Malba na sklo

Patří mezi tradiční výtvarné techniky, které používají umělečtí řemeslníci již po dlouhá tisíciletí. V dnešním pokračování našeho seriálu se dozvíte, jak tuto techniku využít v domácích podmínkách.

Malování na sklo má tisíciletou tradici. První pokusy o malování na sklo lze objevit už v 1. století př. n. l., kdy bylo malované sklo vkládáno například do medailonků. Opravdu populární se tato technika stala v období renesance. Ve 14. století se tato technika rozšířila z Benátek do severní Itálie a prostřednictvím klášterů pak postupně do celé Evropy. Už tehdy byly vytvářeny obrazy malované na spodní straně skla podle maleb a grafik významných umělců své doby. K velkému rozkvětu této techniky došlo za vlády Rudolfa II, kdy byly malby na skle oblíbené nejen u šlechty, ale později i u měšťanských vrstev.

Nejvíce ji využívali malíři v 18. a 19. století, kteří takto zdobili domy šlechticů a bohatých měšťanů. Postupně se díky klesající ceně skla staly malby na skle cenově dostupné širším vrstvám obyvatelstva. Jistě znáte malované lidové obrázky svatých z českých chalup.

 

Jak postupovat

My k malování na sklo použijeme moderní výtvarné pomůcky, které jsou vhodné pro práci doma a není k nim potřeba nic dalšího, nemusí se vypalovat. Vytvoříme si takto ozdobné dózy z obalů od svíček. Stejně je možné si ozdobit třeba skleněnou vázu.

Nejprve si řekneme, co budeme potřebovat a jak s tím budeme pracovat. V první řadě použijeme tekuté zrcadlo, což je barva ve spreji se zrcadlovým efektem od Cadence, ale podobnou barvu vyrábějí i další firmy. Jedná se o speciální sprej, který jakoukoli skleněnou plochu promění v zrcadlo. Barva je na alkoholové bázi, je to rychleschnoucí, netoxická barva. Plochu je potřeba důkladně umýt a odmastit. Můžete ji očistit lihem. Poté na ni aplikujte tenkou vrstvu barvy. Počkejte jednu minutu a poté ji můžete přestříkat, pokud je to nutné. Zrcadlo bude na druhé straně, než na kterou barvu nanášíme. My jsme vytvořili zrcadlový efekt uvnitř nádoby.

Dózu můžete používat jako šperkovnici. Po otevření se budou šperky krásně zrcadlit v bocích nádoby. Na povrchu se vytvoří kovový efekt, který je možné dále dozdobit. (Dobře si přečtěte návod na barvě, kterou si koupíte, může být od naší barvy odlišný.)

Dále budeme používat Deco Marker, což jsou popisovače neboli fixy na sklo, kov, plast i dřevo. Po zaschnutí jsou voděodolné. Jedná se o vodové, neprůsvitné popisovače, které mají vynikající krytí i na tmavém povrchu. Jsou různých šířek v pastelových nebo metalických barvách. My použijeme pastelové markery šířky hrotu 2 mm a metalické markery šířky hrotu 0,7 mm. Nové popisovače je potřeba zprovoznit třepáním a pumpováním podle návodu. Zjistila jsem, že to může chvíli trvat, že některé popisovače nechtějí barvu hned absorbovat a udělá jim dobře, když je necháte v mezičase ve vodorovné poloze. Počítejte s tímto časem navíc, ideální je zprovoznit markery den předem. Po použití je potřeba je mít uložené ve vodorovné poloze.

K vytvoření základního rozvržení vzoru budete potřebovat maskovací lepicí pásku, což je vynikající pomocník na různé druhy povrchů. Lze s ní přichytit papír k podložce, ale také udělat rezerváž, tedy zakrýt určité plochy před barvou, a to na skle, porcelánu, dřevě, plastu i textilu. To si ukážeme v některém dalším díle výtvarného kurzu.

 

Malované skleněné dózy

Budete potřebovat

  • dózy od svíček nebo jiné skleněné dekorační nádoby
  • silnější a slabší Deco marker
  • tekuté zrcadlo
  • maskovací lepicí pásku

 

postup

 

 

 

1 Z nádob sloupněte obrázky, dobře je očistěte a odmastěte. Maskovací lepicí páskou nádoby oblepte podle vlastního návrhu. Části, které budou pod lepenkou, zůstanou čisté, bez laku.

 

 

 

2 Stejně oblepte víčka nádob.

 

 

 

3 Nádoby nastříkejte tekutým zrcadlem podle návodu na laku. Pokud máte možnost, stříkejte lak venku, pokud ne, zakryjte velkou část pracovní plochy papírem. Barva vám také může zašpinit prsty, proto je lepší pracovat v rukavicích. Pokud používáte barvu ve spreji, je potřeba mít vždy pracovní oblek, aby nedošlo ke znečištění oblečení. Stříkejte barvu jen z venkovní části nádob, ne dovnitř. (Pokud jste se rozhodli mít zrcadlovou část venku a postupujete opačně, pak oblepte části, které chcete zakrýt uvnitř nádoby, a naopak nepostříkejte vnější část. Tento postup je složitější než ten, který jsme zvolili my. Bude pro vás lepší nádobu z vnější části zakrýt papírem nebo celou oblepit, aby zůstala barva pouze uvnitř.) Pokud nechcete kupovat tekuté zrcadlo, můžete stejně postupovat s jinou barvou na sklo, a to jak ve spreji, tak s barvou, kterou budete nanášet štětcem. Stejně postupujte u víček.

 

 

 

4 Lak nechte dostatečně zaschnout a poté sejměte lepicí pásku. Místa pod ní zůstanou čistá, průhledná.

 

 

 

5 Nyní začněte na nádoby kreslit libovolný vzor. Nejprve na část, kde je čiré sklo. Zpočátku pracujte silnějšími popisovači, viz obrázek. Každou barvu, kterou použijete, nechte zaschnout dříve, než začnete kreslit jinou. Jinak byste ji rozmazali.

 

 

 

6 Stejný nebo podobný vzor udělejte i na víčka nádob.

 

 

 

7 Vzor doplňte ornamenty, kreslete je tenkými popisovači různých barev.

 

 

 

8 Část vzoru můžete, ale nemusíte, nakreslit i na zrcadlo.

 

 

 

9 Postupně kreslete další vzory. To, jak velkou část nádoby pokryjete vzory, je na vás.

 

 

10 Hotové dózy použijte například jako šperkovnice.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články