Šátky zdobené sypanou batikou

Tato technika se hodí například k dekorování hedvábných šátků a šál. Je to technika jednoduchá a rychlá a podle našeho návodu ji určitě snadno zvládnete.

Budete potřebovat

  • Hedvábný šátek Pongé 5 90 x 90 cm
  • batikovací barvy na bavlnu v prášku (zde růžová, béžová a hnědá) např. Duha, Iberia, Cheds, Chewas…
  • ocet
  • alobal
  • mikrotenový sáček
  • misku
  • hrnec s pařákem

postup

1 Hedvábí namočte do vody s octem (3 díly vody na 1 díl octa).

 

2 Misku vyložte alobalem tak, aby alobal misku přesahoval. (Přesah budete potřebovat na zabalení šátku.)

 

3 Lehce vyždímané hedvábí namačkejte do misky. Pokud chcete batikou vytvořit konkrétnější vzory, nejprve si šátek navrapujte na pracovní ploše, a teprve poté ho dejte do misky.

 

4 Barvu nasypte do skleniček, promíchejte, aby v ní nebyly hrudky, a sypte ji přímo na šátek. Sypte rovnoměrně, barva výrazně obarví pouze místa, která jsou na povrchu misky. Do ostatních částí hedvábí se dostane jen velmi jemně nebo vůbec. Většinu povrchu posypte růžovou; béžovou a hnědou barvu použijte jen doplňkově.

 

5 Barvy nechte 10 minut působit, potom alobal nad šátkem uzavřete.

 

6 Vzniklý balíček vyjměte z misky, zavažte do mikrotenového sáčku a v páře 20 minut fixujte, v hrnci ho pak nechte až do vychladnutí. Poté jej vyjměte z alobalu a dobře vymáchejte ve vlažné vodě. Zpočátku bude hedvábí pouštět velké množství barvy. Máchejte tak dlouho, dokud se barva vypírá. Vymáchaný šátek nechte okapat, a ještě mokrý jej vyžehlete. Podobně si můžete vytvořit šátky v dalších odstínech.

 

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.