z Jablonce a já jsem se rozklepala štěstím. Hned ten večer jsem vyrobila několik šperků a měla jsem jasno. Strach spojený s prodejem výrobků měli všichni až na mě. Nějak jsem cítila, že to klapne.

 

Jak dlouho trvalo, než jste se svými výrobky byla spokojená?

Byla jsem z výroby tak nadšená, že jsem vůbec neměla nutkání přemýšlet nad tím, jestli budou nadšení i ostatní. Obrovsky mě těšil – a pořád těší – ten proces výroby. Tehdy mě vůbec mě nenapadlo, že by mohlo vzniknout něco nezajímavého. Dnes už nad tím přemýšlím trochu jinak, šperky chci mít vyvážené, používám i trochu jiný materiál, snažím se do nich vkládat krásu Jemniště. Mám obrovské štěstí v tom, že mám nakoukanou starou krásu nejen z našeho zámku, ale také z galerií a muzeí, do kterých nás rodiče brali už jako malé děti. Tam někde začala má láska k upřímnému krásnu.

Šperky se hodí pro běžné každodenní nošení i pro slavnostní příležitosti

 

Pamatujete si na svého prvního zákazníka?

Šperky jsem měla vystavené v malém butiku a pár jich prodaly naše průvodkyně, ale na svůj první prodej si pamatuji moc dobře. Všechno šlo totiž špatně. Paní potřebovala asistenci při zkoušení, mně se klepaly ruce a nemohla jsem náhrdelník zapnout, při rozepínání jsem zapínání rozbila. Byl to trapas. Paní měla soucit a šperk si nechala opravený poslat poštou.

 

Proč jste si ze škály nejrůznějších možností vybrala právě tvorbu šperků z českého skla?

Vždycky se mi líbily dámy, které se uměly zdobit a měly šmrnc. Věděla jsem, že dokážu vyrobit šperky, které ženám dodají sebedůvěru, jiskru a ženskost. Šperky toho o lidech hodně říkají. A české sklo jsem si vybrala, protože mě baví to, jak jsou Češi zruční. Chtěla jsem také přispět a reprezentovat na českém zámku českou sklářskou a šperkařskou tradici.

Vinuté perle si autorka sama vyrábí tradiční sklářskou technikou

 

Ze svých šperků také vytváříte nejrůznější kolekce. Kde berete inspiraci?

Ta nejhlubší inspirace pochází ze zámku, hodně mě dobíjí cestování a okoukávání umění, miluju přírodu. Před pár lety jsem vyráběla šperky podle květin, které mi zákaznice poslaly, později podle různých barevných rybiček a jedovatých žab. Inspirace číhá všude a je fascinující se jí nechat pohltit.

 

Jaká je vaše aktuální kolekce?

První kolekce tohoto roku byla zlatá, byly to velké vinuté perle, které jsem hodně zdobila, tato kolekce je už z většiny prodaná. Druhá byla taková surovější, o tu není takový zájem, a nyní pracuji na špercích, které jsou z českých broušených korálků a vinutkami z mé dílny jsou jen doplněné. Letos mě baví velké a mohutné šperky. Vyrábím šperky na e-shop i na zámek, které nijak do kolekcí nezahrnuji. Každý z nich je originál.

Každý ručně vyrobený šperk ze zámku Jemniště je neopakovatelný originál

 

Tvoříte denně?

Ano. Jsou dny, kdy mám chuť být jen na kahanu, jindy střídám motání šperků a výrobu vinutek. Dny, během kterých musím řešit nákup materiálu, správu e-shopu, správu sociálních sítí, mě baví trochu méně. Nyní po večerech obepisuji butiky a sháním prodejní místo, i to ke šperkům patří. Silné inspirační vlny přichází v noci. Miluju noční vyrábění.

 

Jak dlouho vám výroba šperků trvá?

Velké složité šperky dělám třeba šest hodin, jiné šperky mám hotové hned. Záleží i na tom, jestli mám dobrý den, občas to prostě nejde.

Kromě ručně vinutých perel používá Izabela Sternbergová k vytváření šperků i korálky z českého skla

 

Jaké dovednosti jsou pro takovou tvorbu důležité? A promiňte mi, ale není to trochu „piplačka“?

Piplačka to je! Věřím ale, že ke každému řemeslu a malému businessu je nutná velká dávka odhodlání, trpělivosti, chuti k úspěchu i neúspěchu, a hlavně kreativita.

 

Jaký je o šperky zájem?

Zájem se pomaličku zvyšuje. Nyní se mé šperky občas dostanou na focení s Miss, to beru jako velký úspěch. Na Vánoce se šperky pojedu na české velvyslanectví ve Vídni a budu je tam prezentovat, to mě také obrovsky těší. Prodej na zámku je velmi časově omezený naší krátkou sezónou, e-shop je jistota, ale není to ono. Šperk by si měly dámy vyzkoušet. Teď pevně doufám, že se někdo ozve a budu mít prodejní místo i mimo zámek.

K vybranému náhrdelníku si můžete nechat od autorky vyrobit i náramek a náušnice

 

Specializujete se také na svatební šperky. Je to pro vás zavazující, tvořit šperk pro nevěstu?

Je to pro mě trochu stres. Nevěsty bývají velmi nervózní a domluva s nimi občas není jednoduchá. Když pracuji na svatebním šperku, musím být vždy připravená na to, že ho třeba budu muset rychle předělat. A při tom je důležité zůstat v klidu. Výroba pro družičky nebo hosty je snazší, nevěsty si šperky objednají jako dárky a tolik to neřeší. Svatební objednávky ale nejsou tak časté, častěji vyrábím větší šperky na míru. Teď by mě moc bavila nějaká větší a složitá zakázka, nějaká nová výzva.

 

Přemýšlíte i o jiném typu tvoření? Nebo vás právě šperky nejvíc naplňují?

Tento měsíc budu pracovat na doplňcích nejen ze skla, bude to spojení keramiky, dřeva a skla a jsem na to moc zvědavá. Nebráním se žádné spolupráci s návrháři. Baví mě zkoušet něco nového. Tento měsíc také začínám s novou činností na zámku. Jde o akci „vyrob si svůj zámecký šperk“. Předvyrobím velké množství vinutých perel a zákazníci si z nich mohou vyrobit vlastní šperk. Díky tomu mám možnost prohlédnout si, jaké barevné kombinace je baví a oni sami si často teprve až u této činnosti uvědomí, co to vinuté perle jsou a kolik je za každou z nich práce. Potom chápou i ceny.

Izabela pečlivě vybírá tvary i odstíny perel a korálků, aby šperk působil pozitivně

Máme za sebou první půlrok roku 2021. Přemýšlíte už o kolekci na rok příští?

Mám promyšlených několik kolekcí a myslím, že všechny vzniknou ještě tento rok. Už brzy představím velmi povedenou kombinaci skla a říčních perel. Vidíte – jen o tom mluvím a už mám nutkání jít rychle vyrábět.

 

Jaké je vaše přání do budoucna, pokud jde o výrobu šperků?

Šperky jsou mému srdci velmi blízké. Přeju si, aby se vše dál rozjíždělo a co nejdříve mě začaly živit tak, abych měla nějaké rezervy. Díky šperkům jsem na dálku adoptovala dívenku a zajistila jí vzdělání. Právě tímto směrem bych se šperky chtěla dál jít. Přeci jen, šperk je něco, co není k životu nutné, ale koupit si šperk, skrze který někde pomůžete, to mi zní hezky.


Kontakt

Šperky Bela

Izabela Sternbergová

Zámek Jemniště
Postupice
E-mail: izabela@jemniste.cz
Tel.: 739 432 820
Web: http://sperky-bela.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Izabely Sternbergové

Další články

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Už v roce 1785 začal rod Volfů vyrábět v Kolovči na Domažlicku tradiční lidovou keramiku. Hrnčířskému řemeslu, které se tu po celou dobu předává z otce na syna, se Volfovi věnují už po sedm generací. A dodnes se tu pracuje naprostou stejnými technologickými postupy jako kdysi. I v této těžké době se Martin Volf snaží řemeslo udržet.

Celý článek

Macramé neboli drhání

Macramé neboli drhání

Tato technika, která opět získává na oblibě, spočívá v ručním vázání různorodých geometrických vzorů z provázků a přízí. Pochází už ze starověké Číny.

Celý článek

Přečtěte si