Šátky zdobené sypanou batikou

Tato technika se hodí například k dekorování hedvábných šátků a šál. Je to technika jednoduchá a rychlá a podle našeho návodu ji určitě snadno zvládnete.

Budete potřebovat

  • Hedvábný šátek Pongé 5 90 x 90 cm
  • batikovací barvy na bavlnu v prášku (zde růžová, béžová a hnědá) např. Duha, Iberia, Cheds, Chewas…
  • ocet
  • alobal
  • mikrotenový sáček
  • misku
  • hrnec s pařákem

postup

1 Hedvábí namočte do vody s octem (3 díly vody na 1 díl octa).

 

2 Misku vyložte alobalem tak, aby alobal misku přesahoval. (Přesah budete potřebovat na zabalení šátku.)

 

3 Lehce vyždímané hedvábí namačkejte do misky. Pokud chcete batikou vytvořit konkrétnější vzory, nejprve si šátek navrapujte na pracovní ploše, a teprve poté ho dejte do misky.

 

4 Barvu nasypte do skleniček, promíchejte, aby v ní nebyly hrudky, a sypte ji přímo na šátek. Sypte rovnoměrně, barva výrazně obarví pouze místa, která jsou na povrchu misky. Do ostatních částí hedvábí se dostane jen velmi jemně nebo vůbec. Většinu povrchu posypte růžovou; béžovou a hnědou barvu použijte jen doplňkově.

 

5 Barvy nechte 10 minut působit, potom alobal nad šátkem uzavřete.

 

6 Vzniklý balíček vyjměte z misky, zavažte do mikrotenového sáčku a v páře 20 minut fixujte, v hrnci ho pak nechte až do vychladnutí. Poté jej vyjměte z alobalu a dobře vymáchejte ve vlažné vodě. Zpočátku bude hedvábí pouštět velké množství barvy. Máchejte tak dlouho, dokud se barva vypírá. Vymáchaný šátek nechte okapat, a ještě mokrý jej vyžehlete. Podobně si můžete vytvořit šátky v dalších odstínech.

 

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…