Foto: Shutterstock

Sladké bobule z vlastní zahrady

Milujete zahradničení? Ochutnejte plody své práce v podobě lahodných bobulí. Maliny, ostružiny, rybíz, angrešt či arónie nejsou náročné na pěstování, a navíc z nich můžete sklízet ovoce po celé léto až do podzimu.

Maliníky, ostružiníky a další keře původně rostly v lese, kde měly kyprou a vlhkou půdu. Tu jim připravte i na zahradě. Ocení mulčování, které zadrží vláhu a zabrání růstu plevele. Drobné ovoce nepěstujte v nádobách, které rychle vysychají, hlavně na povrchu. Keře by tady trpěly nedostatkem vody, protože mají kořeny uložené mělce. Proto se nedoporučuje ani záhon kolem nich okopávat do hloubky nebo rýt, poškodili byste je. Neměly by být ani podsazené jinými druhy, pokud to chcete u stromkových typů přece jen zkusit, sázejte jak keře, tak další rostliny najednou, nikoli dodatečně.

Drobné ovoce se neobejde bez pravidelného řezu. Rybíz a angrešt ho potřebují jednou za tři až čtyři roky, provádí se na podzim, neboť zjara velmi brzy raší. Pokud byste je ostříhali, připravíte se o úrodu. Ostružiník a maliník prořežte po roce až dvou. Odplozené výhony odstraňte až u země, a to i brzy na jaře, protože plodí až ve druhé části sezony, a tedy i později kvetou.

 

Foto: Shutterstock

Maliny milují slunce

Maliník roste rychle a také hodně odnožuje. Při jeho sázení zapusťte do půdy bariéry, jinak vytlačí sousední druhy a záhon zaplevelí. Dopřejte mu dostatek slunce ze všech stran, jestliže ho budete pěstovat třeba u plotu nebo zdi domu, může se na listech objevit plíseň šedá i další houbové choroby. Špatně také odhalíte škůdce, jako je bejlomorka a malinovník, který způsobuje červivost malin.

Tipy pro pěstování: Nikdy u maliníku na jaře příliš nezkracujte výhony, květy se tvoří především na vrcholu a plody tam dozrávají jako první. Mírné zastřihnutí je naopak vhodné u velmi vysokých odrůd, pomůže vyvinutí spodních květů. Maliník nepotřebuje nutně vyvazovat, ale pevný drát zamezí vylomení při větru.

 

Foto: Shutterstock

Ostružiny potřebují oporu

Ostružiník má rád teplo, a protože nutně potřebuje vyvázat k opoře, zasaďte ho k plotu, na který ho navedete plastovými úchytkami, sám se neuchytí. V chladných polohách se mladé letorosty nechávají na podzim ležet na zemi a přikryjí se chvojím, k opoře se upevňují až na jaře.

Tipy pro pěstování: Některé odrůdy rostou rychle a z pupenů hlavního výhonu se tvoří i další silné pruty. Ty se musí zkrátit jen na několik pěkných oček, abyste zabránili takzvanému zdivočení keře, které jej vysiluje a omezí násadu plodů.

 

Foto: Shutterstock

Rybíz a angrešt – keře i stromky

Při nákupu rybízu a angreštu vybíráte mezi stromkovými nebo keřovými typy. Druhé jsou úrodnější, pokud se dlouhé výhony pod tíhou ovoce ohýbají, podepřete je. Na zahradě vydrží až dvacet let, zatímco stromkové se dožívají poloviční doby. Angrešt snese mírné zastínění, na přímém slunci dokonce trpí takzvaným úžehem plodů, rybízu naopak takové místo vyhovuje. Černý rybíz je částečně cizosprašný, potřebujete vždy dvě odrůdy, jinak květy opadají. Červenému a bílému včetně angreštu další odrůda také prospěje, jsou ale samosprašné.

Tipy pro pěstování: Stromkové typy roubované na meruzalce pěstujte vždy s oporou, v půlce kmene a pod korunkou je přivažte ke kolíku nebo drátěnce.

 

Foto: Shutterstock

Muchovník, zimolez, aronie

Netradiční ovocné druhy si nacházejí místo zejména v přírodních zahradách, stačí jim běžná půda. Jen zimolez a borůvky potřebují kyprou vlhkou listovku, špatně snášejí jílovité zeminy, málo na nich budou růst i plodit.

Tipy pro pěstování: Dozrávající ovoce chraňte před ptactvem, natáhněte přes ně síť, a to zejména u muchovníku a aronie.


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články