Šátky zdobené sypanou batikou

Tato technika se hodí například k dekorování hedvábných šátků a šál. Je to technika jednoduchá a rychlá a podle našeho návodu ji určitě snadno zvládnete.

Budete potřebovat

  • Hedvábný šátek Pongé 5 90 x 90 cm
  • batikovací barvy na bavlnu v prášku (zde růžová, béžová a hnědá) např. Duha, Iberia, Cheds, Chewas…
  • ocet
  • alobal
  • mikrotenový sáček
  • misku
  • hrnec s pařákem

postup

1 Hedvábí namočte do vody s octem (3 díly vody na 1 díl octa).

 

2 Misku vyložte alobalem tak, aby alobal misku přesahoval. (Přesah budete potřebovat na zabalení šátku.)

 

3 Lehce vyždímané hedvábí namačkejte do misky. Pokud chcete batikou vytvořit konkrétnější vzory, nejprve si šátek navrapujte na pracovní ploše, a teprve poté ho dejte do misky.

 

4 Barvu nasypte do skleniček, promíchejte, aby v ní nebyly hrudky, a sypte ji přímo na šátek. Sypte rovnoměrně, barva výrazně obarví pouze místa, která jsou na povrchu misky. Do ostatních částí hedvábí se dostane jen velmi jemně nebo vůbec. Většinu povrchu posypte růžovou; béžovou a hnědou barvu použijte jen doplňkově.

 

5 Barvy nechte 10 minut působit, potom alobal nad šátkem uzavřete.

 

6 Vzniklý balíček vyjměte z misky, zavažte do mikrotenového sáčku a v páře 20 minut fixujte, v hrnci ho pak nechte až do vychladnutí. Poté jej vyjměte z alobalu a dobře vymáchejte ve vlažné vodě. Zpočátku bude hedvábí pouštět velké množství barvy. Máchejte tak dlouho, dokud se barva vypírá. Vymáchaný šátek nechte okapat, a ještě mokrý jej vyžehlete. Podobně si můžete vytvořit šátky v dalších odstínech.

 

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Tvůrčí dílny pro školáky aneb Za dveřmi Jedle

Tvůrčí dílny pro školáky aneb Za dveřmi Jedle

Děti, které navštěvují některou ze škol Jedličkova ústavu v Praze, rozvíjejí už od první třídy svou zručnost a fantazii. Pravidelně vždy jednou týdně pracují v textilní, dřevařské, keramické a košíkářské dílně. Výrobky, které během školního roku vzniknou, si často nosí domů. Je ale také možné, že jste na ně narazili, když jste šli kolem Obchůdku Borůvka na pražském Vyšehradě.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.