Lenka Kerlická: Potřebuji materiál cítit

„Snažím se o organické zpracování zlata. Posunuji tím hranice běžných tvarů šperků o kousek dál,“ říká o své práci šperkařka Lenka Kerlická, zakladatelka luxusní značky 27JEWELRY.

Zlatnicí jste se stala, aniž jste věděla, že vaši předkové se věnovali stejnému řemeslu. Byla to náhoda?

Na náhody nevěřím, tak to byl asi osud. Přes různé výtvarné techniky jsem se dostala ke sklu a přes sklo ke kovu. Hledala jsem kurz, na kterém bych se mohla naučit pracovat se stříbrem, ale v té době nebyly víceméně žádné možnosti. Proto jsem se rozhodla pro studium střední školy oboru zlatnictví klenotnictví, kde mi umožnili rozšířit si znalosti.

 

Jak velké překvapení pro vás bylo, když jste zjistila, že jste potomkem význačného zlatnického rodu Kerlitzkých?

Veliké. Dozvěděla jsem se o tom v okamžiku, kdy jsem o svém rozhodnutí studovat zlatnictví začala pochybovat. Navrátilo mi to odhodlání a motivaci vydržet.

 

Pátrala jste po svých předcích, kteří se věnovali zlatnictví, blíže?

Momentálně stále pátráme. Pevně věřím, že jednou vyjde o našem rodu i publikace, ale to raději nechci předbíhat, protože nás čeká ještě dlouhá práce.

Lenka Kerlická se v minulosti věnovala různým výtvarným technikám a materiálům. Nakonec jí ale učaroval zlatý šperk, takže se rozhodla pro studium zlatnictví. foto: 27JEWELRY

 

Založila jste značku luxusních šperků. Máte svůj typický rukopis. Co jej charakterizuje?

Moji klienti říkají, že „život“. Snažím se o organické zpracování zlata, kterým posunuji hranice běžných tvarů šperků o kousek dál.

 

Snažíte se dostát tomu, čemu se říká „trvale udržitelná značka“. Nač přitom musíte hledět?

Udržitelnost vidím především v nadčasovosti šperku. Nevytvářím šperky na jedno či pár použití, ale snažím se o design, který neomrzí. Je pro mě důležitá i recyklace materiálu, a samozřejmě si pečlivě vybírám dodavatele kamenů, které souzní s etickým zpracováním. Nejedná se ale jen o materiál použitý do šperku. Pečlivě si vybíráme lidi, se kterými spolupracujeme, například na designu butiku. Řešíme každou tiskovinu, zda má smysl spotřeba papíru a tak podobně.

Hlavním typem vyráběných šperků značky 27JEWELRY jsou šperky zásnubní a svatební, které jsou pro autorku srdeční záležitostí. foto: 27JEWELRY

 

Na pražském Újezdě máte showroom i dílnu. Pracují tam pod vaším vedením zkušené zlatnice. Baví vás tedy spíše šperky navrhovat, než je přímo vytvářet?

Pro mě je navrhování a vytváření vlastně jedna věc. Nejsem designer, který má nějakou představu a někdo ji za něj vyrobí. Já šperk musím vytvořit celý, od návrhu po zlatnické zpracování, a pak jeho výrobu teprve učím ostatní. Miluji a potřebuji zažít celý proces. Ten prožitek je pro mě důležitý. Potřebuji materiál cítit. Při tvorbě se návrh ještě dotváří a vyvíjí.

 

Jak šperky navrhujete? Začíná se nákresem?

Návrhy nosím v hlavě. Nedělám si nejprve nákresy. Tím, že potřebuji prožít celý proces tvorby, by byl pro mě pouhý nákres hodně omezující. Mám svou představu, ale tu při výrobě ještě posunuji dál.

 

Čím se inspirujete? Kde berete nové nápady?

Nápady přicházejí z určitého vnitřního nastavení. Někdy potřebuji být v klidu, a někdy mě popohání vpřed určitý tlak. Hodně mě inspiruje právě materiál a proces tvorby samotné. Samozřejmě hodně čerpám z okolí. Baví mě pozorovat architekturu, přírodu, tvary, materiály, sahat na různé povrchy. Inspirace je ve všem.

V nabídce tu najdete zásnubní prsteny, snubní prsteny, dětské šperky, náhrdelníky, náramky, vždy originály vyrobené jen po jednom kuse. foto: 27JEWELRY

 

Autorské šperky Lenky Kerlické si můžete prohlédnout, vyzkoušet i zakoupit také v butiku na pražském Újezdě. foto: 27JEWELRY

 

Jde o šperky velmi luxusní. Pracujete jen na zakázku?

Mám portfolio šperků, které je možné si objednat nebo rovnou zakoupit, ale tvorba na míru je velkou součástí mé práce. Individuální výroba šperku na míru je u nás v dílně velmi vyhledávaná.

 

Jak dlouho výroba takového šperku trvá?

Na výrobu si standardně dáváme čtyři až šest týdnů. Samozřejmě je to hodně individuální a pokud se jedná o nějaký unikátní kousek, může celý proces od návrhu po dokončení trvat mnohem déle. Prodloužení může nastat i sháněním těch nejlepších kamenů a jejich následným broušením na míru. Pokud se jedná o výrobu úplně nových šperků, například nové kolekce, proces většinou zabere i víc než rok. Nápad musí uzrát a při tvorbě se ještě posunuje a vyvíjí dál.

Šperky jsou v ateliéru vytvářeny na objednávku. Výroba každého trvá asi šest týdnů. foto: 27JEWELRY

 

Soustředíte se mimo jiné na zásnubní a svatební šperky. Čím jsou pro vás osobně jako produkt výjimečné?

Tento typ šperku je pro 27JEWELRY jeden z nejzásadnějších. Pro mě osobně je to velmi srdeční záležitost, protože v sobě nese hodně emocí a lidé jeho prostřednictvím vyjadřují velké životní rozhodnutí. Myšlenka, že bude šperk z mé dílny nošen na rukách po celý život a zhmotňovat slovo „navždy“, mě velmi dojímá.

 

Nabízíte zákazníkům, že mohou do těchto šperků vložit i svůj otisk. Jak vás to napadlo?

Náhodou. Při práci s rozehřátým voskem jsem se do něho omylem otiskla a zjistila jsem, jak výrazně zaznamená povrch kůže. O šperky s otiskem prstu je zájem velký. Zaznamenává totiž reálný okamžik. Teď a tady. Není to jen pouhá kresba, ale je zachycena i prohlubeň, tedy tlak, jakým vosku dotyčný dotkl. U malých dětí je vidět i vývoj pokožky. Malinké miminko má kůži velmi jemnou a starší člověk už má povrch kůže úplně jiný. Sama mám otisk svého čtyřměsíčního syna. Často se na něj dívám a říkám si, jak ten čas letí…

 Lenka Kerlická má talent k vytváření šperků otisknutý v genech po svých předcích, rovněž zlatnících. foto: 27JEWELRY

 

Na čem teď aktuálně především pracujete?

Pracuji na nové kolekci šperků, která bude tvarově trošku odlišnější od mé předešlé tvorby, a také na nových snubních prstenech pro rozšíření portfolia.

 

Svět kolem nás se rychle mění. Mění se v posledních letech nějak zlatnictví jako obor?

Ve zlatnictví se vyvíjejí různé nové technologie, stroje, 3D tisk… U nás v dílně se toho zas tak moc nemění. Samozřejmě se mění trendy, ale to se týká spíše jiného typu šperku než jakému se věnuji já.

 

Co vlastně k výrobě šperků potřebujete? Je to stejné nářadí, jaké používali i vaši předci?

Ano, většina nářadí je stejná. Základ tvoří pilka, pilník, oheň, palice, kladivo atd. My zároveň využíváme metodu odlévání, která se sice používala i dříve, ale v trochu jiné podobě.

 

Je nějaký šperk, který byste nikdy neprodala?

Ano, je jich pár. Mám prsten, který jsem si dala za syna. Má pro mě velký význam. Pak jsou to šperky, které byly vyrobeny jako první kusy při vývoji kolekce. A mám šperk, který vyrobil můj syn. Toho si cením nejvíce.


Kontakt:

Lenka Kerlická
27JEWELRY

Újezd 409/19
118 00 Praha – Malá Strana
Tel.: 775 442 727
Web: www.27jewelry.com

 


Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.