Miska ve tvaru listu

Je praktická, krásná a originální. Využijete ji nejen jako dekoraci na stůl, ale například i na odkládání šperků či jiných drobností v koupelně. Vyrobte si ji snadno podle našeho návodu.

Budete potřebovat

  • modelovací hmotu tvrdnoucí na vzduchu (např. Keraplast)
  • kuchyňský váleček
  • podložku na modelování
  • list dlouhý 17–20 cm (např. z katalpy)
  • malý nůž
  • akrylové barvy zelenou a modrou (např. Marabu Artist)
  • plochý štětec
  • hadřík
  • lak ve spreji lesklý (např. Dupli color Zapon spray)

 

postup

 

1. Modelovací hmotu nejprve důkladně prohněťte v rukou.

 

 

2. Položte ji na pevný ubrousek (nebo látku) a vyválejte na tloušťku cca 7 až 10 mm.

 

 

3. Na hmotu položte list a přejeďte po něm válečkem. Lepší je válet jednou silnějším tlakem než vícekrát slabě, protože pak se může list posunout a žilkování bude vypadat rozmazaně. Pokud se vám to napoprvé nepodaří pěkně, nevadí, můžete to zopakovat.

 

 

4. List oddělte od hmoty a nožíkem odřízněte okraje. Mokrým prstem pak okraje mističky pěkně uhlaďte.

 

 

5. Otisknutou hmotu i s ubrouskem položte do talíře, abyste ji vytvarovali do podoby mělké misky. Nechte ji asi tři dny důkladně vyschnout.

 

 

6. Na vyschlou hmotu naneste zelenou a modrou barvu (nebo jinou). Po několika minutách barvu jemně setřete hadříkem, aby pěkně vystoupilo žilkování.

 

 

7. Po zaschnutí barvy list přelakujte lesklým lakem ve spreji.

 

Tipy

Na vzduchu tvrdnoucí modelovací hmota je náchylnější k popraskání a při pádu se může rozbít. Chcete-li mít misku odolnější, vyrobte ji z polymerové hmoty, kterou lze vytvrdit teplem, například z Moduritu, Fima, Cernitu apod.
Misku můžete použít i jako podložku pod čajovou svíčku.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…