Šátky zdobené sypanou batikou

Tato technika se hodí například k dekorování hedvábných šátků a šál. Je to technika jednoduchá a rychlá a podle našeho návodu ji určitě snadno zvládnete.

Budete potřebovat

  • Hedvábný šátek Pongé 5 90 x 90 cm
  • batikovací barvy na bavlnu v prášku (zde růžová, béžová a hnědá) např. Duha, Iberia, Cheds, Chewas…
  • ocet
  • alobal
  • mikrotenový sáček
  • misku
  • hrnec s pařákem

postup

1 Hedvábí namočte do vody s octem (3 díly vody na 1 díl octa).

 

2 Misku vyložte alobalem tak, aby alobal misku přesahoval. (Přesah budete potřebovat na zabalení šátku.)

 

3 Lehce vyždímané hedvábí namačkejte do misky. Pokud chcete batikou vytvořit konkrétnější vzory, nejprve si šátek navrapujte na pracovní ploše, a teprve poté ho dejte do misky.

 

4 Barvu nasypte do skleniček, promíchejte, aby v ní nebyly hrudky, a sypte ji přímo na šátek. Sypte rovnoměrně, barva výrazně obarví pouze místa, která jsou na povrchu misky. Do ostatních částí hedvábí se dostane jen velmi jemně nebo vůbec. Většinu povrchu posypte růžovou; béžovou a hnědou barvu použijte jen doplňkově.

 

5 Barvy nechte 10 minut působit, potom alobal nad šátkem uzavřete.

 

6 Vzniklý balíček vyjměte z misky, zavažte do mikrotenového sáčku a v páře 20 minut fixujte, v hrnci ho pak nechte až do vychladnutí. Poté jej vyjměte z alobalu a dobře vymáchejte ve vlažné vodě. Zpočátku bude hedvábí pouštět velké množství barvy. Máchejte tak dlouho, dokud se barva vypírá. Vymáchaný šátek nechte okapat, a ještě mokrý jej vyžehlete. Podobně si můžete vytvořit šátky v dalších odstínech.

 

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Domácí višňový sirup

Domácí višňový sirup

Udělejte si ho snadno a rychle z úrody domácích višní. Je výborný k přípravě osvěžující višňové limonády nebo na ochucení zmrzlinových dezertů.

Celý článek

Majestátní maják

Majestátní maják

Vyrobte si spolu s dětmi krásný maják. Můžou si s ním pak vyzdobit pokojíček nebo zahradní chatičku. Díky LED svíčce jim bude maják opravdu za nocí svítit na cestu.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.